Етика сталого розвитку – нова парадигма у боротьбі за стійке майбутнє
Ненасильство, як одна з базових цінностей людини та ключова соціальна і етична концепція в прийнятті рішень.
Яким би чином не розвивалося суспільство, хоч би як ходило по колу прогресу, стагнації та деградації — однією з найцінніших заповідей та принципів моралі в усі часи вважалося “ненасильство”. Ненасильство є етичною та соціальною концепцією, однією з базових цінностей людини у будь-якому культурно-розвиненому суспільстві. Ненасильство є етичною та соціальною концепцією, однією з базових цінностей людини у будь-якому культурно-розвиненому суспільстві.
У цих міркуваннях я хочу підняти тему рішень прийнятих щодо концепції сталого розвитку під тиском та на основі моралі.
Для того щоб прийняти якусь, навіть найсприятливішу за своєю суттю ідею, людина має бути готова до неї. Тобто, щоб взята ідея не була лише результатом сліпого наслідування та схвалення, індивід повинен мати певний життєвий досвід (не сприймати це як прив'язку до віку) бути здатним аналізувати отримані знання, мати відчуття особистої відповідальності та впливу (голосу) у тому суспільстві та в ту епоху, де він живе.
Як результат розвитку особистості завдяки закладеним з дитинства і культивованим у свідомому віці морально-етичним цінностям людина зростає, освоює науки, отримує прикладні знання і навички, пізнає світ і себе, вибудовує взаємини з навколишнім середовищем. Тут доречна цитата Альберта Швейцера: “Стати моральним означає стати по-справжньому мислячим”. Фундаментом для людини у прийнятті моральних принципів, як природних розпоряджень можуть стати високий рівень її культури та духовного розвитку (уміння співпереживати), розвинена самосвідомість – розуміння самого себе, своєї ролі в суспільстві, свого життєвого призначення, а також свого значення для себе особисто. Важливо насамперед відмовитися від споживчого ставлення до себе, навчитися поважати себе, розвинути прагнення самопізнання, щоб розуміти свою мотивацію у прийнятті рішень, виростити інтерес до життя.
У цьому зростанні людина природно може дійти до інтеграції в свою діяльність принципів сталого розвитку. Такий шлях — найсприятливіший, оскільки базується на цінностях та є внутрішньою ініціативою, а не реакцією на зовнішні чинники. Але, на жаль, сьогодні у популяризації сталого розвитку замість прищеплення етичних принципів застосовують інші способи залучення послідовників, я хочу зупинитися на них нижче:
— Тренд, тенденція, модний мейнстрім;
— Комерційна вигода, збереження доходу;
— Тиск: відчуття страху, почуття провини;
— Зобов'язання на законодавчому рівні;
Всі ці методи діють лише в короткостроковій перспективі, мають недоліки і не виправдовують себе на практиці.
Тренди мінливі
Циклічність тренду не виключає його тимчасовість.
Неефективність слідування тренду полягає в тому, що він має п'ять стадій у своєму життєвому циклі і так чи інакше йде до згасання. Рух тренду від сходження до піку кривої популярності неминуче йде по спадаючій траєкторії і веде до його зникнення на якийсь час, заміщення або трансформації на щось нове. Ще в 1962 році професор соціології Еверт Роджерс у своїй праці «Поширення інновацій» визначив категорії людей по сприйняттю нового – від перших послідовників до більшості/основної маси (early adopters and laggards) пояснюючи психологію поведінки тих, хто першими сприймає та переважна більшість, на якій тренд згасає. Тому, слідуючи суто тренду, ми втрачаємо тимчасовий проміжок до наступної хвилі його розвитку в уже новому форматі, оскільки те, на що спирається людина, йде з інформаційно-медійного простору.
Тренди всередині тренду
Сам тренд може бути схильний до виникнення в собі мікротрендів. Якщо говорити про стійкий розвиток, факторами їх виникнення можуть бути: геополітична нестабільність, кризи природного або техногенного характеру, нові технологічні можливості, економічна криза та ін. Таксономія стійких джерел енергії до 2030-2035 року можна побачити, що це рішення було прийнято виходячи із зовнішніх факторів. Воно не відповідає етичним принципам сталого розвитку, адже природний газ виділяє в процесі горіння вуглекислий газ, а також є копалинами, що явно порушує принцип збереження навколишнього середовища та його біорізноманіття, а також збереження природних ресурсів та екології з урахуванням потреб майбутніх поколінь.
