Зі світлою мрією про великі інвестиції
В Україні знов заговорили про залучення інвестицій та необхідність державного сприяння потенційним інвесторам.
Вже й Національний фонд інвестицій створюється, й закон № 3760 про так званих інвестнянь введено в дію. А урядовці, в свою чергу, вкотре здивували оптимістичними прогнозами. 18 березня заступниця міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ірина Новікова під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Малий і середній бізнес та держава» заявила, що цьогоріч наша країна залучить у вітчизняну економіку 5 млрд долл інвестицій.
Заяв і планів на підтримку українських і закордонних інвесторів нашим державникам не бракує. Але подивимося на реальну ситуацію в економіці й фінансовій сфері. Офіційна статистика невблаганна: протягом 9 місяців 2020 року (січень-жовтень) об’єм іноземних інвестицій склав 22 млн долл., натомість, за аналогічний період 2019 року цей показник дорівнював 4,5 млрд долл (!). У жовтні 2020 року Україна отримала 9 млн долл іноземних капіталовкладень, а роком раніше – 256 млн долл. Як то кажуть, відчуйте різницю. Наведені дані оприлюднив ще у грудні минулого року Нацбанк України. Щоправда, сьогодні НБУ прогнозує повернення в українську економіку прямих закордонних інвестицій у межах 3 млрд долл. Цікаво, НБУ та Мінекономіки узгоджували свої прогнози? Між 5 і 3 млрд долл різниця чималенька, погодьтеся.
На жаль, за останні роки в Україні так і не було розроблено загальнонаціональної стратегії по залученню інвестицій, яка б дозволила покроково збільшувати їх обсяги і підвищувати рівень довіри іноземних та внутрішніх інвесторів до українського ринку. Така стратегія мала б містити цілий комплекс заходів, включаючи реформу податкової системи, встановлення незалежного судочинства, створення рівних умов для ведення бізнесу і законодавчих гарантій для його захисту. Цього немає. Саме тому потенційний інвестор не довіряє українському правосуддю, українським фіскальним органам, зрештою, самій українській державі.
Прикро, що ми й досі не навчилися використовувати свій економічний і інтелектуальний потенціал. Так, із 1 липня у нас запрацює повноцінний ринок землі, нещодавно в Україні легалізували видобуток бурштину та ігорний ринок, ми маємо відносно недорогий трудовий ресурс. Але все не працює й не запрацює. Бо воз опиняється завжди попереду коня – ухвалюються декларативні й ситуативні рішення й закони, проголошуються красиві обіцянки, а підґрунтя для їх виконання не створюється.
Як результат - Україна досі плентається у хвості світового рейтингу інвестиційної привабливості. Нагадаю, що за даниими рейтингу Світового банку «Doing business-2020», Україна посідала 64 місце в цьому списку. Натомість, Грузія виборола для себе 7 сходинку, навіть РФ, Молдова та Білорусь були попереду нас — 28, 48 та 49 місця відповідно.
Моя порада для виконавчої й інших гілок влади країни: проведіть масштабний аудит - від кожного квадратного сантиметра української землі до кожної коми в законах, а також глибокий аналіз існуючих умов ведення бізнесу в Україні. Порівняйте результати з успішними країнами. Проведіть відкриті переговори з представниками інвестиційного світу — запитайте, чому вони не вкладають гроші в Україну? На основі вищезгаданого виробіть стратегію з конкретними, оцифрованими, цілями й закріпленою відповідальністю за їх виконання, створіть покроковий план виконання кожної цілі і почніть вже їх впровадження. Тільки так, крок за кроком, ми зможемо посісти гідне місце на інвестиційній карті світу.
Без широкого діалогу з бізнесом, без створення умов, які б повернули довіру інвесторів до України, нам годі розраховувати на успіх. А я не полінуюся ще раз нагадати, яким є моє бачення необхідних змін у податковій системі, це:
- лібералізація системи оподаткування, зниження податкових ставок;
- запровадження економічних стимулів для детінізації бізнесу;
- безумовна одноразова амністія капіталів;
- запровадження податку на виведений капітал;
- створення системи простого й прозорого електронного адміністрування бізнесу на основі big data;
- законодавче заохочення бізнесу до безготівкових розрахунків і поступове звуження сфери дії готівкового обігу;
- реформа податкових органів – створення єдиної централізованої служби на базі Податкової та Митної служб, служб фінансового моніторингу, фінансового аудиту та фінансових розслідувань.
Ці тези покладено в основу програми комплексної податкової реформи «Від нестабільності до гармонії», яку я впродовж кількох років розробляв разом із колегами-науковцями. Не скажу, що ми вигадали велосипед – лише акумулювали в одному документі позитивний досвід провідних економік світу і, що особливо важливо, - наших західних сусідів. Треба вже переходити від мрій та дискусій про великі інвестиції до важкої послідовної праці з їх залучення.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 10038
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7956
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 7830
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5230
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4257