Мобілізація в Україні - що потрібно знати!
Що ж потрібно знати українцям про мобілізацію? Які наслідки, ризики та відповідальність чекають на громадян – учасників процесу мобілізації? Чи зможуть продовжити своє функціонування підприємства та організації і яким чином мобілізація може вплинути на їх
Складнаситуація в Україні не залишає байдужим нікого, щодня на наших очах будуєтьсянова історія. Зміни, що відбуваються сьогодні в країні бентежать кожногоукраїнця і навіть зачіпають громадян інших країн, які просто не можуть лишатисяосторонь. У зв’язку з цим, органами нинішньої законодавчої влади 17 березня2014 року був схвалений Указ Президента № 303 "Прочасткову мобілізацію".
Цей документстосується кожного жителя нашої держави, оскільки навіть якщо Ви не євійськовозобов’язаним, то багато хто з Вашої родини, друзів, колег, сусідів таінших громадян мають пряме відношення та нормативно закріплений щодо нихобов’язок брати безпосередню учать у процесі мобілізації.
Якзазначають розробники даного нормативно-правового акту необхідність в оголошеннічасткової мобілізації в нашій державі зумовлена загостреннямсуспільно-політичної ситуації на території Кримського півострову. Відповідно дозазначеного Указу мобілізація проводиться по всій території України. Особливий їїрежим визначено безпосередньо для Криму та міста Севастополя, де мобілізаціяздійснюватиметься за участю виключно добровольців, що самостійно висловили бажаннябути призваними до військової служби.
Так що ж потрібнознати українцям про мобілізацію?Які наслідки,ризики та відповідальність чекають на громадян – учасників процесу мобілізації?Чи зможуть продовжити своє функціонування підприємства та організації і якимчином мобілізація може вплинути на їх діяльність?
Частково на ціпитання допоможе відповісти Закон «Промобілізаційну підготовку та мобілізацію». Так, згідно з нормами цього правовогоакту мобілізація - це такий комплекс заходів для здійснення планомірногопереходу держави на функціонування в умовах особливого періоду та воєнного часу.
Згідно пункту 8 статті 4 зазначеного Закону з часу оголошення мобілізації настає особливий період функціонування економіки країни, органів місцевої та держаної влади, різноманітних військових формувань, організацій, підприємств, установ і т.д.
Під час мобілізації, громадяни України у встановленому законодавством порядку повинні надавати своє майно, будівлі, транспортні засоби та іншу власність військовим формуванням України, щоправда з наступним відшкодуванням їх вартості. З моменту оголошення про мобілізацію особам, що перебувають на військовому обліку, забороняється змінювати своє місце проживання без спеціального дозволу не це певної посадової особи.
Українці, яким прийшла повістка - зобов’язані у строк, що зазначено в такій повістці з’явитися для постановки на військовий облік і визначення їх призначення для воєнного часу. Ті громадяни, котрі перебувають у запасі можуть залучатися до робіт оборонного характеру.
Щоправда є й певний перелік осіб, що не підлягають даному призову на військову службу. До них відносяться:
- Громадяни, що спеціально заброньовані для забезпечення функціонування органів влади, підприємств і т.д.;
- Особи, що за станом здоров’я непридатні до військової служби (при чому така непридатність встановлюється лише спеціальним висновком військово-лікарської комісії);
- Чоловіки, у котрих на утриманні є 5 та більше дітей до 16-річного віку;
- Жінки, у яких на утриманні є діти до 16 років;
- Особи, на утриманні яких є особи, що потребують догляду, але лише за відсутності інших осіб, які могли б здійснювати цей догляд;
- Народні депутати;
- та інші окремі категорії громадян.
Для суб’єктів господарювання процес мобілізації також змінює звичайний ритм життя та роботи, при чому в окремих випадках досить суттєво. Так, роботодавці повинні забезпечувати своєчасне прибуття своїх працівників, що залучаються до виконання військового обов'язку. Також, під час мобілізації підприємці зобов'язані здійснювати заходи щодо переведення своєї діяльності на спеціальне функціонування для умов особливого періоду. Вони повинні повідомляти про ліквідацію чи реорганізацію свого підприємства; зобов’язані утримувати в належному стані техніку, будівлі та інші об’єкти, що необхідні будуть для передачі у разі мобілізації; повинні здійснювати різноманітні заходи для забезпечення покладених на них мобілізаційних замовлень; утворювати мобілізаційні підрозділи; укладати спеціальні договори для виконання мобілізаційних замовлень і таке інше.
Цікавим є також формування фінансової складової даної процедури. Стаття 7 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що функціонування мобілізації здійснюється в основному за рахунок державного, а також місцевих бюджетів. Фінансування мобілізаційної підготовки за рахунок підприємств також можливе, але лише за їх власною ініціативою. Тому, крім Указу № 303 від 17.03.2014 були також прийняті й зміни до Державного бюджету України на поточний рік. За допомогою цих змін на армію додатково виділили ще майже 7 млрд. грн. Влада планує, що ці кошти будуть використані на закупівлю зброї, техніки, засобів зв’язку та на проведення додаткової мобілізації.
Варто нагадати, що за порушення законодавства про мобілізацію передбачена в Україні адміністративна та кримінальна відповідальність. Так, відповідно до КпАП за неявку до військового комісаріату накладається штраф у розмірі від 5-ти до 7-ми неоподаткованих мінімумів. За навмисне зіпсування військових документів, що спричинило їх втрату передбачено накладання штрафу від 17 до 51 грн. А ухилення від призову за процедурою мобілізації (відповідно до статті 336 Кримінального кодексу) карається в Україні позбавленням волі на строк від 2-х до 5-ти років. Тож зрозуміло, що порушувати законодавство про мобілізацію не варто.
Наостаноктреба відзначити, що сьогоднішня мобілізація України – це лише своєріднадемонстрація країни можливого механізму захистити себе, а тому, чи буде вона насправдівикористана як інструмент для реальної війни на цей час спрогнозувати доситьскладно. Будемо сподіватися, що до воєнних дій так і не дійде та що всі питаннязнайдуть своє вирішення за допомогою мирних та дієвих переговорів, а також завдякипідписанню необхідних для врегулювання цієї ситуації міжнародних угод.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 213
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 8788
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 7970
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 7321
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3559
-
П’ять уроків Другої світової, щоб не було Третьої. Стаття глав МЗС семи країн
3250