Вивільнення працівників: попередження про наступне звільнення
ВСУ: строк попередження працівника про наступне звільнення не може бути пізніше ніж за два місяці.
Правовий висновок, висловлений ВерховнимСудом України в постанові від 18 жовтня 2017 року у справі № 6-1723цс17 вказує на строк попередженняпрацівника при наступному звільненні.
Однією з гарантій забезпечення правагромадян на працю є передбачений у статті 51 КЗпП Україниправовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконногозвільнення, а також сприяння у збереженні роботи.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 40КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а такожстроковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бутирозірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін ворганізації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації,банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації,скорочення чисельності або штату працівників.
Положеннями частини другої статті 40 КЗпПУкраїни визначено, що звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієїстатті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, наіншу роботу.
Відповідно до статті 492 КЗпПУкраїни про наступне вивільнення працівників персонально попереджають непізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадкахзмін в організації виробництва і праці враховується переважне право назалишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням прозвільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці власникабо уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому жпідприємстві, в установі, організації.
Між тим згідно зі статтею 49-4 КЗпП тастаттею 22 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантіїдіяльності” роботодавець не пізніше як за 3 місяці до намічуваних звільнень зпричин економічного, технологічного, структурного чи аналогічногохарактеру або у зв’язку з ліквідацією, реорганізацією, зміноюформи власності підприємства, установи, організаціїповинен надати первинним профспілковим організаціям інформацію щодо заходів позвільненню працівників та провести з ними консультації,включаючи інформацію про причини наступнихзвільнень, кількість і категорії працівників, яких це можестосуватися, протерміни проведення звільнень, а також провестиконсультації з профспілками про заходи щодо запобіганнязвільненням чи зведеннюїх кількості до мінімуму або пом’якшення несприятливихнаслідків будь-яких звільнень.
ВАЖЛИВО: Однією з найважливіших гарантій для працівників при скороченні чисельностіабо штату працівників є обов’язок власника підприємства чи уповноваженого ниморгану працевлаштувати працівника.
Власник вважається таким, що належновиконав вимоги частини другої статті 40, частини третьої статті 492 КЗпПУкраїни щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну напідприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професієючи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати зурахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.
При цьому роботодавець зобов’язанийзапропонувати всі вакансії, що відповідають зазначеним вимогам, які існують нацьому підприємстві, незалежно від того, в якому структурному підрозділіпрацівник, який вивільнюється, працював.
Дана правова позиція також викладена впостановах Верховного Суду України від 01.04.15 р. №6-40цс15, від 01.07.15 р. № 6-491цс15 та від 09.12.15 р. № 6-2123цс15.
Оскільки обов’язок по працевлаштуваннюпрацівника покладається на власника з дня попередження про вивільнення до днярозірвання трудового договору, за змістом частини третьої статті 492 КЗпПУкраїни роботодавець є таким, що виконав цей обов’язок, якщо працівникові булизапропоновані всі інші вакантні посади (інша робота), які з’явилися напідприємстві протягом цього періоду і які існували на день звільнення.
Крім того, суд, розглядаючи справу пропоновлення на роботі, має належним чином з’ясувати чи не користувався позивачпереважним правом на залишення на роботі.
ВИСНОВОК: При запланованому вивільненні працівника роботодавець повиненпопереджати останнього не пізніше ніж за два місяці і одночасно з попередженнямзапропонувати іншу роботу, а також врахувати переважне право працівника назалишення на роботі.
Таким чином звільнення допускається, якщонеможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу.
- Розпорядження майном «цивільного подружжя» при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 20:34
- JIT — концепція, час якої настав Наталія Качан 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева вчора о 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1256
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1254
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 561
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 508
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 235
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 11324
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 4464
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4355
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 3894
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3098