Міф 1: Усі, хто повертаються з війни, мають ПТСР
Чи буде через війну ПТСР у всіх? Українців лякають цією абревіатурою, а псевдоексперти ставлять діагнози військовим: "у кожного, хто був на фронті, є ПТСР". Психологи кажуть – це не так.
У близько 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, діагностували ПТСР, тобто посттравматичний синдром. Цю статистику у березні оприлюднили в Міністерстві охорони здоров'я України. Психологи стверджують, це нормальна реакція українців на постійний стрес через воєнні дії.
Найчастіше із посттравматичним розладом стикаються військові, адже смертельна небезпека і перебування у постійній бойовій готовності – їхні щоденні реалії. Але на одну і ту саму подію кожен реагує по-різному, тому є хибним твердження, що нібито всі бійці, які повертаються із фронту, мають ПТСР.
Тетяна Сіренко, психологиня Центру психічного здоров’я та реабілітації “Лісова поляна” зауважує, що 70%, які пережили травматичні події, зможуть самостійно впоратися або впоратися з підтримкою близьких людей, оточення. І тільки в 30% розвиватиметься ПТСР. 8-12% із цих 30% матимуть серйозні зміни, які потребуватимуть медичного супроводу.
Але українське суспільство вже “вирішило”, що нібито всі військові після повернення з фронту переживають посттравматичний синдром.
Чимало людей просто не знають, чому і як він може проявитися. Постійна загроза для життя, обстріли і та інші жахи, що переживають військові на війні. І коли повертаються, то можуть стикнутися із ПТСР, що розшифровується як посттравматичний синдром, але не з усіма так трапляється. За словами Тетяни Сіренко, люди, які не були на війні, думають, що після такого досвіду його неможливо пережити, зберігши здоровий глузд, психіку і таке інше.
Але психіка кожної людини унікальна і може по-різному відреагувати на одну й ту саму подію, аналізує психологиня, яка близько восьми років працює з українськими ветеранами. Фахівчиня переконує, що насправді ж ПТСР діагностують у значної меншості людей, які пережили стрес.
"ПТСР виникає тоді, коли психіка намагається впоратися з травматичними спогадами, травматичним досвідом, але в неї не досить ефективно виходить. ПТСР проявляється чотирма групами симптомів – це нав'язливі, болючі травматичні спогади. Вони можуть називатися інтрузії, флешбеки, можуть бути кошмарні сни", – запевнила психологиня госпіталю ветеранів "Лісова поляна".
Кожна людина, незалежно від віку, статі, довоєнного способу життя отримує стресовий розлад під час участі у бойових діях. Але це точно не посттравматичний стресовий розлад, і наскільки ми комплексно підходимо до відновлення, до роботи з усіма, хто повертається з війни, залежить – призведе відсутність такої роботи до такого діагнозу чи не призведе.
Хибна думка, що із ПТСР стикаються всі, хто воював, формує викривлене уявлення про ветеранів. Завдання суспільства – допомогти віднайти ресурси, не накладаючи зайвих кліше. Ментальні травми, навпаки, у деяких випадках, кажуть психологи, можуть дати позитивний поштовх у житті людини, адже вона усвідомлює те, що з нею відбулося, відпрацьовує свій травматичний досвід і розуміє, яка сила в неї там була в цій травматичній ситуації, яка допомогла їй вижити і направляє цю силу, цю енергію на свій розвиток.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9995
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7682
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 6856
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5218
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4189