Мюнхенський холодний душ: Європа нарешті прокидається
Україна в цій історії може стати не лише об’єктом допомоги, а й ключовим партнером для нової європейської системи оборони
Ви не знаєте нічого про драматизм, якщо ви не були цього року на Мюнхенській безпековій конференції. Або принаймні не спостерігали за нею максимально ретельно.
Ця подія збирає лідерів зі всього світу для обговорення безпекових викликів та світового порядку. Саме цього року стало остаточно зрозуміло: світ більше не буде таким, як раніше - статус-кво змінюється. Це буквально та прямолінійно озвучив у своїй промові віцепрезидент США Джей Ді Венс. Справді, у цій промові віцепрезидент США дав Європі чіткий сигнал: політика союзництва та безпекової підтримки, яка тривала десятиліттями між США та ЄС, іде в минуле.
Декілька його висловлювань на адресу ЄС, були надзвичайно жорсткими, якщо не сказати агресивними. Цього разу американці говорили без реверансів: «Європейці мають заплатити за місце за столом переговорів щодо України». Для багатьох учасників конференції ця промова стала шоком. І хоча ці заяви були неприємними, у приватних розмовах деякі мої колеги - європейські високопосадовці з сфери безпеки та міжнародних відносин, буквально видихали з полегшенням: «Нарешті. Це змусить Європу прокинутися». Зникла невизначеність.
Дійсно наші європейські партнери завжди намагалися уникати конфліктів та вірили у систему колективного захисту на чолі з США. Зараз все змінюється. Водночас не варто недооцінювати ЄС: як показали часи Covid, в разі потреби Європа може достатньо швидко мобілізувати сили та ресурси. І схоже саме за таким сценарієм зараз буде розбудовуватися оборонна складова Євросоюзу.
Пів трильйона на оборону
Минулого року вперше за роки існування в Європі з’явилась посада комісара з питань оборони ЄС. Показово, що цю посаду отримав колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубіліус. Він вже запропонував створити фонд у 500 мільярдів євро для посилення обороноздатності Європи, в тому числі для підтримки України. Я була учасником однієї з дискусій на цю тему і можу підтвердити: ця ідея реально обговорюється.
Важливо, що аналогічну заяву публічно зробила і міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок. «Ми запустимо великий пакет допомоги, якого ще ніколи не було в такому обсязі. Подібно до ситуації з євро або кризою COVID. Зараз формується фінансовий пакет для безпеки Європи і його мають ухвалити вже найближчим часом», - сказала вона в коментарі Bloomberg. Більш активних дій від Німеччини, яка є одним з лідерів в ЄС, можна очікувати після виборів, які відбудуться вже цього тижня.
Як ми знаємо з досвіду, подібні ініціативи в ЄС розвиваються стрімко, якщо ситуація стає критичною та є політична воля. Коли почалася пандемія COVID, ЄС буквально за два тижні ухвалив рішення про виділення 750 мільярдів євро. Але проблема навіть не в грошах.
Те, що відбувалося у кулуарах Мюнхена, свідчило про набагато глибший страх – страх невизначеності. Що робити, якщо Росія піде далі? Що, якщо НАТО не зможе виконати своїх зобов’язань? Раніше європейці вірили в 5-ту статтю НАТО як у догму: «Напад на одного – це напад на всіх». Але зараз ця віра похитнулася.
Тепер навіть у Швеції та Фінляндії почали серйозно говорити про можливий напад Росії. Це означає лише одне – Європа нарешті змушена буде будувати свою власну і абсолютно реальну систему оборони. Рішення про це вже прийнято.
Для України воно може принести нову роль та можливості. Ми вже не просто отримувач допомоги – ми можемо стати частиною великого європейського сектору безпеки. А українські виробники ОПК зможуть зайняти свою нішу арсеналу європейського світу.
ЄС інвестує у зброю
За лаштунками конференції я стала свідком справді проривних домовленостей.
Команда Міністерства стратегічних галузей на чолі з Германом Сметаніним провела десятки зустрічей з західними партнерами та європейськими виробниками зброї. «Ми хочемо виробляти не лише для себе, а й для Європи», – цей меседж дуже чітко пролунав у Мюнхені. І що важливо – нас почули.
Було підписано низку угод про спільне виробництво зброї в Україні, залучення європейських інвестицій у наш ОПК. Це вже не просто слова, а реальні угоди, за якими стоять місяці підготовки та переговорів.
Україна має унікальний досвід ведення війни такого масштабу у XXI столітті. І саме цей досвід робить нас незамінним партнером для Європи, яка щойно почала розуміти, що її безпека залежить від реальної оборонної спроможності, а не лише від дипломатичних заяв.
Друга наша важлива перевага - це наші збройні сили України. Насправді ідея виведення частина американського контингенту вже обговорюється на дипломатичному рівні, і якщо Америка все ж таки вирішить вивести своїх солдатів з Європи їх зможе замінити українська армія. Навчена та досвідчена у боях з ворогом.
***
Мюнхенська конференція-2025 показала: світ змінився. Європа усвідомила реальність ризиків і більше не сприймає свою безпеку як належне.
Україна в цій історії може стати не лише об’єктом допомоги, а й ключовим партнером для нової європейської системи оборони. Ми маємо досвід, технології та виробничі потужності – і тепер, коли Європа нарешті усвідомила необхідність діяти, це може стати історичним шансом для українського ОПК. Головне – не втратити цей момент.
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус вчора о 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков вчора о 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак вчора о 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак вчора о 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер вчора о 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 443
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 226
- Модель нової індустріалізації України 177
- Професії зникають, навички – у тренді 170
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 134
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 14195
-
Індія купить "боїнги", від яких через торгову війну зі США відмовився Китай
Бізнес 10565
-
Нелегальний ринок тютюну: як Україна втрачає 24 мільярди гривень щорічно
Бізнес 4651
-
Дефіцит вітаміну D, ймовірно, впливає на збільшення випадків раку товстої кишки: деталі
Життя 4402
-
Французьке посольство хоче купити історичний будинок у центрі Києва – компанія НЕСТ
уточнено Бізнес 4038