"Член сім’ї". Законодавство про неплатоспроможність проти сімейного
Фізична особа – боржник, разом із заявою про відновлення платоспроможності, повинна подати до господарського суду декларації про майновий стан боржника за останні три роки.
Декларація повинна містити інформацію щодо майна, доходів та витрат боржника та членів його сім`ї, що перевищують 30 розмірів мінімальної заробітної плати. Подання декларацій потрібне для визначення обсягів майнових активів боржника з метою ефективного проведення реструктуризації або погашення боргів та задоволення грошових вимог кредиторів.
Надання декларації про майновий стан є процесуальним обов’язком боржника, а самі декларації є невід’ємними додатками заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи.
В Сімейному кодексі України визначено, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права й обов`язки. Сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
В свою чергу, Конституційний Суд України у рішенні (№ 5-рп/99 від 03.06.1999 року) щодо офіційного тлумачення терміна «член сім’ї» розділив членів сім’ї на дві групи.
До першої групи віднесено чоловіка або дружину та їх прямих родичів по низхідній і висхідній лініях - дітей і батьків.
До другої групи віднесено інших осіб, що постійно мешкають з ними та ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв'язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші). Обов'язковою умовою для визнання їх членами сім'ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з суб'єктом спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Рішення Конституційного Суду України стосувалося військовослужбовців, працівників міліції та особового складу державної пожежної охорони, а тлумачення терміна «член сім’ї» виходило з об'єктивної відмінності його змісту залежно від галузі законодавства, але дало досить ґрунтовне тлумачення цьому поняттю.
Разом із цим, Кодекс України із процедур банкрутство визначає інше коло осіб, які є членами сім’ї. Так у Кодексі визначено, що до членів сім’ї боржника належать особи, які перебувають у шлюбі з боржником (у тому числі якщо шлюб розірвано протягом трьох років до дня подання декларації), а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою чи піклуванням боржника, інші особи, які спільно з ним проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких з боржником не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Саме в різному трактуванні поняття «член сім’ї» виникають проблеми у боржників, оскільки декларації перевіряє розпорядник майна, а тому звертає увагу на доходи членів сім’ї боржника. Додатково на доходи членів сім’ї боржника звертають увагу кредитори, а також господарський суд.
Керуючий реструктуризацією перевіряє надані боржником декларації та виявляє наявність у них неповної або недостовірної інформації, а суд із цих підстав може закрити провадження у справі про неплатоспроможність. А це може бути досить великою проблемою для боржника, оскільки суд не може відкрити провадження у новій справі про неплатоспроможність щодо того самого боржника протягом одного року.
Остаточну крапку у цьому непорозумінні поставив Верховний Суд (№ 910/6639/20 від 22.09.2021 року) зазначивши, що положення Кодексу України з процедур банкрутства самостійно і вичерпно врегульовують зміст поняття «член сім`ї боржника», яке є спеціальним, встановленим саме для цілей визначення змісту правовідносин щодо відновлення платоспроможності фізичної особи. Положення Сімейного кодексу України для регулювання відносин у процедурі розгляду справ про неплатоспроможність фізичних осіб не застосовуються.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13674
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 7440
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 6757
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199
-
Сто днів на відповідь: став остаточно зрозумілим дедлайн Трампа для Путіна
Думка 4194