Мільярди на розвиток літакобудівної промисловості
Чи буде зрештою оцінено вплив цієї державної допомоги на конкуренцію?
Вперше з початку дії Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» Мінекономіки подало Антимонопольному комітету України повідомлення про державну допомогу, яка надається згідно з Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості».
Закон України «Про розвиток літакобудівної промисловості» був прийнятий ще у 2001 році та передбачає надання державної допомоги:
1) суб'єктам літакобудування (форми допомоги Законом не визначені);
2) експлуатантам авіаційної техніки (у формі часткової компенсації ставки за кредитами, залученими для закупівлі авіаційної техніки вітчизняного виробництва).
Після набрання чинності Законом України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», усі існуючі схеми держдопомоги, в тому числі ті, які передбачені Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості», мали бути повідомлені до АМКУ у термін до 02.08.2018.
АМКУ мав визначити, чи допустима така державна допомога для конкуренції. Якщо ні – встановити зобов’язання щодо внесення змін до умов надання такої допомоги.
Однак, протягом 2018-2019 років АМКУ не оприлюднював інформації щодо прийняття ним рішень стосовно державної допомоги, передбаченої Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості».
Лише 15 жовтня 2019 року на офіційному веб-сайті АМКУ з’явилося два інформаційні повідомлення про початок розгляду справ про державну допомогу, яку відповідно до Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» Мінекономіки надає державним підприємствам «Антонов» та «Прогрес».
У зв’язку з цим виникає низка питань.
1. Чому Комітет чекав на повідомлення від Мінекономіки та не почав розгляд цих справ раніше? Адже вже з 02.08.2017 він вже мав достатні повноваження для перевірки інформації про незаконну державну допомогу, отриманої з будь-яких джерел.
Про існування ж Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» Комітету було відомо, принаймні, зі Звіту про результати дослідження державної підтримки суб’єктів господарювання в Україні, підготовленого для АМКУ ще у березні 2015 року фінансованим ЄС Проектом «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС». Цей Звіт і досі можна знайти на офіційному веб-сайті Комітету.
2. Скільки державних ресурсів було витрачено на державну допомогу, спрямовану на розвиток літакобудівної промисловості (принаймні, за час дії Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання»), наскільки ефективними були такі витрати, та як вони вплинули на конкуренцію?
У офіційних звітах органу, відповідального за реалізацію Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» (Мінекономіки) за 2017 та 2018 роки, така інформація відсутня.
При цьому, зі Звіту за 2018 рік принаймні можна зрозуміти, які ж саме заходи державної підтримки застосовуються до суб’єктів літакобудування. Як виявилося, це звільнення суб’єктів літакобудування до 01.01.2025 від: оподаткування прибутку підприємства; податку на додану вартість; сплати земельного податку; сплати ввізного мита (за певних умов).
Розібратися з масштабом, ефективністю цих податкових пільг, та оцінити вплив такої державної допомоги на розвиток літакобудування може допомогти Звіт Рахункової палати «Про результати аналізу ефективності застосування суб’єктами господарювання податкових пільг та їх вплив на розвиток літакобудування» від 28.05.2019.
Загальний висновок Рахункової палати: протягом 2017–2018 років державна підтримка суб’єктів літакобудування шляхом надання податкових пільг у загальному обсязі 2,3 млрд грн була спрямована на стабілізацію фінансово-господарської діяльності таких суб’єктів, проте не мала визначального впливу на розвиток літакобудівної промисловості України в цілому.
Зі змісту Звіту Рахункової палати зрозуміло, що він стосується лише однієї (з двох) категорії підприємств, державна підтримка яких передбачена Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості», а саме суб'єктів літакобудування. На жаль, питання державної допомоги експлуатантам авіаційної техніки Звіт не охоплює.
3. Чому, в контексті Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», Комітетом розпочато розгляд справ про надання державної допомоги лише двом державним підприємствам («Антонов» та «Прогрес»)?
Чому з поля зору Комітету випали інші підприємства, включені до затвердженого Кабміном Переліку суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки (всього 46 підприємств)?
4. Чи надавалася передбачена Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості» державна допомога експлуатантам авіаційної техніки, та наскільки вона ефективна?
5. Чи буде здійснено Антимонопольним комітетом України комплексну оцінку впливу на конкуренцію державної допомоги, яка надається на підставі Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості»?
- Російська федерація приречена на крах Сергій Пєтков вчора о 19:28
- Євроінтеграція та реальність: діяти негайно Юрій Щуклін вчора о 14:20
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України Нісар Ахмад вчора о 13:33
- Ключові інструменти, які допоможуть виграти найскладніші перемовини: поради підприємцям Владислав Пʼявка вчора о 10:46
- Харасмент у школах: чому мовчати небезпечно і як створити безпечне середовище для дітей Олександра Нікітіна вчора о 10:40
- З чого почати масштабування і систематизацію бізнесу Олександр Висоцький вчора о 10:29
- Як зменшити пори на обличчі? Вікторія Жоль вчора о 10:21
- Чи варто боятися фінмоніторингу? Сергій Пагер вчора о 08:40
- Що означає бути громадянином? Дмитро Зенкін 27.04.2025 09:44
- Дві нові "гарячі точки" в Азійському регіоні Георгій Тука 27.04.2025 07:54
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого Штефан Сабау 26.04.2025 23:00
- Дзеркальні кроки – основа переговорного процесу Сергій Пєтков 26.04.2025 07:28
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 26.04.2025 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв 25.04.2025 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський 25.04.2025 10:36
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді 480
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 161
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 133
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею 100
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 94
-
Чому тепер Зеленський має козирі у переговорах, а у Трампа карти такі собі
Думка 18229
-
Парад перемоги над здоровим глуздом – Путін оголосить про "звільнення" Курщини 9 травня
Думка 10388
-
Запорізька кондитерська фабрика збанкрутувала
Бізнес 6158
-
Іспанія та Португалія залишилися без світла: блекаут на всьому Піренейському півострові
Бізнес 4936
-
Дипломатія Трампа між "він так бачить результат" та "нічого не виходить"
Думка 3931