Недитячі війни!
Майже кожен із нас пам’ятає вислів, яким Л. Толстой розпочав свій роман «Анна Кареніна»: «Все счастливые семьи похожи друг на друга, каждая несчастливая семья несчастлива по-своему». Чомусь саме ця затерта цитата спадає на думку, коли в рамках профес
Майже кожен із нас пам’ятає вислів, яким Л. Толстой розпочав свій роман «Анна Кареніна»: «Все счастливые семьи похожи друг на друга, каждая несчастливая семья несчастлива по-своему». Чомусь саме ця затерта цитата спадає на думку, коли в рамках професійної діяльності стикаєшся з питаннями спорів батьків відносно дітей.
Не вдаючись до звинувачення сторін, необхідно зазначити, що найчастіше оскаженілі баталії батьків обумовлені не об’єктивними обставинами, а несвідомим бажанням поститися один одному. Проте, залишимо вирішення проблем в цій частині психологам та звернемось до юридичної сторони проблеми.
Першочерговим питанням післярозірвання шлюбу є визначення місця проживання дитини. Незважаючи на декларуванняв Сімейному кодексі України рівності прав обох батьків, суди, як правило, залишаютьдітей з матір’ю. Необхідно відмітити, що з кожним роком кількість татусів, готовихвідстоювати своє право відносно дитини, зростає. Однак, а ні законодавство, ані судова практика не додають їм впевненості у гарантуванні захисту свогоправа.
Звісно,суди звертають увагу і на матеріальний аспект забезпечення дитини, проте навітьв цьому питанні, як правило, шальки терезів схиляються не на бік батька, а йомузалишається сплачувати аліменти.
Зогляду на вищевказане, приймаючи участь у подібних спорах суду та сторонамнеобхідно зважати не тільки на матеріальний статок батьків, а й на те, скільки увагита часу кожен з них може приділяти дитині та з ким у неї найбільший зв'язок(особиста прихильність) та інше (див. ст. 161 СК України). Цікавим є те, що ні Цивільнийпроцесуальний кодекс України, ні Сімейний кодекс України не містять у собі норм,яким чином це має бути встановлено. Крім того, за своє життя встановлення судомдумки малолітньої дитини я бачив, мабуть, тільки у американському кіно, хоча іст. 12 Конвенції про права дитини, і ст. 6 Європейської конвенції проздійснення прав дітей фактично зобов’язують суд дізнатись думку дитини.
Невідкидаючи необхідності цього, я все таки з обережністю ставлюсь до подібної процедуриз огляду на те, що батьки часто забуваючи про інтереси самого неповнолітнього, намагаютьсязробити з нього свого «спільника». Вважаю, що доцільно було б розробити процедуруспівбесіди дитини за участю психологів для унеможливлення маніпуляцій з бокубатьків.
Цікавимв цьому сенсі є два кардинально протилежних за висновками рішень ВССУ.
Так, у справі за № 6-564цс17, від 12.07.2017 р. судзнехтував думкою дитини та послався на неможливість розлучення малолітньоїдитини з матір’ю, а у справі № 499/1034/16-ц, від 06.12.2017 року зайнявкардинально протилежну позицію, наголосивши на необхідність врахування думкималолітньої дитини при вирішенні питання про місце її проживання.
Слідтакож зазначити, що в судовому порядку місце проживання дитини може бути визначенетільки одне (або з батьком, або з матір’ю) див. рішення ВССУ від 28 травня 2016р. у справі № 759/6044/15-ц. Проте, встановлення такого «режиму» проживання за графікому обох батьків за домовленістю між ними нічим не заборонено.
Так,той з батьків, чиї права порушені, може звернутись з позовом про усунення перешкоду спілкуванні з дитиною та у її вихованні. Розглядаючи справу суд визначаєспособи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичніпобачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця йогопроживання тощо), місце та час їхнього спілкування, а тому як сторонам так і представникамслід досить детально підійти для формування позовних вимог.
Такожслід зазначити, що судами неодноразово виказувалась позиція відносно того, що під час розглядуспору суд не обмежений тими видамиучасті, які визначені рішенням органів опіки та піклування. Отже, беручидо уваги фактичні обставини, суд можезмінити (встановити новий) вид та порядок участі у вихованні дитини, на щонеобхідно зважати при формулюванні позовних вимог.
Окремо слід звернути увагу на те, що відповідно до ст. 257 СК України, право спілкуванняз онуками мають також баба та дід, отже їх вимоги теж підлягають судовомузахисту.
Добре коли і після розлучення батьки діють спільно вінтересах дітей. Однак часто проблема виникає навіть в такому питанні як мандрівка з дитиною за кордон.
Звісно така вимогане поширюється на випадки, коли батько помер, позбавлений батьківськихправ або запис про нього відсутній тощо. Проте ми розглядаємо типові випадки за наслідками розлучення. Отже, що робити, якщо для вивезення дитини вам необхідний дозвіл другого з батьків, який такогодозволу не дає?
Це залежить від того, яка мета такого виїзду: це виїзд на постійне місцепроживання чи виїзд тимчасовий для відпочинку або лікування.
В першому випадку суди зазвичай стають на бік того збатьків, хто проживає окремо від дитини, оскільки це порушить його право на спілкуванняз нею. Тому навряд чи варто розраховувати на задоволення позову, якщо тільки вине аргументуєте досить детально які інтереси дитини пов’язані з таким виїздом.
Що стосуєтьсятимчасового виїзду, то як неодноразово зазначали суди вищих інстанцій, рішення про надання такого виїзду повинно обґрунтовуватись інтересами самої дитини, при цьому такі дозволи не можуть надаватись «взагалі»,а мають стосуватись конкретної країни з визначенням строку перебування дитини (для прикладу див. рішення ВССУ від 16 березня 2016 р. у справі6-33303ск15).
Якщо ви зіткнулись з такою ситуацією, то при зверненні до суду вам необхідно буде:
- обґрунтувати відповідність виїзду інтересами дитини;
- довести факт ухилення другого з батьків від надання такогодозволу;
- визначитись із країною та конкретним періодом перебування в ній.
Складнощів заргументацією у даному випадку не виникне тому, якщо ви зробите все вірно- позитивне рішення суду вам майже гарантовано. Однак, з огляду на доситьзначні строки розгляду справ скажемо одразу, що відпочити з дитиною по «гарячій» путівцівам навряд чи вдасться.
Це далеко не всі питання, які виникають між батьками відносно дітей. Інші категорії спорів ми розглянемо у найближчих публікаціях.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль вчора о 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов вчора о 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9715
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 6712
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5144
-
"Справжній бедрум панк": музичні новинки тижня
Життя 4021
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 3903