Особливості договору поруки у кредитних правовідносинах
Договір поруки має додатковий до кредитного договору характер і укладається саме для забезпечення виконання останнього, а поручитель згідно з частиною першою статті 554 ЦК відповідає перед кредитором, за загальним правилом, солідарно із позичальником, я
Договір поруки має додатковий до кредитногодоговору характер і укладається саме для забезпечення виконання останнього, апоручитель згідно з частиною першою статті 554 ЦК відповідає перед кредитором,за загальним правилом, солідарно із позичальником, якщо договором поруки невстановлено його додаткову (субсидіарну) відповідальність.
Оскільки кредитор і поручитель перебувають усамостійних договірних відносинах, останній несе самостійну відповідальністьперед кредитором за порушення зобов’язань боржником. Отже, кредитор має правовимагати виконання обов’язку в повному обсязі як від боржника і поручителяразом, так і від будь-кого з них окремо.
З огляду на те, що згідно зі статтями 553-554 ЦКУкраїни позичальник не є стороною договору поруки, чинне законодавство Українине передбачає обов’язку кредитора чи поручителя отримувати згоду позичальникана укладення договору поруки.
При пред’явленні позову про визнання недійснимкредитного договору, договорів іпотеки, застави, поруки без застосуваннянаслідків їх недійсності розмір судового збору обчислюється зі ставок,встановлених законом за подання до суду позовної заяви немайнового характеру,оскільки такі вимоги не є майновими та не підлягають грошовій оцінці. Слідпам’ятати, що в разі подання позову щодо оскарження споживчих кредитів набираєчинності положення частини третьої статті 22 Закону України «Про захист правспоживачів», згідно з яким споживач звільняється від сплати судового збору.
За положеннями частини першої статті 559 ЦКУкраїни порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов’язання, атакож у разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, як то: підвищення розмірупроцентів; установлення (збільшення розміру) неустойки; встановлення нових умовщодо порядку зміни процентної ставки в бік збільшення тощо.
Таким чином, у зобов’язаннях, в яких берутьучасть поручителі, зміна їх умов навіть за згодою кредитора та боржника, алебез згоди поручителя, не дає підстав покладення на останнього відповідальностіза невиконання або неналежне виконання позичальником таких зобов’язань.
Відповідно до частини четвертої статті 559 ЦКУкраїни, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від днянастання строку виконання основного зобов’язання не пред’явить вимоги допоручителя. Такий строк пред’явлення вимоги має обчислюватися з моментунастання строку виконання зобов’язання у повному обсязі або у зв’язку іззастосуванням права на повернення кредиту достроково. Таким строком не можебути лише несплата чергового платежу.
Пред’явленням вимоги до поручителя є якнаправлення/вручення йому вимоги про погашення боргу (залежно від умовдоговору), так і пред’явлення до нього позову.
Відповідно до статей 553-554 ЦК Українипоручитель приймає на себе зобов’язання відповідати за виконання кредитногодоговору за боржника, у тому числі у разі його смерті, якщо таке зазначено удоговорі поруки.
Відповідно до статті 523 ЦК порука абозастава, встановлена іншою особою, припиняється після заміни боржника, якщопоручитель або заставодавець не погодився забезпечувати виконання зобов’язанняновим боржником, а згідно зі статтею 607 ЦК зобов’язання припиняєтьсянеможливістю його виконання у зв’язку з обставиною, за яку жодна зі сторін невідповідає.
Таким чином, на поручителів може бутипокладено відповідальність за порушення боржником обов’язку щодо виконаннязобов’язання за кредитним договором у випадку смерті позичальника лише занаявності у позичальника правонаступника, якиї прийняв спадщину, та згодипоручителя відповідати за будь-якого нового боржника, що зафіксовано в томучислі у договорі поруки.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9929
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7434
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 5976
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5201
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4137