Європейський вибір означає і вибори по-європейські
Україна має ухвалити низку важливих змін до виборчого законодавства ще до листопадового саміту у Вільнюсі.
Доволі цікавуновину довелося прочитати нещодавно —Рахункова палата заявила про неефективневикористання 955,3 мільйонів гривень, якіпішли на закупівлю систем відеоспостереженняна виборчих дільницях під час парламентськихвиборів 2012 року. За даними ЦВК, наголошуєРахункова, отримані відеоматеріалипрактично не використовувалися. Крімтого, застосування відеоспостереженняпід час наступних виборчих кампанійжодним законом не передбачено.
Тобто, мільярдгривень було успішно розпиляно, безжодної користі для виборчого процесу,надалі це обладнання непотрібне. І невжехтось сумнівався, що буде саме так?
В даному випадкухочеться зробити лише одну поправку —закиди щодо розбазарювання коштів требаробити не на адресу Центрвиборчкому, ана адресу Верховної Ради, яка й ухвалювалавідповідне рішення.
Як завжди,парламентарі зробили красивий жест —аякже, відеокамери! При цьому, цілкомзрозуміло, що справжньою прозорістю тавідкритістю виборів ані влада, аніопозиція не переймались. Адже для цьогонеобхідно задіювати зовсім іншімеханізми.
Саме про такімеханізми веде мову Європейський Союз,наполягаючи на внесенні змін доукраїнського виборчого законодавстваще до листопадового саміту у Вільнюсі,на якому розглядатиметься питання угодипро асоціацію. Ці рекомендації ґрунтуютьсяна висновках Венеціанської комісії,ОБСЄ та низці міжнародних організацій.І стосуються вони, приміром, встановленнячітких правил при формуванні виборчихкомісій та запровадження моніторингуфінансування виборчих кампаній. Алеголовною вимогою європейців, на якійнаголошують також і українські громадськіорганізації, які не один рік займаютьсяспостереженням за виборчими кампаніями,є кодифікація всієї законодавчої бази,що має відношення до проведення виборівв Україні.
Мова йде проте, аби прийняти нарешті виборчий Кодекс,який би ліквідував розбіжності міжзаконами щодо виборів, приміром, домісцевих рад та до парламенту, встановивби єдині принципи обрання депутатіввсіх рівнів. Такий Кодекс діє в 22-хкраїнах-членах ЄС, ще 8 держав використовуютьйого частково.
Поки що помітно,що влада не налаштована вирішити данупроблему комплексно ще до Вільнюськогосаміту. Принаймні, це випливає зі слівміністра юстиції Олени Лукаш, яказаявила, що наразі виборче законодавствозмінювати не варто. Але тиск з бокуЄвропи не слабшає. Також, наскільки менівідомо, в парламенті вже зареєстрованівідповідні законопроекти від опозиції.
Переконаний,що цілу низку «технічних» змін взакони про вибори, на яких акцентуютьувагу європейські партнери, ВерховнаРада має розглянути ще до листопада. Іпісля цього, за участі широкого колагромадських організацій та експертів,приступити до розробки ґрунтовноговиборчого Кодексу, на базі якого вжепроводити наступні місцеві вибори тавибори Президента.
Впевненийтакож, що в майбутньому в основу виборівдо парламенту має лягти ідея відкритихпартійних списків, коли виборці обираютьяк ідеологічно близьку їм партію, такі голосують за представника свогорегіону у парламенті, визначаючи йогомісце в партійній ієрархії. У ВерховнійРаді раніше вже реєструвалися подібнізаконопроекти, але, як завжди, перемагалине інтереси держави, а «політичнадоцільність».
Сьогодні інодіможна почути голоси скептиків про те,що угода про асоціацію сама по собінічого Україні не дасть. Та на конкретнихприкладах ми бачимо, що вже підготовкадо підписання цього документу змушуєвладу переходити від популізму таокозамилювання до предметного обговоренняпроблем. Це зайве підтвердження тезипро те, що подальша євроінтеграціяякісно впливатиме на внутрішнє життяу нашій державі.
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни 213
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 184
- Пристань для Ocean-у 144
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення 136
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 123
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9848
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5036
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4520
-
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 4443
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3801