Фонд боротьби з коронавірусом: на що витратили гроші
13 квітня 2020 року Верховна рада прийняла зміни до Закону про державний бюджет, які були покликані адаптувати головний кошторис країни до умов коронавірусної кризи.
Була переглянута низка показників: зменшені доходи, збільшений дефіцит і урізані деякі видатки. Але найбільше уваги громадськості привернуло створення спеціального Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19 та її наслідками розміром в 64.6 млрд гривень. Ці кошти планували спрямувати на потреби охорони здоров’я (зокрема, доплати лікарям, закупівлю необхідного обладнання, тестів та засобів захисту) та соціальний захист. Враховуючи, що станом на середину квітня українські лікарні були забезпечені обладнанням на 75%, а засобами захисту всього на 59%, такий крок виглядав логічним. Але на що справді пішли кошти з коронавірусного фонду?
Громадська організація Statewatch проаналізувала видатки фонду і дійшла висновку що лише 15% виділених коштів (3.2 млрд грн) пішли на потреби медицини. А саме — на доплати лікарям, закупівлю тестів, обладнання для лікарень. Водночас майже половину коштів — 10 млрд — отримало Міністерство соцполітики на допомогу постраждалим від COVID (оплата лікарняних, компенсації родинам померлих медиків, тощо). Якщо подібні витрати виглядають цілком обгрунтованими, набагато більше запитань викликало рішення виділити 2.7 млрд Міністерству внутрішніх справ, з яких левова частка (2.2 млрд) мала піти на доплати працівникам Нацполіції. Для порівняння, на медичні закупівлі з початку епідемії було витрачено всього 4.8 млрд гривень!
Ще 15 млрд з коронавірусного фонду можуть піти на доплати до пенсій. Хоча безпосереднього зв’язку між рівнем пенсійного забезпечення і епідситуацією нібито немає. А 18 червня Верховна рада схвалила законопроект №3509, який додає до напрямків використання Covid-фонду будівництво і реконструкцію доріг. Автори стверджують, що це допоможе створити близько 12 тисяч робочих місць у дорожній сфері і ще 50 тисяч у суміжних галузях. Однак в Центрі аналізу публічних фінансів Київської школи економіки висловили сумнів, що механізм розподілу коштів через спецфонд в цьому випадку є виправданим, адже в складі бюджету є спеціалізований дорожний фонд, крім того окреме фінансування отримує “Укравтодор”.
Попри те, що епідемія в Україні триває уже 4 місяць, 45 млрд грн, тобто 70% коштів у коронавірусному фонді так і залишились нерозподіленими. Медичні закупівлі і далі відбуваються переважно за рахунок місцевих бюджетів. Фактично ручний механізм розподілу коштів через бюджетний комітет Верховної ради залишає простір для зловживань та політично обумовлених рішень. В цій ситуації, подальше існування Фонду боротьби з COVID-19 має стати предметом фахової дискусії між урядом, місцевою владою та громадським сектором.

(Нагадаємо, що перевірити витрати вашої лікарні на боротьбу з COVID-19 ви можете на Карті коронавірусних закупівель — https://covid.shtab.net/. Проєкт створено за підтримки міжнародного фонду "Відродження").
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін 27.04.2025 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука 27.04.2025 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 482
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 163
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 133
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 101
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 94
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 18913
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 10828
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 7245
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 5151
-
Мирного рішення не буде: умовляння не працюють, а застосовувати силу Захід не бажає
Думка 4518