Що розяснив Вищий спеціалізований суд України щодо речових прав?
Пленум ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ 7 лютого 2014 прийняв постанову № 5 щодо таких найважливіших питань, як захист права власності та інших речових прав. У деяких публікаціях (адже постанова об'ємна та змістовна) спробуємо висвітлити став
Пленум ВССУ зрозгляду цивільних і кримінальних прийняв постанову «Про судову практику в справахпро захист права власності та інших речових прав». Їїповний текст можна побачити тут: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/v0005740-14/print1393890801866817
Звичайно, цепотрібний і корисний документ. Але спробуємо розібратись, наскільки вінбездоганний. Зміст постанови вже обговорюється серед фахівців (див: http://forum.liga.net/Messages.asp?did=245825). Зокрема, відзначається,що постанова іноді майже "слово в слово" копіює постанову пленуму ВСРФ і ВАС РФ «О некоторых вопросах, возникающих в судебной практике приразрешении споров, связанных с защитой права собственности и других вещныхправ» від 29 квітня 2010 року № 10/22.
Все б непогано, алеслід врахувати, що законодавче регулювання права власності та інших речовихправ у Цивільному кодексі України та Цивільному кодексі РФ, хоч і є частковосхожим, але все ж воно різне. Наприклад, по-різному врегульовані питанняволодіння речами, виникнення права володіння щодо об’єктів нерухомого майна тат.ін.
У наступнихпублікаціях будемо поступово озвучувати окремі питання (теоретичні та практичні),що виникли при першому поверхневому ознайомленні з текстом постанови. Курсивомподамо цитату з постанови, а потім наведемо свої думки, коментарі, запитання.Щодо решти тексту, кожен зробить самостійні висновки, знайомлячись ізпостановою.
1. «….Відповіднодо статей 2, 318 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) річ (майно) можезнаходитись у власності Українського народу, фізичних та юридичних осіб,держави Україна, Автономної Республіки Крим, територіальних громад, іноземнихдержав й інших суб’єктів публічного права….»
Для чогось Суд вирішив процитувати положення окремих статейЦК, щовизначають коло суб’єктів цивільних відносин та речових прав. Проте хотілося,щоб після цитування норми цивільного закону (що в цілому ґрунтуються навідповідних положеннях Конституції) Суд подаввласне бачення змісту права власності Українського Народу на речі таособливостей реалізації цього права вказаним суб’єктом. Здається, що таке правоможе існувати у вигляді права державної та комунальної власності на речі(майно). Але все ж цікаво було б почути "офіційну позицію": не вконтексті публічно-правового вирішення питань, скажімо, зміни державноїтериторії (що складається із земель та земельних ділянок), а саме з позиційцивільного права. Може, Народ – це окремий, цілком самодостатній власник, якийможе здійснювати розпорядження речами, наприклад, на "плебісцитах"(референдумах)? Або ж такий суб’єкт здійснює своє право лише через відповідніоргани влади? Якщо так, то потрібно вказати на відмінності між правом власностіНароду та правом власності держави і територіальних громад відповідно. Крімтого, на мою думку, цікаво було б навести хоча б орієнтовний перелік «іншихсуб’єктів публічного права» - суб’єктів права власності на речі (майно), прояких у загальних рисах каже цивільне законодавство.
Буде продовжено...
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко вчора о 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко вчора о 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова вчора о 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак вчора о 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух вчора о 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков вчора о 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов вчора о 09:26
- Нюанси ввезення пального в Україну через кордон для власного споживання Дмитро Зенкін 21.01.2025 15:47
- Як та куди інвестувати на фондовому ринку США Євген Кондратьєв 21.01.2025 15:30
- Неконституційність п.п.7 п.1 ч.2 ст.4 щодо ставки судового збору за подання касації Світлана Приймак 21.01.2025 14:30
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11567
-
Меланія Трамп на інавгурації 2025: два елегантні образи — у капелюсі вдень, у сукні ввечері
Життя 3948
-
"Січневий яйцепад". Хто обвалив ціни на яйця
Бізнес 3206
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2517
-
TikTok погодиться на угоду, щоб залишитися доступним у США
Бізнес 1943