Популярно про децентралізацію
В управлінні змінами на рівні держави, як от реформування територіального устрою, або перерозподіл управлінських функцій від центральних органів на місцевий рівень, не все так просто, як може видатись на перший погляд.
В управлінні змінами нарівні держави, як от реформування територіального устрою, або перерозподіл управлінськихфункцій від центральних органів на місцевий рівень, не все так просто, як можевидатись на перший погляд. Бо якщо зважити на набутий людством досвід, то можнасміливо стверджувати, що це і наука, і мистецтво. Стаття в першу чергу призначенадля тих хто встав біля «керма реформ» не в силу тих чи інших управлінських компетенційта інтелектуальних здібностей, а внаслідок певної політичноїкон'юнктури.
Ампер, Макіавеллі і управління державою.
Якщо, наприклад, почати своюрозповідь про Андре-Марі Ампера, то в пересічного читача виникне в уявіасоціативний ряд, пов’язаний з електро- чи радіотехнікою. Та фундаментальноюпрацею цього французького вченого є філософський твір, в якому вводитьсяпоняття кібернетика. Термін, якийприйнято вважати надбанням ХХ століття, в трактуванні Ампера є наукою проуправління державою, і ставив він цей термін в один рівень з «політикою». ХочаАмпер висловлювався не так доступно як Макіавеллі, але усі посили абсолютноправильні.
В ширшому трактуванні«кібернетика» сьогодні - це наука про управління системами. Підійдемо дорозгляду сучасної держави, міста та навіть села як до складної системи. Нескладнопередбачити, що якщо запитати чиновника найвищого ґатунку, починаючи з АдміністраціїПрезидента чи Кабінету Міністрів, не кажучи вже про весь депутатський корпус відВР до районних рівнів, то мало хто дасть чітке визначення на перший погляд, простоготерміна «управління». Тобто політикою займаються усі кому не лінь, а отполітикою, як мистецтвом управління державою на практиці ніхто.
Про тенденції сучасності
Історія знає чимало випадків,коли, застосовуючи новітні технології в управлінні, «малі» перемагали«великих». До прикладу, битва при Марафоні, а ми пам’ятаємо, що територіальноДревня Греція – це міста-поліси. Але що це все має до реформ в Україні, допроцесів, які ми називаємо децентралізацією?
А усе достатньо просто. Вширокому розумінні «управління» - це зміна параметрів системи відповідно дозмін оточуючого середовища. Не обтяжуватимемо читача доповненнями про зворотнізв’язки та адаптаційні механізми, скажемо коротше - це своєчасне реагування навиклики сучасності.
Виклики сучасності –глобалізація, повсякденне застосування ІТ-, біо-, нанотехнологій, а для Українице ще вплив такого фактору, як демографічна криза, призвели до потреби по-іншомупоглянути на управління територіями. Починаючи з 1970-х років в нашій державі збільшими, меншими коливаннями розпочались процеси зменшення народжуваності,збільшення смертності, скорочення тривалості життя. Ці негативні тенденції пришвидшилисьна початку 90-х. Якщо прослідкувати територіальну організацію управління, то побачимо,що при збільшенні кількості населення території подрібнюються, а при зменшенні- укрупнюються. Тут, як приклад, можна привести Данію.
Проза про реформи поляків
Поляки, за рахунок вчаснопроведеної реформи територіального устрою, змогли стабілізувати зміни вструктурі населення і втримати ситуацію, що в подальшому трансформувалось в«економічне диво». В принципі, тому, що поляки станом на сьогодні живутьзаможно та майже не відчули впливу та наслідків кризи 2008 року, передує багатофакторів, їм просто пощастило. Це і допомога Заходу як фінансова, так іполітична, це і вступ до ЄС з величезними преференціями. Вступивши до ЄС,поляки водночас не ввійшли до зони євро, що, своєю чергою, дало змогу грамотнопровадити політику девальвації місцевої валюти. На відміну від поляків,економіка греків, будучи міцно прив’язаною до євро, зазнала значних збитків.
Отже, коли деякі експертипосилаються на реформи в Польщі щодо територіальної організації влади і порівнюютьтеперішній економічний стан, радячи копіювати один до одного, як це зробилисусіди, ми маємо усвідомлювати, що це лише половина справи.
Українські будні
Автори та ініціатори реформв Україні пішли шляхом, проторований Польщею, Данією – укрупнення на найнижчомурівні місцевого самоврядування. Не з усім можна погоджуватись особливо, щодосільських територій, але про це в подальших дописах. Лише зважимо, що в нассаме на цьому рівні залишилась рудименти часів радянської епохи. В дискусіях,особливо серед сільських, селищних голів, люди часто згадують як булиорганізовані колгоспи, радгоспи, висловлюють думки, що може знов такоб’єднатись. Сьогодні потрібно розуміти інші виклики, інші реалії, більш того, зважатина фактор скорочення населення, що набув катастрофічних масштабів.
Будемо відверті, країнапограбована. Держборг за часів режиму зріс на понад 30 млрд. доларів США,золотовалютні резерви, від яких залежить курс гривні, зменшились на 20 млрд.доларів США. Військовий бюджет України приблизно у 2,5 млрд. доларів СШАпорівняно з «чорним» військовим бюджетом Росії у 100 млрд. доларів США виглядаєпросто мікроскопічним (це для тих, хто горлає про негайний наступ та швидкуперемогу).
Країна в боргах, безстабілізаційних механізмів щодо гривні, з мінімальним забезпеченням війська,без потужних реформ, особливо на місцевому рівні, приречена на поразку.Запобігти цьому можна лише зробивши наші громади економічно спроможними. Усіпередумови для цього є. Поки що…
Далі буде …
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3744
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 362
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 245
- НАБУ: невиправдані надії 218
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 155
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 51746
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 41442
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
18963
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 16764
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
13846