Боротьба за людей та європейське майбутнє. До чого тут Класифікатор професій?
Дотепер в Україні немає єдиного ресурсу, який би надавав об'ємне уявлення про ринок кваліфікацій. Настав час це виправити.
Коли молода людина починає будувати кар'єру, перше, з чим вона стикається, це розбіжність між реальністю ринку праці і тим, що подається в офіційних документах. Поки HR-фахівці наймають SMM-менеджерів, ректрутерів, data аналітиків та робототехніків, у документах досі живуть оператори комп'ютерного набору, слюсарі колісних транспортних засобів, оператори електронно-обчислювальних машин і навіть ворожки.
Окрім розуміння запитів ринку, люди хочуть мати доступ до аналітики. Який рівень освіти потрібен для отримання бажаної роботи? Яка ситуація із зарплатами? Що з вакансіями? На усі ці запитання складно знайти відповідь, адже дотепер в Україні немає єдиного ресурсу, який би надавав об'ємне уявлення про ринок кваліфікацій.
Ще одна болюча точка – відсутність у Класифікаторі розділу про військові професії. Відповідно, дотепер неможливо об'єктивно співставити військові і цивільні спеціальності. Така ситуація є дуже дивною для країни, де триває війна фактично десятий рік поспіль.
Натомість країни Євросоюзу мають інший підхід до класифікації професій. Вони використовують міжнародні стандарти ISCO-08 та ESCO, які не мають регуляторної функції, а є інструментами для збору статистики, полегшують міжнародний обмін інформацією про професії та кваліфікації. Країни, які правильно впровадили рекомендації ISCO-08 та ESCO, говорять між собою однією мовою, а їхні громадяни – не мають проблем із визнанням кваліфікацій.
Електронний Реєстр професій на зміну радянським підходам
Бізнес-спільнота неодноразово закликала до радикальних змін та прозорих підходів у формуванні системи професійних кваліфікацій. Хочу подякувати очільниці комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галині Третьяковій, яка зрушила реформу Класифікатора професій з мертвої точки, почула і зрозуміла потреби ринку праці, зареєструвавши законопроект. Він дозволить оптимізувати діючу інформаційну базу, наблизить її до європейських класифікаторів. Крім цього, новий Реєстр буде на 100% діджиталізованим, а інформація в ньому – відкритою, зрозумілою та доступною.
Повернення мігрантів
У питанні повернення громадян немає більш зацікавленої сторони ніж бізнес. Особливо промисловий. Тож коли у владних колах (нарешті!) заговорили про стратегію повернення українців, які вимушено виїхали з країни, бізнес охоче підтримав тему. Це дійсно важливо і потребує невідкладної уваги, адже від якості і кількості людського капіталу залежатиме економічне майбутнє України.
Вже зараз люди поступово повертаються додому і є надія, що після перемоги їх буде набагато більше. Щоб стимулювати процес потрібно показати, що в Україні є робота, перспектива гарного доходу, підтримка. Водночас треба визнати, що за два роки перебування за кордоном дехто отримав іноземну освіту, працевлаштувався і навчався на робочому місці. Нам потрібно вже зараз створити умови визнання професійних кваліфікацій, здобутих за кордоном.
Я рада бачити, що деякі політики перейшли від слів до дій і реальними справами борються за повернення людей. Наприклад, 2022 року був прийнятий Закон щодо визнання часткових кваліфікацій. Він, певним чином, також заклав основу для реформи Класифікатора професій.
У цьому питанні українці на півроку випередили своїх європейських колег. Поки в ЄС міркували над потенціалом "micro-credentials", ми в умовах повномасштабної війни успішно втілили задум і дозволили тисячам людей повернутися до легальної роботи. Запуск системи визнання кваліфікацій зробив великий внесок у зміну думки про те, що в Україні “роблять не так і не те”.
Поки військові ціною власного здоров'я і життя виборюють свободу, ми не можемо дозволити собі гаяти час, втрачати можливості. Потрібно багато працювати задля зміцнення, змінення системи на краще. Але для цього на всіх гілках влади мають усвідомити потребу у збереженні та розвитку людського капіталу. Кожна інвестиція в людей – це інвестиція в перемогу.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 214
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 9450
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 8489
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 7934
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3801
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 3536