Розлучення з іноземцем в Україні
Варто врахувати, що при припиненні шлюбу з громадянином іншої держави слід керуватися не тільки законодавством України, але й міжнародним приватним правом.
Для вибору права держави, яке буде застосовуватись у конкретному випадку, слід звернути увагу на те, на території якої держави був зареєстрований шлюб.
У разі реєстрації шлюбу на території України, його припинення відбувається двома шляхами:
- в органах РАЦС за заявою подружжя, яке не має дітей;
- в судовому порядку.
Припинення шлюбу органом РАЦС
Необхідною умовою є досягнення між подружжям згоди на розірвання шлюбу та відсутність спільних дітей.
Для реєстрації припинення шлюбу подружжю, яке перебуває на території України, необхідно звернутися до відділу РАЦС за місцем свого проживання де спільно подати заяву встановленої форми. При собі слід мати свідоцтво про укладення шлюбу, паспорт або посвідку на проживання в Україні.
Відсутність через поважну причину одного з подружжя при подачі заяви на розлучення не є проблемою, оскільки відповідно до статті 106 Сімейного кодексу України другий з подружжя може подати заяву від його імені.
Також не є проблемою перебування іншого з подружжя за межами України. В такому разі заява пересилається іноземцю, який переводить її на мову тієї країни представником якої він є, заповнює свою частину заяви та засвідчує справжність підпису на ній у нотаріуса (іншої повноважної особи), після чого відправляє документ на територію України іншому з подружжя. До зазначеної заяви додається копія закордонного паспорту іноземця та згода на проведення реєстрації розірвання шлюбу без участі того з подружжя, що перебуває за межами країни (справжність підпису на ній також посвідчується нотаріально). Отримавши документи, українська сторона здійснює їх переклад на українську мову, також посвідчує нотаріально і подає до відділу РАЦС за місцем свого проживання де заповнює свою частину заяви.
Реєстрація припинення шлюбу відбудеться через місяць після подачі заяви з необхідними документами. Той з подружжя, що перебуває на території України, отримує свідоцтво про розірвання шлюбу в цей же день у відділі РАЦС за місцем свого проживання, а іншому, за наявності прохання, воно може бути направлено в рамках міжнародної співпраці до уповноваженого на розірвання шлюбу органу, що розташований на території іншої держави.
Судовий порядок припинення шлюбу
Слід звернути увагу, що у справах про розірвання шлюбу застосовується законодавство тієї сторони, громадянами якої є подружжя на момент подачі заяви. Якщо один з подружжя є громадянином однієї країни, а другий – іншої, то застосовується законодавство тієї країни, на території якої проживає подружжя.
При подачі позову необхідно з’ясувати чи укладено між Україною та державою, громадянами якої є один з подружжя, договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах та врахувати його особливості при виборі підсудності справи.
За загальним правилом позов подається до суду за місцем проживання відповідача, проте українські суди можуть розглядати будь які справи з іноземним елементом, зокрема якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, або якщо на території України мала місце дія або подія, що стала підставою для подання позову. До такої події можна віднести укладання шлюбу між громадянином України і іноземцем на території України і видання відповідного свідоцтва про шлюб.
Бувають випадки, коли громадяни України уклавши шлюб з іноземцем переїжджають у країну іншого з подружжя. В такому випадку розірвання шлюбу відбудеться у країні перебування та за її законами, але в подальшому документ про розірвання шлюбу має бути легалізований в Україні.
До позовної заяви про розірвання шлюбу додаються:
- копії паспортів та РНОКПП позивача та відповідача (за наявності);
- копія свідоцтва про шлюб;
- копія свідоцтва про народження дитини (в разі наявності у подружжя дітей);
- квитанція про сплату судового збору, крім випадків коли особа звільнена від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір»;
- копія позовної заяви в перекладі на ту мову, громадянином якої є відповідач. Обов’язково необхідно врахувати те, що переклад позовної заяви має бути нотаріально посвідченим.
Отже, розірвання інтернаціональних шлюбів відбувається дещо складніше, проте зробити це цілком реально. Кожна справа вимагає індивідуального підходу, варто враховувати іноземний елемент таких справ та норми міжнародного права.
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін 27.04.2025 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука 27.04.2025 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 480
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 161
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 132
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 100
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 94
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 18127
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 10339
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 6066
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 4898
-
Дипломатія Трампа між "він так бачить результат" та "нічого не виходить"
Думка 3930