В Євросоюзі запрацював новий єдиний (унітарний) патент і суд
Це має полегшити захист патентних прав на території ЄС для винахідників та інноваційних компаній
З 1 червня 2023 року в Євросоюзі запрацювала нова єдина (унітарна) патентна система (Unitary Patent system) для патентів Європейського патентного відомства (European Patent Office, ЕРО). Вона оптимізує процедуру отримання патенту в Європі та водночас покликана полегшити захист патентних прав на території ЄС для винахідників та інноваційних компаній.
Нова система, розробка якої тривала багато років і яка значно вплине на всю європейську патентну систему, базується на двох складових: Унітарний патент ЄС (Unitary Patent, UP) і Єдиний патентний суд ЄС (Unified Patent Court, UPC).
Єдиний патент і територія дії
Унітарний патент – це патент, що виданий Європейським патентним відомством (European Patent Office, EPO) і має «єдину дію» в усіх країнах, які ратифікували відповідне законодавство.
Наразі це 17 країн-членів ЄС, а саме – Австрія, Бельгія, Болгарія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Португалія, Словенія та Швеція. Очікується, що незабаром до них приєднаються Чехія, Греція, Угорщина, Ірландія, Румунія, Словаччина, а от Іспанія та Польща поки не мають такого наміру.
Тобто, якщо коротко, новий унітарний патент – це патент з єдиною дією для країн ЄС, який можна отримати через ЕРО за правилами Європейської патентної конвенції (European Patent Convention, EPC).
І на етапі, що передує, видачі нічого не змінюється – застосовуються ті самі високі стандарти пошуку та експертизи. Проте, заявник може подати клопотання і отримати європейський патент з єдиною дією (унітарний патент), який забезпечує правову охорону на території одразу всіх країн ЄС.
Відтак не потрібно підтверджувати (валідувати) патент окремо в кожній країні, і, наприклад, витрачати додатковий бюджет на переклад патенту для кожної з них. Відтепер ЕРО відповідає за технічну експлуатацію унітарного патенту та діє централізовано, як єдиний центр. Це означає, що мінімізуються час і витрати.
Отже, що змінилося і які переваги унітарного патенту?
До моменту видачі, валідації та підтримання процедура залишилася такою ж: заявник подає одну заявку до ЕРО, заявка проходить детальну експертизу на відповідність вимогам і в результаті успішного розгляду заявник стає власником патенту ЕРО.
А от вже з моменту видачі патенту передбачаються достатньо суттєві процедурні зміни. Зокрема, протягом місяця з дати видачі патенту ЕРО його власник може запросити, щоб патент діяв як унітарний. Окрім клопотання, для патентів англійською мовою необхідно подати повний переклад однією з додаткових мов будь-якої з країн ЄС, а для патентів німецькою або французькою – повний переклад англійською.
Ще один момент — підтримання чинності для патентів з унітарною дією відповідно також буде відбуватися комплексно одразу для унітарного патенту, а не щодо кожної окремої країни.
Для решти країн, які не є членами ЄС (Албанія, Ісландія, Ліхтенштейн, Монако, Чорногорія, Північна Македонія, Норвегія, Сан-Марино, Сербія, Швейцарія, Туреччина та Великобританія) або ще не ратифікували необхідні зміни до законодавства (Чехія, Греція, Угорщина, Ірландія, Румунія, Словаччина) чи поки не погодилися на участь в унітарній системі (Іспанія, Польща, Хорватія) процедура отримання охорони залишається такою ж, як і була до прийнятих змін — тобто валідація в країні інтересу для розширення дії європейського патенту на конкретну країну (прим. — для Ірландії, Монако, Швейцарії, Ліхтенштейну, Великобританії), а далі підтримання чинності в кожній країні інтересу.
Єдиний патентний суд
Одночасно із видачею патентів з унітарним ефектом почав працювати Єдиний патентний суд. Він розглядатиме справи щодо порушень або анулювання і «звичайних» європейських патентів, і патентів з унітарним ефектом.
Також йдеться про забезпечення захисту європейського патенту без кордонів. Це означає, що рішення про порушення або дійсність європейських патентів ухвалюватимуться одним судом і набуватимуть чинності в усіх країнах-учасницях.
Тобто, якщо раніше позови про порушення європейських патентів повинні були розглядатися окремо в кожній країні, де вони мають силу, тепер новостворений суд має покласти край необхідності розглядати справи в національних судах у різних країнах. З одного боку, це дозволяє уникнути «паралельних» судових процесів, які збільшують витрати для сторін, а іноді супроводжуються різними підходами до тлумачення позову та права. З іншого – існує ризик «блокування» патенту одним рішенням суду одразу в кількох країнах.
Слід зауважити, що унітарний патент завжди підпадає під юрисдикцію Єдиного патентного суду. Неможливо відмовитися від розгляду порушення унітарного патенту саме в ньому на користь іншого суду.
Суд першої інстанції складається з центрального відділу (з місцем знаходження в Парижі та відділу в Мюнхені) та кількох місцевих і регіональних відділень. Апеляційний суд знаходиться в Люксембурзі.
Загалом 25 країн-членів ЄС підписали міжнародну угоду про створення Єдиного патентного суду (UPC), з них 17 наразі зобов'язані дотримуватися цієї угоди.
«Ці нововведення дуже актуальні для українського бізнесу, який планує виходити до Європи. Також це нова можливість оптимізувати час та бюджет на отримання охорони для винаходу в країнах ЄС».
З унітарною дією чи без такої — патент ЕРО залишається одним із найефективніших способів отримання патентної охорони. Його очевидні переваги – це широка територія дії, стабільний, конкурентний та перспективний ринок.
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша вчора о 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв 22.02.2025 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 212
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 203
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку 157
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? 80
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 79
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 3127
-
Фонд Баффета звітує про рекордний прибуток завдяки інвестиціям у страхування
Бізнес 2064
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1885
-
452 світанки в полоні. Історія захисника Маріуполя, який пройшов російські катівні
1475
-
Лідер сирного ринку проданий за борги. За Гадячсир заплатять 44 млн грн
Бізнес 1365