Будь-які рішення у сфері сталого розвитку, які суперечать етичним принципам сталого розвитку, не можуть бути стійкими.
Почуття страху та провини — нестабільна та стомлююча мотивація
Почуття провини негативно впливає на самооцінку, змушуючи фокусуватися на недоліках та слабкостях. Це почуття позбавляє концентрації і зосередженості на справді важливих завданнях, змушуючи утримувати увагу до страху зробити помилку чи бути неправим, але це втомлює людину як психологічно, так і фізично, веде до постійної напруги від фонових думок у тому, чого слід уникати. Таким чином, почуття провини формує замкнене коло самобичування і призводить до скоєння помилок, що в кінцевому підсумку може втомити людину і підвести до рішення відмовитися від дотримання принципів сталого розвитку.
Прагнення виправдати очікування суспільства чи однодумців, страх упасти у їхніх очах — це мотивація зовні, а не внутрішня. В її основі криється бажання уникнути почуття провини, що явно відрізнятиметься від істинної мотивації, яка не схильна до зовнішніх факторів і не вимагає зайвого внутрішнього енергетичного ресурсу, тому що вона є природною частиною людини завдяки її кореляції з її моральними цінностями.
Законодавчі обмеження – спосіб тиску, який не призводить до усвідомлення.
Зобов'язання на законодавчому рівні є такою самою "мотивацією" ззовні – правилом, законом, нормою, прийняти які людина може з різних причин: страх перед державою, страх матеріальних втрат (штраф, позбавлення бізнесу) та засудження, прагнення не виділятися і не залучати до себе надмірної увага суспільства, преси, законодавчих та юридичних органів та ін. Таким чином, ця підстава у прийнятті рішення теж є зовнішньою мотивацією і більшою мірою відповідає тим же нездоровим принципам, як і категорія тиску розглянута вище.
Комерційна вигода — точка розколу інтересів та цінностей
Ключове місце займає відправна точка у прийнятті рішень як топ-менеджменту у великих корпораціях, так і власниками дрібних бізнесів. Якщо ці рішення відповідають їхнім переконанням і цінностям, вони прагнутимуть чистого, правдивого та якісного результату надаючи послуги або виробляючи товари. На противагу моральним рішенням — рішення, засновані на брехні та прикрашанні дійсності для фінансової вигоди. Це відбувається, коли компанія або корпорація заявляє про взяті на себе зобов'язання, стверджує, що вона еко-свідома, щоб зберегти покупців і утримати продаж на звичному для себе рівні, але при цьому насправді нічого не змінює у своїй діяльності, а лише займається грінвошингом.
Приклади компаній, які ввели своїх клієнтів в оману помилковими заявами про стійкі матеріали та вжиті дії для збереження навколишнього середовища та викопної природної сировини: гучний випадок з H&M, який у 2021 році зробив 96% хибних заяв про свою стійкість, Volkswagen обладнав 11 млн автомобілів програмним забезпеченням, яке обдурило випробування на викиди, насправді вивільняючи до 40 разів більше дозволеної кількості забруднювачів оксиду азоту, та меблі з незаконно закупленої деревини з регіонів, що знаходяться під охорона навколишнього середовища IKEA.
Етика перемагає невігластво
Чому у дотриманні принципів сталого розвитку важлива етика? Тому що кожен із цих принципів: справедливість, збереження довкілля, соціально-економічний розвиток, збереження культур усіх народів; вимагає від людини любити життя і бути особистістю з усталеними, перевіреними досвідом етичними цінностями, що виключають протиріччя.
Якщо розвинути і розширити до меж макрокосму думку Еріха Фромма — "Зруйнувати свою особистість і цілісність людина може зрадивши своїм цінностям", можна вивести таке твердження: "Зруйнувавши свої цінності та моральні принципи, людство стає на шлях свідомого руйнування навколишнього середовища, тим самим руйнуючи саме себе".
Розвиваючи та оберігаючи свій інтелектуальний простір, людина може зберігати єдність із собою, вірність своїм моральним цінностям і культивувати природне бажання бачити, покращувати та зцілювати суспільство і планету, опорою у цьому йому слугуватиме нова етика сталого розвитку.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль вчора о 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов вчора о 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9856
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7198
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 5249
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5175
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4067