Інтелектуальна власність як актив бізнесу
Чому потрібно захищати свій бренд якомога раніше? Та які можливості надає монетизація інтелектуальної власності підприємцю?
Інтелектуальна власність (ІВ) часто асоціюється з наукою чи мистецтвом. Та, на превеликий жаль, цей актив недооцінюється власниками бізнесу.
Ніхто не хоче опинитися в прикрій ситуації, коли конкурент бере подібне до твого найменування, і покупці плутають ваш магазин із ним. Чи вкластися в дизайн і згодом дізнатися, що схожа торгова марка/бренд вже у когось є. Або коли ваша комерційна таємниця стає відомою через необачні дії працівника, залученого до розробки технологій.
Стратегія захисту ІВ необхідна кожному бізнесу: від харчових підприємств до онлайн шкіл. Зокрема тих, які не дотичні до наукової чи творчої діяльності.
ІВ як елемент конкурентної переваги
Захищена інтелектуальна власність – такий же цінний актив, як, наприклад, частка в статутному капіталі чи нерухомість.
Комерціалізація ІВ – це додаткові можливості. Навіть якщо підприємець припинив діяльність, він має змогу продати торговельну марку як окремий актив чи разом із бізнесом. Реєстрація ТМ, промислових зразків, винаходів підвищує вартість компанії в рази.
Ще один варіант – франчайзинг. Наприклад, ви відкрили магазин пива у м. Києві та хочете розширити бізнес. Завчасна правова охорона ІВ (торговельних марок, упаковок як промислових зразків та ін.) є конкурентною перевагою. Адже з’являться підприємці, які захочуть мати точки в інших містах України під вашим брендингом та бути франчайзі. Таким чином діяльність масштабується, а позитивна оцінка інтелектуальної власності є сприятливим фактором для співпраці.
Також можна заробляти на ІВ шляхом ліцензування – надання дозволів на використання вашої розробки. Наприклад, інженер розробив модель якогось дуже корисного механізму, оформив на нього патент і уклав договір із ФОПом, який планує продавати цей товар. А підприємець сплачує розробнику роялті у вигляді % від продажів.
Тож захищена інтелектуальна власність та інновації істотно підвищують вартість бренду.
Об’єкти права інтелектуальної власності
Актуальним є питання, що саме потрібно реєструвати конкретному підприємцеві. Від того, як сформований портфель ІВ, залежать подальші можливості захисту своїх прав. Тому важливо охопити всі активи, розробки та напрацювання бізнесу.
Авторське право
Ним охороняються літературні, художні та наукові твори, у тому числі лекції та виступи. Доцільно отримувати свідоцтво про авторське право на онлайн-курси, методики щодо.
Торговельні марки
Свідоцтво на ТМ дозволяє захистити назву вашого бізнесу чи його лого.
Промислові зразки
Це зовнішній вигляд виробу або його частини. Наприклад, промисловим зразком може бути упаковка від цукерок чи дизайн одягу.
Винаходи та корисні моделі
Відповідно до законодавства нашої держави це результат інтелектуальної, творчої діяльності людини в будь-якій сфері технології. Винахід є новим технічним рішенням, тоді як корисна модель – удосконаленням наявного.
Усе вищенаведене формує інтелектуальний капітал бізнесу. Тому наполегливо раджу звернутися за юридичною консультацією для розуміння того, які саме об’єкти права інтелектуальної власності вам потрібно захищати. А якщо планується масштабування бізнесу на світові ринки, міжнародна реєстрація (WIPO, EUIPO, USPTO) не буде зайвою.
Навіщо потрібні договори на передачу прав ІВ
Угоди визначають порядок взаємодії правовласника з іншими особами, яким він передає повністю чи частково права на об’єкт ІВ. Наприклад, це може бути договір про створення твору на замовлення, про трансфер технологій, ліцензійний, службовий і так далі. Вони дозволяють уникнути спорів про порядок використання об’єкта ІВ та дають чітке розуміння щодо алгоритму виплати винагороди правовласнику та її розміру. Ще угоди підтверджують факт передання прав на твір.
На жаль, поширеною є ситуація, коли працівник створює об’єкт ІВ під час роботи на підприємстві, однак потім використовує ті ж напрацювання для іншого роботодавця. Юридично правильний договір забезпечив би передачу майнових прав на твір компанії.
Тож ні в якому випадку не варто дозволяти комусь користуватися своєю розробкою просто “на словах”.
Порушення прав ІВ та як їм запобігти
Існує стереотип про те, що оформлювати торговельну марку на свій бренд, патент на винахід, корисну модель чи промисловий зразок потрібно тоді, коли ваша компанія є добре відомою на ринку.
Насправді що раніше ви це зробите, то краще. Інакше є ризик того, що конкурент опанує ідентичну назву чи створить подібний винахід та подасть заявку. І закон захищатиме саме його, бо хто перший встав, того і капці. А ви натомість лишаєтеся ні з чим.
Недобросовісні колеги можуть копіювати твори, виготовляти схожі товари та заробляти на ваших ідеях. Щоб не допустити такі порушення наполегливо раджу завчасно подавати документи на реєстрацію ТМ/ авторського права/ винаходу/ корисної моделі чи промислового зразка. А також подбати про всі необхідні договори з працівниками та підрядниками, дотичними до створення творів чи технологій.
Якщо порушення вже сталося, зверніться з письмовою претензією із вимогою припинити незаконне використання вашої назви, твору чи розробки. А також можна подати позов до суду та просити відшкодування матеріальної та моральної шкоди, у тому числі упущеної вигоди.
Тож не ігноруйте захисту інтелектуальної власності та звертайтеся за фаховою юридичною допомогою! Це найкраща інвестиція у ваш бізнес.
- НеБезМежне право Сергій Чаплян вчора о 21:44
- Недоторканні на благо оборони: головне — правильно назвати схему Дана Ярова вчора о 19:33
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко вчора о 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка вчора о 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок вчора о 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель вчора о 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко 30.06.2025 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський 30.06.2025 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков 30.06.2025 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв 30.06.2025 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко 30.06.2025 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 743
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 390
- Реформа "турботи" 251
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 120
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 114
-
Найдорожчі весілля в історії: 5500 дронів, верблюди й нескінченна розкіш Безоса, Амбані та Чарльза
Життя 9039
-
На Черкащині викрили незаконний видобуток каолінів: за майже три роки – 14 000 тонн
Бізнес 7637
-
"Гарантії безпеки" Кадирової представлять Україну на 61-й Венеційській бієнале: деталі
Життя 6062
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 5411
-
"Кремль втрачає контроль". Що означає конфлікт Росії з Азербайджаном
5186