Агробізнес один на один з рейдером
Влада абсолютно не реагує на існування гострої проблеми рейдерського захоплення агробізнесу, яка триває по сьогодні.
Нова влада неодноразова зазначала, що агропромисловий комплекс є стратегічно важливим для економіки нашої країни, у підтвердження чого нею було авансовано «славнозвісну» аграрну реформу, якою планується залучення додаткових міжнародних інвестицій в цю галузь. Водночас, влада абсолютно не реагує на існування гострої проблеми рейдерського захоплення агробізнесу, яка триває по сьогодні.
Підґрунтям цього явища є не лише висока прибутковість агробізнесу, корупція або економія аграріїв на своїй безпеці, а й те, що сільгоспвиробники не мають прав власності на землю, якою вони користуються. Агровиробництво в Україні побудоване на оренді землі, а цей правочин не фіксує кінцеве право власності. Це дозволяє рейдерам використовувати злочинні схеми для привласнення чужих прав.
За даними Генеральної прокуратури, впродовж 2013-2018 рр. у цілому було зафіксовано 1690 випадків рейдерських захоплень. З кожним роком спостерігається виразна тенденція до збільшення кількості такого виду злочинів.
Водночас, на думку аграріїв, реальна статистика відрізняється від офіційної, оскільки рейдерство часто супроводжується підтримкою корумпованих правоохоронців, або банальним небажанням таких працівників сприяти оперативному вирішенню питань.
Так, до основних причин беззаконня слід віднести: недосконалість законодавства в частині захисту майнових прав та в корупції в органах влади. Найбільшого ж розмаху корупція набула в комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Мін'юсті, поліції, прокуратурі та судах.
Популярна схема
Найпопулярнішою схемою серед рейдерів є використання підроблених печаток неіснуючих нотаріусів або так званих “чорних” нотаріусів (реєстраторів), для переоформлення компанії на підконтрольну собі особу (безхатька, алко/нарко залежних, мешканців ДРН/ЛНР).
Тобто, поєднуючи юридичні (підробка документів «зацікавленими» адвокатами, нотаріусами і реєстраторами) або силовим («тітушки», приватні охоронні компанії) зусиллям право оренди земельних ділянок незаконно перереєстровують на підставну особу або декількох осіб, позбавляючи його чинного господаря-підприємця.
Реєстратори діють в межах закону?
Реєстратори приймають документи на перереєстрацію компаній не перевіряючи деталі статутів, повноваження заявників, а головне не перевірять справжність посвідчувального напису нотаріуса.
Тобто, в ситуації коли нотаріус взагалі відсутній в єдиному реєстрі нотаріусів України, реєстратор просто розведе руками, запевнивши, що за законодавством така перевірка не входить до його службових обов’язків.
Довгоочікуване повернення
Бажане повернення компанії в «найближчі дні» в реаліях України втілюється в «кілька років», що знову насторожує.
Це викликано поверховістю слідчих дій, корумпованістю судової системи, спротивом з боку місцевих еліт, представники яких дуже часто «стоять» за рейдерськими атаками. А головне – брак політичної наполегливості у Києві, аби раз і назавжди «відбити бажання» і в організаторів таких злочинів, і у виконавців, зазіхати на зроблене та вирощене чужими руками…
А поки ведеться слідство чи триває судова тяганина, рейдери мають змогу безперешкодно зібрати та продати врожай. Потім підставні фірми та особи, які брали участь у захопленні, зникають у невідомому напрямку, тому збитки агропідприємцю вже ніхто не відшкодовує.
Відповідальність за Мін’юстом
Відповідальність за ситуацію, яка може трапитись на господарстві, в першу чергу лежить на державі і зокрема на Мін’юсті. Ключі доступу до державного реєстру видаються державному реєстратору, який має право змінювати інформацію в державному реєстрі, саме Мін’юстом. Мін’юст перевіряє таких реєстраторів лише на момент реєстрації тобто лише тоді, коли видає їм флешку з кодом доступу до державного реєстру. Далі вони не контролюються… з такою не контрольованістю породжується безкарність.
Проблема
Проблема виникла у 2015 році після реформи системи державних реєстрів, в результаті якої припинила існування централізована державна реєстраційна служба. Так, спрощення процедури призвело до спрощення можливостей для шахрайства і в Україні значно збільшилася кількість випадків рейдерського захоплення підприємств та нерухомості.
А поки в законодавче поле будуть вноситися зміни, агробізнес залишається один на один з рейдером та несе багато мільйонні збитки.
Тож, враховуючи наведені вище проблеми, актуальним залишається питання – «а чи готові міжнародні інвестори вкладатися в Україну?».
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева вчора о 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Звільнення від обов`язку сплати неустойки (штрафу, пені) та 3 % річних Євген Морозов 19.12.2024 09:34
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 18.12.2024 16:34
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1237
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1155
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 560
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 384
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 226
-
Трамп обвалив акції своєї медіагрупи. Віддав частку Trump Media у спеціальний траст
Бізнес 9928
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 9275
-
Попит на природний газ для експорту ЗПГ із США вперше за вісім років зменшився: причини
Бізнес 6753
-
Сільпо втратило склад і товари на 400 млн грн через нічну атаку "шахедів"
Бізнес 5187
-
Податковий режим заважає розвитку третині бізнесу в Україні — опитування ЄБА
Фінанси 4520