Нові правила REMIT: адаптація до змін, що це означає для українських енергетичних компаній
Це стосується українських енергетичних компаній, які ведуть ex-im операції з ЄС.
З ухваленням оновлених положень європейського регулювання REMIT (Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency) українські енергетичні компанії, що здійснюють операції в межах ЄС, стикаються з новими обов’язками та вимогами. Оскільки мета оновленого REMIT – зміцнення прозорості на енергетичних ринках і посилення боротьби з ринковими маніпуляціями, ці зміни спричинять значний вплив на операційні процеси компаній з країн, які не є членами Євросоюзу, зокрема з України.
1. Основні положення оновленого REMIT
Регулювання REMIT, яке оновлено у квітні 2024 року, зобов’язує енергетичні компанії з третіх країн призначити представника в одному з країн ЄС, де вони ведуть діяльність на ринку оптової торгівлі енергією. До листопада 2024 року всі компанії, які здійснюють операції з оптовими енергетичними продуктами, зобов’язані:
• Призначити офіційного представника в ЄС, який буде відповідати за зв’язок з Агентством з кооперації енергетичних регуляторів (ACER) та національними регуляторами.
• Внести відповідні зміни до реєстрації в системі CEREMP (Centralised European Register of Energy Market Participants).
• Здійснювати подачу даних і повідомлень відповідно до вимог REMIT, включаючи підозрілу діяльність або інформацію щодо потенційних маніпуляцій.
Ці вимоги поширюються на всіх учасників ринку, включаючи тих, хто має лише інфраструктуру для торгівлі або доступу до ринку, і не мають фізичних активів у ЄС.
2. Вимоги до представника і реєстрація
Для енергетичних компаній з третіх країн, таких як українські підприємства, призначення представника є обов’язковою умовою. Представник має бути зареєстрованим у країні ЄС, де компанія веде свою діяльність, і бути доступним для контактів з регуляторами. Це означає, що українські компанії повинні або створити юридичну особу в ЄС, або укласти контракт із незалежним представником, що діє в межах відповідного законодавства.
Також, якщо українська компанія вже зареєстрована у певній країні ЄС, проте призначає представника в іншій країні, вона має перевести реєстрацію до країни, де буде зареєстровано представника. Наприклад, якщо компанія веде діяльність у Польщі і Німеччині, але зареєстрована у Польщі, вона може призначити представника в Польщі або Німеччині, але в разі обрання останньої має змінити реєстрацію на німецького регулятора.
3. Нові обов’язки для компаній, що організують або виконують операції (PPAETs)
Оновлене регулювання REMIT вводить поняття осіб, що професійно організовують або виконують транзакції (PPAETs – Persons Professionally Arranging or Executing Transactions). Ці суб’єкти, до яких можуть належати організатори ринків, системи зіставлення заявок та платформи прямого електронного доступу, зобов’язані повідомляти про підозрілі транзакції або ордери, які можуть порушувати вимоги прозорості ринку.
Українські компанії, що працюють як PPAETs, повинні виконувати ці зобов’язання, подаючи звіти про транзакції, які можуть мати ознаки маніпуляцій або інсайдерської торгівлі. Вони також мають інтегрувати у свої системи внутрішні механізми для моніторингу таких ситуацій і забезпечення відповідності новим вимогам.
4. Виклики та можливі наслідки для українських енергетичних компаній
Запровадження нового регулювання потребуватиме від українських компаній значних організаційних та фінансових ресурсів. Необхідність створення представництва в ЄС та відповідність вимогам може призвести до додаткових витрат на юридичну підтримку та налаштування внутрішніх процесів. Крім того, нові вимоги щодо повідомлення про підозрілі операції можуть стати викликом для компаній, які раніше не займалися таким моніторингом.
Попри труднощі, виконання цих вимог відкриває нові можливості для співпраці з європейськими партнерами та підвищення рівня довіри до українських компаній на міжнародному ринку. Підприємства, що успішно адаптуються до нових правил, зможуть розширити свою присутність на ринках ЄС та посилити позиції у сфері торгівлі енергетичними ресурсами.
5. Рекомендації для компаній
Щоб успішно впоратися із новими вимогами, українським енергетичним компаніям доцільно:
• Заздалегідь провести аудит своєї діяльності та виявити сфери, що потребують адаптації до нових вимог REMIT.
• Призначити представника у ЄС, узгодивши його діяльність з вимогами регуляторів.
• Налаштувати внутрішні процеси моніторингу транзакцій і створити інструкції щодо виявлення підозрілих операцій.
• Проводити навчання співробітників для кращого розуміння нових обов’язків та уникнення можливих порушень.
Оновлені правила REMIT є важливим кроком на шляху до підвищення прозорості та стабільності енергетичного ринку ЄС. Хоча нові вимоги спричинять додаткове навантаження на українські компанії, вони також можуть сприяти розширенню їхньої присутності в ЄС та покращенню репутації серед європейських партнерів. Компаніям варто серйозно поставитися до процесу адаптації, забезпечивши ефективне виконання нових зобов’язань для стабільної та прозорої роботи на європейських ринках.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13663
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 5770
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5706
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 5351
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199