Захист авторського права в судовому порядку
Внаслідок порушення авторського права, у потерпілої особи з'являється право на судовий захист. Проте захист прав інтелектуальної власності в Україні, через її недосконале законодавство, має багато особливостей.
Внаслідок порушення авторського права, у потерпілої особи з'являєтьсяправо на судовий захист. Проте захист прав інтелектуальної власності в Україні,через її недосконале законодавство, має багато особливостей. Це пов'язано,зокрема, з необхідністю доведення наявності моральної шкоди, завданоюпорушенням авторського права, встановленням розміру компенсації,необов'язковістю доведення завданих збитків (достатнім є доведення самогопорушення авторського права) тощо.
Судовий захист авторських прав можна умовно поділити на наступніскладові:
1) Доказування наявностіавторського права;
2) Доказування факту порушеннятакого права;
3) Визначення розміру компенсації
Доказуваннянаявності авторського права. Згідно з Законом охороняютьсяяк оприлюдненітвори, так і не оприлюднені, як завершені, так і незавершені.Авторське право на будь-який твір виникає внаслідок факту його створення. Длявиникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору.Отже, кожний автор, створивши твір, автоматично набуває право власності нанього. Разом із тим в Україні, як і в інших державах передбачений механізмреєстрації прав автора. Реєстрацією займається спеціально уповноваженаустанова: Державна служба інтелектуальної власності України, яка веде облікавторів, реєструє їх твори, видає авторам свідоцтва. Тому, якщо об'єктавторського права є дійсно цінним, для полегшення його можливого судовогозахисту рекомендується державна реєстрація.
Доказуванняфакту порушення авторського права. Українська судова практиказнає чимало способів доведення факту порушення авторського права. Це може бутивідеозапис (наприклад, у разі незаконного використання музичного твору урозважальних закладах), фотознімок вивіски (у разі незаконного використання назвитвору в найменуванні підприємства), товарний чек (у разі продажу контрафактнихтоварів) тощо. В деяких випадках, необхідним є також проведення судової експертизидля захисту авторського права.
Визначеннярозміру компенсації. За порушення авторськогоправа пунктом "г" ч.2 ст. 52 Закону України “Про авторське право ісуміжні права” передбачена можливість притягнення винної особи довідповідальності в розмірі від 10 до50000 мінімальних заробітних плат. При цьому, відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України від 04.06.2010 №5 «Про застосування судами норм законодавства у справах про захист авторськогоправа і суміжних прав» при вирішенні відповіднихспорів судам слід мати на увазі, що компенсація підлягає виплаті у разідоведення факту порушення майнових прав суб'єкта авторського права, а нерозміру заподіяних збитків. Таким чином, для задоволення вимоги про виплатукомпенсації достатньо наявності доказів вчинення особою дій, які визнаютьсяпорушенням авторського права. Тому, позивачу необхідно довести якнайбільшевипадків порушення відповідачем авторського права, а також: розмір доходу,отриманий внаслідок правопорушення; наміри відповідача; можливість відновленняпопереднього стану та необхідні для цього зусилля тощо.
Для більш детальногодослідження та розуміння застосування вищенаведених приписів щодо захистуавторського права, звернемося до судової практики, що наведена в нищевказанихпосиланнях:
1. http://reyestr.court.gov.ua/Review/39668245 (стягнуто 12 180грн);2.http://reyestr.court.gov.ua/Review/37618679(стягнуто 136 080 грн).
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко вчора о 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко вчора о 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова вчора о 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак вчора о 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух вчора о 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков вчора о 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов вчора о 09:26
- Нюанси ввезення пального в Україну через кордон для власного споживання Дмитро Зенкін 21.01.2025 15:47
- Як та куди інвестувати на фондовому ринку США Євген Кондратьєв 21.01.2025 15:30
- Неконституційність п.п.7 п.1 ч.2 ст.4 щодо ставки судового збору за подання касації Світлана Приймак 21.01.2025 14:30
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11567
-
Меланія Трамп на інавгурації 2025: два елегантні образи — у капелюсі вдень, у сукні ввечері
Життя 3948
-
"Січневий яйцепад". Хто обвалив ціни на яйця
Бізнес 3206
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2517
-
TikTok погодиться на угоду, щоб залишитися доступним у США
Бізнес 1943