Національна інноваційна система України: спроба четверта (остання?)
Минулого тижня, 21 березня відбулися Парламентські слухання на тему «Національна інноваційна система: стан та законодавче забезпечення розвитку». Стислий огляд події був зроблений медіа і блогерами буквально гарячими слідами. Тиждень який минув дає змогу о
Це вжечетверті, з моменту незалежності України слухання подібного спрямування. Останнівідбулися 1999 р. і за результатами було ухвалено концепцію інноваційногорозвитку, що так і залишилася на папері. Якщо цього разу не відбудетьсяпереходу з ресурноорієнтованої економіки, побудованої на закритому доступі наінноваційну, то п’ятих слухань на цю тему може і не бути. Подібнимусвідомленням була заряджена тональність більшості виступів (всього їх булоблизько 40)- попри риторику із добре знайоми: «покращити, поглибити,розширити». Із конкретики на найближчу перспективу було озвучено: формуваннястратегії інноваційного розвитку України, створення правого поля сприятливогодля інновацій, заснування спеціалізованої агенції. Коли із якої ноги чи рукирозпочнеться рух у згадану перспективу?
Першиміндикатором, як на мене, є стійкість дискурсу. Буквально за тиждень післяПарламентських слухань, випустивши пару більшість учасників, окрімбезпосередніх організаторів події - підкомітет з науки та інновацій на чолі з Олексієм Скрипником профільного комітету ВРУ з з питань освіти і науки - повернулися до своїх «кухонних»справ (з якими направду кажучи вони і виходили до парламентської трибуни унамаганні «бути почутими»). Помітні зусилля до підтримання дискурсу проявили лишепредставники Фонду «Відкрита політика» та мережі студентських інкубаторів YEP.
Наступниміндикатором є послідовність. І тут представники університетів, які виступали «палкими» адептами екосистеми інноваційпроявили себе недалекоглядними адміністраторами. Наприклад керівництво Донецькогонаціонального університету у Вінниці вирішило закрити студентський простір«Кузня української інтелігенції». Аргументація: «там мовляв, посварилося двоєстудентів». Закриттям простору конфліктність вряд чи вдасться знизити, а отодним майданчиком для обговорення актуальних питань точно стало менше. Якщоакадемічні інституту і університети надалі займатимуть позицію: «на потрібніінновації, але хай зміни розпочинаються не з мене», екосистема не складеться.Принаймні згадані інституції до неї не потраплять. Найбільш реалістичнимвиходом для ініціаторів розробки стратегії стане нейтралізації впливу такихакторів, які перетягують ковдру на себе.
В свою чергу,Офіс реформ при КМУ, отримавши пакет аналітичних матеріалів від організаторів слухань,вчасно не надав коментарів до цих документів. Відповідно, це затягує підготовкувідповідно Постанови Парламенту.
Недовірабізнесу є третім тривожним індикатором, напряму пов’язаним із першими двома. Бізнес, інвесториі представники стартап-спільнот в цілому проігнорували подію. З одного бокупісля провалу судової реформи, що покликана захистити право власності, наїздуна «Нову пошту» та низки інших ситуацій, це закономірно. З іншого – недалекоглядно.Адже ви можете не цікавитися політикою, але це не означає, що політика нецікавиться вами.
Втім, ще єшанс залучити бізнес, інвесторів і стартаперів до спільного вироблення правилгри через грамотно організовану серію стратегічних сесій. Звісно, що їхорганізація також має бути інноваційною. Використання інструментівдизайн-мислення при цьому є просто санітарним мінімумом, який необхіднозабезпечити.
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін 27.04.2025 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука 27.04.2025 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 482
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 163
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 133
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 101
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 94
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 18913
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 10828
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 7245
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 5151
-
Мирного рішення не буде: умовляння не працюють, а застосовувати силу Захід не бажає
Думка 4518