Житло як недосяжна мрія: ефект доміно
Чому нові податки на нерухомість заблокують для багатьох можливість придбати власну квартиру
Законопроект 5600 про зміни до Податкового кодексу, який нещодавно в першому читанні ухвалив парламент, може стати рубіконом вітчизняного будівництва. Адже в ньому закладені нові податкові навантаження на галузь, що матиме вирішальне значення для перспектив її розвитку.
В проекті закону є дві норми, які безпосередньо стосуються нерухомості. Для юридичних осіб йдеться про скасування пільги на сплату ПДВ при перепродажу квадратних метрів на вторинному ринку. Наразі нерухомість обкладається цим податком за ставкою 20% лише на стадії її продажу забудовником. Цим користуються інвестори, які заробляють на перепродажі житла. Приймаючи на себе ризики, вони вкладають кошти на етапі котловану або початкової стадії будівництва, а продають квартири вже в готовому будинку. Сьогодні це дуже вигідний бізнес, що дає прибуток на рівні 30-50%.
Урядовці пропонують обкладати ПДВ в 20% усі наступні угоди з продажу нерухомості, якщо продавцями є юридичні особи. Обґрунтовують це принципом соціальної справедливості, мовляв, посередники на будівельному ринку нічого не створюють, а отримують надприбутки. Але одночасно вони й ризикують, оскільки ніхто не може дати гарантії, що будівельний проект буде реалізований, будинок побудований і прийнятий в експлуатацію. Мінімізація ризиків – одне з ключових завдань і для девелоперів, по яким законопроект 5600 вдарить надто боляче.
Але й фізичні особи, через яких продаються квартири, відчують важку руку держави. Наразі така схема торгівлі нерухомістю дуже поширена, бо вона дає можливість сплачувати лише 5% податку на доходи та 1,5% військового збору за умови, що в рік продається кілька об’єктів нерухомості. Тепер законодавці хочуть поставити на цьому хрест, бо ставка податку на третю операцію з нерухомістю підвищиться до 18% ПДФО, що позбавляє її сенсу.
Прогнози на майбутнє в разі ухвалення законопроекту 5600 різняться лише цифрами: від 5 до 40% зростання вартості житла. Усі вони песимістичнідля ринку, адже податковий пресинг спровокує цілу низку негативних явищ у будівельній сфері:
В підготовці до другого читання законопроекту 5600 сплила ще одна проблема. Оскільки будівництво – справа довгограюча, то чи доведеться в майбутньомуплатити 20% ПДВ тим, хто вже сьогодні інвестував в нерухомість? Наразі щодо цього точаться дискусії і невідомо, що отримаємо у фінальному варіанті проекту закону.
Видається, що 3 млрд грн на рік, які планує отримати держава від податкових новацій на ринку нерухомості, будуть сповна оплачені не стільки девелоперами та забудовниками, скільки пересічними покупцями житла, для яких мрія про власний дах над головою може стати недосяжною.
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Як зруйнувати країну 351
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 201
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 152
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 135
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 111
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
29372
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 11036
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 7566
-
Як весняна погода вплине на врожай пшениці в Україні й світі
Думка 7188
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 6791