Окремі питання правового статусу, що гарантований працедавцю
В даній статті встановлюється наявність в працедавця права на розірвання трудового договору з працівником, визнаного наркоманом чи токсикоманом.
Правовий статус, що гарантований найманим працівникам, включає в себе різні за своєю суттю права та обов’язки, які є майновими або немайновими. Наприклад, вказані особи, працюючи працедавця будь-якої форми власності, водночас повинні дотримуватися трудової дисципліни.
В окремих випадках, не зважаючи на загальноприйняті правила поведінки, наймані працівники з тих або інших причин не виконують згадані обов’язки. Зокрема деколи вищезазначені учасники трудових правовідносин вчиняють відповідні дії, що суперечать юридичним нормам та моральних імперативам. Наприклад, деколи в робочий час зазначені особи приходять на свою роботу в стані наркотичного чи токсичного сп’яніння. Виникає природне запитання: чи зобов’язаний працедавець звільняти вказаних суб’єктів трудових відносин за умисне вчинення ними такого діяння?
Правове регулювання вищевказаного питання відбувається за допомогою різноманітних законів. Зокрема юридична регламентація трудових відносин, одним з безпосередніх суб’єктів яких є найманий працівник, що не перебував на своїй роботі більше 3-ох астрономічних годин з неповажних на те причин, здійснюється: Головним законом Українського народу (Конституція України від 28.06.1996 року № 254к/96-ВР (надалі по тексту – Конституція України)) та звичайними законами (Кодекс законів про працю України від 10.12.1971р. № 322-VIII (надалі по тексту – КЗпП України)).
Україна, в особі уповноважених нею центральних і місцевих органів влади, забезпечує якісну охорону різних за своєю юридичною суттю прав та свобод, які вітчизняним законодавством гарантовано фізичним особам, що працюють за строковим чи безстроковим трудовим договором на підприємстві, установі організації будь-якої форми власності, а також в фізичних осіб-підприємців. Зокрема згідно з ч. 6 ст. 43 Конституції України кожному з таких працівників гарантується належний захист від незаконного звільнення.
Чіткий зміст вищевказаної норми в частині розірвання трудового договору з найманим працівником, який прийшов на свою роботу в доведеному стані наркотичного чи токсичного конкретизують інші закони. Як це розуміти?
Вітчизняне законодавство гарантує працедавцю різні за своєю суттю права. Зокрема згідно з п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України вказана особа може розірвати не тільки строковий трудовий договір, термін чинності якого не завершився, а й трудовий договір, що укладений на невизначений термін, у тому випадку, коли працівник, перебуваючи в стані наркотичного або токсичного сп’яніння, водночас прийшов на свою роботу.
Отже, чіткому змісту вказаної норми властивий диспозитивний характер. Вищезазначене судження пояснюється тим, що працедавець не зобов’язаний, а має право розірвати трудовий договір, який є строковим чи безстроковим, з найманим працівником, що в свою чергу, перебуваючи в доведеному стані наркотичного або токсичного сп’яніння, водночас прийшов на свою роботу.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 214
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 9450
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 8489
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 7934
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3801
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 3536