Чому вибори на територіях об’єднаних громад можуть відбутись двічі?
Без систематизації інформації про об’єднання територіальних громад з боку ВРУ цей процес перетвориться на хаос, а вибори в Україні проходитимуть роками і щомісяця
Але, схоже, про цейпроцес забули законодавці під час написання нового закону «Про місцеві вибори».Цілком ймовірно, що вибори на територіях об’єднаних громад доведеться проводитидвічі – спочатку чергові місцеві вибори 25 жовтня, а потім – перші вибориорганів об’єднаних територіальних громад. Якщо в ситуацію не втрутитьсяВерховна Рада.
Чергові вибори і першівибори до органів територіальних громад – поняття зовсім різні, але обов’язковідо виконання. Однак сьогодні і досі жодним документом не визначено: що робити звиборчим процесом з чергових виборів, якщо обласною радою прийнято рішення пропризначення перших виборів.
Заборонитиоблрадам формувати об’єднані громади після оголошення про початок виборчогопроцесу з чергових виборів ніхто не може. Зупиняти виборчий процес з черговихвиборів підстав немає.
Громади, які прийнялирішення про об’єднання до 15 серпня, встигають провести свої перші вибориодночасно з місцевими. Про це має оголосити ЦВК.
Що робити тим громадам, якіне встигли об’єднатися до 15 серпня – не зрозуміло.
Є йінші ситуації, як, наприклад, сталося на Івано-Франківщині, де була утворена Печеніжинська селищна об’єднана територіальна громада, втім в рішеннівідсутня дата проведення перших виборів.
У будь-якому випадку грошідержбюджету на чергові вибори 25 жовтня на територіях об’єднаних громад будутьвитрачені марно. Чи не доцільніше було б направити кошти, наприклад, нарозвиток цих територій чи фінансування соціальної сфери, ніж викидати начергові вибори, які фактично не потрібні?
***
Систематизуватиінформацію про хід об’єднання територіальних громад мала Верховна Рада. Втімзараз така інформація на сайті Верховної Ради відсутня. Ніхто не може наразізрозуміти, в яких адміністративно-територіальних одиницях утворюються громади,а в яких - ні.
Ця інформація є вкрайнеобхідною для всіх: виборців, які приживають на тих територіях, політичнихпартій, яким потрібно приймати рішення, висувати там своїх кандидатів чи ні, атакож ЦВК – для розуміння, коли оголошувати виборчий процес з перших виборів.
***
Об’єднання територіальнихгромад проходило крім іншого в Донецькій та Луганській областях, на територіях,підконтрольних Україні. Зокрема розпорядженнями керівника Донецької обласноївійськово-цивільної адміністрації було утворено 6 громад, а Луганської – трьох.Керівниками ВЦА призначили й дату перших виборів в об’єднаних громадах. ВДонецькій області - на 29 листопада цього року, в Луганській– в день місцевих виборів 25 жовтня.
Але справа в тому, що керівники ВЦА просто не малиправа приймати рішення про об’єднання громад, а тим більше – призначати в нихдату перших виборів. Закон про військово-цивільні адміністрації просто не даєїм таких повноважень. Про що я неодноразово наголошував раніше.
Керівництво ВЦА може затверджуватимісцеві бюджети, встановлювати ставки місцевих податків і зборів, тарифи накомунальні, транспортні та інші послуги тощо. Але не приймати рішення про першівибори.
Тому повноваженнякерівників ВЦА або необхідно уточнити на законодавчому рівні, або ж керівництвуВЦА не варто приймати таких рішень в майбутньому. Вони є незаконними і можутьпоставити під сумнів легітимність створення територіальних громад на вільнійтериторії Донеччини та Луганщині. І можуть бути оскаржені в суді та простовідмінені.
Втім,схоже, керівництво Луганської і Донецької ВЦА знайшли тихе вирішення цієїпроблеми – просто скасували свої розпорядження про утворення об’єднаних громад.Павло Жебрівський - 21 серпня, керівник Луганської ВЦА Георгій Тука - 26 серпня. Таким чином «децентралізація» в цихрегіонах відбулась бліц-кригом, а об’єднані громади проіснували на папері небільше місяця.
***
Відміна розпоряджень про утворення деяких громад незнімає з порядку денного самої проблеми. Що робити із виборчим процесом зчергових виборів на територіях громад, які прийняли рішення про об’єднання.
Одним з варіантів можестати внесення змін до закону «Про місцеві вибори», де необхідно чіткороз’яснити, що у випадку призначення перших виборів виборчий процес з черговихвиборів зупиняється. на територіях об’єднаних громад чергові вибори непроводяться.
Але процес об’єднання триватиме і після 15 серпня, із повною картиною цієї проблемими стикнемось пізніше - коли кількість об’єднаних громад в Україні перевищить сотні,а кожна обласна рада призначатиме дату перших виборів воб’єднаних громадах на власний розсуд.
Без систематизації інформації про об’єднання цей процесперетвориться на хаос, а вибори в Україні проходитимуть роками і щомісяця.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 206
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 188
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 115
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 7466
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 7185
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 6154
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3389
-
П’ять уроків Другої світової, щоб не було Третьої. Стаття глав МЗС семи країн
3236