Район бойових дій – не аргумент відмовляти в призначені виплат за загибель правоохоронця
Вже два роки існують проблеми з виплатами одноразової грошової допомоги у разі загибелі не тільки військовослужбовців, але й працівників силових структур.
В грудні 2023 року Верховна Рада внесла додаткові зміни до законодавства та розширила перелік осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги. До цього переліку додали дітей загиблого (померлого), які зокрема були усиновлені, зачаті за життя загиблого, але ще не народжені.
Загальні складнощі в отриманні одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) (далі – ОГД) виникають частіш за все, через низьку обізнаність людей в порядку дій, які потрібно виконати в порядку оформлені документів. А деякі нюанси в постановах Кабінету міністрів України дозволяють судам відмовляти людям у виплатах.
Загалом, більшість відповідей на проблемні питання для родин загиблих правоохоронців міститься в Постанові уряду від 28.02.202 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (п. 2).
Наступний документ, який потрібно брати до уваги – це Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі – Закон № 580-VIII). В п.1 ч.2 ст. 97 вказано, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин; смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
Здавалося б – в законодавстві та нормативно-правових актах доволі чітко роз’яснено, але в практиці є виняткові випадки, які можуть визначати загальну проблему.
Так, мова йде про показове рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року у справі №200/7094/23.
У фабулі справи йшлося про те, що мати намагалася отримати одноразову виплату після загибелі сина-поліцейського у Краматорську. Але Головне управління Національної поліції відмовило їй в отриманні цієї виплати. Підставою стала суто формальна обставина. В листі до родини керівництво поліції в Донецькій області мотивувало свою відмову в призначені виплат тим, що Краматорськ на день на 2 січня 2023 року (день загибелі поліцейського) не був визначений районом бойових дій.
Мати вирішила оскаржувати цю відмову, оскільки мала результати проведеного розслідування, яке підтверджено, що правоохоронець загинув внаслідок ракетного обстрілу під час несення служби на блокпосту. Тобто, при безпосередньому виконанні обов’язків, що зафіксовано в службових матеріалах.
Таким чином, дії керівництва поліції, які відмовили матері в виплатах за сина можна вважати нонсенсом. Адже всі результати експертиз, в тому числі судово-медичної підтверджували, що працівник поліції загинув на місці отримавши мінно-вибухову травму під час обстрілу. Але родині загиблого ще рік довелося через суд відстоювати свої права на отримання виплат, через вільні трактовки законодавства серед керівництва Нацполіції.
В результаті, суд першої інстанції дійшов до висновку, що єдиним документом, який має вагу в цій справі є Порядок №168 ( в постанові уряду від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (п. 2).
Саме цей документ потрібно вважати єдиною умовою виплати одноразової грошової допомоги після загибелі поліцейського, а не визначений територіальний периметр зони бойових дій. До того ж, очевидно, що в нормативно-правових актах не встигають рухати перелік населених пунктів, які можна віднести до лінії фронту, а іноді – це загалом неможливо в силу певних обставин.
Рішення Донецького окружного адмінсуду має принципове значення для інших родин правоохоронців, які не можуть отримати виплати за таких формальних підстав.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль вчора о 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов вчора о 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9733
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 6821
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5151
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 4119
-
"Справжній бедрум панк": музичні новинки тижня
Життя 4023