Поширення епідемії з метою ослаблення держави: виклики та дія
Сьогоднішня ситуація з коронавірусом COVID-19, як у світі, так і в Україні, за окремими ознаками може нагадувати акт біотероризму
Ситуація з розповсюдженням коронавірусу COVID-19 у світі ще не дозволяє стверджувати про її повний контроль, а тому рано говорити про наслідки та збитки, які заподіяні локальним ринкам та світовій економіці в цілому.
Все частіше доводиться чути історії на користь чергової теорії змови, згідно якої китайці таким чином вирішили обвалити фондові ринки та купити за безцінь американські компанії.
Але подібні теорії традиційно вбачають російське коріння та мають на меті дискредитацію як Китаю, так і країн західного світу, тому сприймати подібні доводи не слід, оскільки вони, зазвичай, не мають жодних доказів та циркулюють виключно у російськомовному інформаційному просторі.
Україна, перебуваючи останні шість років у стані війни з Росією, є також об'єктом цілеспрямованих інформаційних атак, які у свою чергу є частиною гібридної протидії нашій державності.
Тому важливим є те, як сучасна влада України розуміє ці виклики та які приймаються рішення для недопущення дестабілізації в середині країни, оскільки ми маємо ситуацію, коли різні світові кризи накладаються одна на одну та наносять непоправні удари по економіці нашої країни.
Не буде секретом, що всі гілки сучасної влади, включно з президентом, є неспроможними до реакції як на зовнішні, так і на внутрішні виклики.
Такий стан обумовлений, м’яко кажучи, некомпетентністю та професійною непридатністю осіб, які перебувають сьогодні у владі. А тому очікувати вчасних рішень та адекватних дій на зовнішні виклики, а ні від президента, а ні від Кабміну чи парламенту, не слід.
Але, як би себе не проявляла у цій ситуації влада, кожна її дія або бездіяльність може мати свою кваліфікацію згідно кримінального законодавства України.
Чинне законодавство передбачає кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням.
І влада, дійсно, встановила з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19.
У той же час сучасний стан медичної інфраструктури не може забезпечити навіть своєчасне діагностування коронавірусу та надання медичної допомоги хворим, які цього потребують.
Не говорячи вже про антимонопольні заходи, які влада повинна впроваджувати, щоб унеможливити узгодженість дій або зловживання учасників фармацевтичного ринку, оскільки проблемою сьогоднішнього дня в Україні є неконтрольованість цін на медичні засоби індивідуального захисту та дезінфектанти.
А з оглядом на заяву очільника МОЗ, який заявив, що від коронавірусу «помруть усі пенсіонери», можна стверджувати, що влада не готова до такого виклику і не приймає адекватних мір, а це буде мати серйозні наслідки для нашої країни як у соціальному, так і в економічному вимірі.
А тому, у світлі сьогоднішнього стану медичної сфери, безвідповідальних заяв вищих посадових осіб держави та бездіяльності влади, не зайвим буде нагадати, що будь-які дії влади або бездіяльність, що сприяють умисному поширенню епідемії з метою ослаблення держави, можуть кваліфікуватися як диверсія згідно ст. 113 Кримінального кодексу України.
І не дивлячись, що суб’єктом даного злочину є особи, до службових та професійних обов'язків яких входить виконання передбачених законодавством норм та правил, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, у випадку протистояння зовнішньому ворогу самоусунення влади від боротьби з епідемією може вважатися співучастю у диверсії проти епідемічного благополуччя населення.
Загибель людей чи інші тяжкі наслідки утворюють кваліфіковані види цього злочину.
При цьому під загибеллю людей слід розуміти смерть хоча б однієї особи, що дуже важливо у ситуації смертельно небезпечних інфекційних хвороб.
До інших тяжких наслідків можуть бути віднесені велика екологічна чи матеріальна шкода, виникнення масових заворушень тощо.
Але дивлячись на особисту участь президента як голови Координаційної ради з протидії поширенню COVID-19, яка була утворена 16.03.2020, є всі підстави вважати, що саме президент буде нести відповідальність за всі наслідки у зв’язку із впровадженням заходів протидії коронавірусу в Україні.
Тому слідкуємо за діями влади та не забуваємо про заходи особистої гігієни, що рекомендовані ВООЗ.
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук вчора о 17:58
- Вибір, як ключовий квант життя Алла Заднепровська вчора о 13:44
- Пристань для Ocean-у Євген Магда 16.05.2025 18:32
- Регламентування та корпоративні політики для електронного документообігу Олександр Вернигора 16.05.2025 17:15
- Покроковий алгоритм бронювання військовозобов’язаних працівників Сергій Пагер 16.05.2025 12:23
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 15.05.2025 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 15.05.2025 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15.05.2025 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 15.05.2025 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 15.05.2025 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 15.05.2025 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 15.05.2025 10:27
-
Чим загрожує Україні Сіміон та які шанси Дана – п'ять фактів про вибори президента в Румунії
9825
-
Бізнес-тиждень: Ринки слухають перемовини, Нафтогаз шукає газ, Євросоюз повертає мита
Бізнес 5028
-
Де дивитися фінал Євробачення-2025 і з ким змагатиметься Україна
Життя 4518
-
Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?
Життя
3801 -
Що змінило хід виборів у Румунії і який урок з них має винести Україна
Думка 3554