Відкритий лист (Чернівці, 01.07.2014р.)
"Учасники прес-конференції «Журналісти проти фактів? Порушення стандартів об’єктивності висвітлення судового процесу буковинськими журналістами» звертаються до усіх органів влади, інституцій громадянського суспільства та засобів масової інформації з проха
Президенту України П. О. ПОРОШЕНКУ
Голові Верховної Ради України О. В. ТУРЧИНОВУ
Вищій раді юстиції
Голові Верховного суду України Я. М. РОМАНЮКУ
Голові Апеляційного суду Чернівецької області М. В. ОЛІЙНИКУ
Урядовому уповноваженому з питань антикорупційної політики Т. М. ЧОРНОВОЛ
Голові Національної спілки журналістів України О. І. НАЛИВАЙКУ
Голові Незалежної медіа-профспілки України Ю. В. ЛУКАНОВУ
ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
27 червня 2014 року групою чернівецьких журналістів було зроблено гучну заяву про те, що, нібито, «судова гілка влади Буковини розгорнула справжню війну зі свободою слова».
Якщо вірити авторам цієї заяви, «газети «Час», «Буковина» та «Версії» судять за оціночне судження у статтях про резонансне вбивство», «журналістів обмежують у можливості висловлювати власну точку зору, мати свої оціночні судження, та й навіть позбавляють права на професійну помилку, яке прописане у європейському та українському законодавстві».
Про які конкретно «оціночні судження» йдеться у цій заяві? Без сумніву, редакції газет «Час», «Буковина» та «Версії» наполягають на тому, що вони мали і мають право називати «убивцею» Рустама Агаларова, не надаючи йому право відповісти на ці звинувачення на їхніх газетних шпальтах. І це при тому, що не існує чинного обвинувального вироку суду стосовно Агаларова, навпаки – справу по його обвинуваченню було повернуто на додаткове розслідування. Адже суд встановив, що слідством не зібрано достатніх доказів його вини.
Схоже, що деякі журналісти упевнені, наче вироки по кримінальних справах мають постановлятися не в суді, а на газетних шпальтах.
Замість того, щоб об’єктивно висвітлювати демократичний судовий процес, який відбувається на засадах змагальності сторін обвинувачення і захисту, газети «Час», «Буковина» та «Версії» вперто публікували на своїх сторінках лише версію сторони обвинувачення та набагато раніше за суд винесли вирок обвинуваченому, називаючи його вбивцею. А коли судами у встановленому законом порядку версію обвинувачення було визнано бездоказовою, в пресі та у інтернеті почалася брудна кампанія з дискредитації правосуддя, безвідповідально і безпідставно поширювалися домисли про корумпованість суддів.
Протягом 2013-2014 рр. учасники прес-конференції «Журналісти проти фактів? Порушення стандартів об’єктивності висвітлення судового процесу буковинськими журналістами» неодноразово зверталися до редакцій газет «Час», «Буковина» та «Версії», повідомляли про час та місце судових засідань у справі Агаларова і запрошували на ці засідання. Але ніякі журналісти, окрім редактора газети «Правдошукач», на судові засідання в суді першої інстанції не ходили.
До речі, редактор газети «Правдошукач» Юрій Шеляженко написав блог під промовистою назвою «Щоб писати про суд, підіть туди!» на сайті «Телекритика», копії якого із запрошенням на чергове судове засідання 23.10.2013 р. було розіслано по зазначеним редакціям (листи редакції газети «Правдошукач» від 19.10.2013 р. вих. №№ 20744, 20745, 20750). Але і після цього місцеві журналісти на суд не прийшли.
Ми цінуємо конституційні гарантії свободи слова, але вважаємо неприпустимим зловживання свободою слова для приниження честі та гідності людини, здійснення морального тиску на суд, поширення завідомо неправдивих чуток про корумпованість добросовісних і професійних суддів.
Ми знаємо і визнаємо, що журналіст має право на помилку за умови його добросовісності, прагнення дотримуватися високих стандартів об’єктивності журналістики і уникати помилок, а у разі їх допущення – що, дійсно, неуникно з огляду на специфіку професії – журналіст має бути готовий оперативно виправити свою помилку.
Однак ми знаємо також, що редакція газети «Буковина» не спростувала поширені у газеті неправдиві відомості про Рустама Агаларова навіть після того, як суд зобов’язав її це зробити. Вважаємо, що такий кричущий непрофесіоналізм та навмисне невиконання рішення суду, яке набуло законної сили, позбавляє цю редакцію морального права називати «помилкою журналіста» те, що виглядає скоріше не помилкою, а зловмисною, наче здійснюваною на замовлення інформаційною кампанією проти людини.
Учасники прес-конференції «Журналісти проти фактів? Порушення стандартів об’єктивності висвітлення судового процесу буковинськими журналістами» наголошують, що в демократичному суспільстві, заснованому на верховенстві права:
• Засоби масової інформації не використовуються для відвертого пропагування правового нігілізму та голослівного підриву авторитету правосуддя.
• Кожна особа, яку піддають критиці у пресі, має право на відповідь.
• Має поважатися правовий принцип презумпції невинуватості, відповідно до якого кожна особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, поки інше не буде доведено в суді.
• Усі професійні та етичні стандарти журналістики передбачають, що журналіст не може називати людину злочинцем до набуття законної сили обвинувальним вироком суду.
Учасники прес-конференції «Журналісти проти фактів? Порушення стандартів об’єктивності висвітлення судового процесу буковинськими журналістами» звертаються до редакцій газет «Час», «Буковина» та «Версії» із закликом вибачитися перед Рустамом Агаларовим за те, що вони неодноразово у своїх публікаціях називали його злочинцем, убивцею, не даючи йому можливості виправдатися, не маючи достатніх доказів його вини і не висвітлюючи у своїх публікаціях хід судових засідань, в яких було встановлено, що органи досудового слідства та суд також не мають достатніх доказів його винуватості у вчиненні злочину.
Учасники прес-конференції «Журналісти проти фактів? Порушення стандартів об’єктивності висвітлення судового процесу буковинськими журналістами» звертаються до усіх органів влади, інституцій громадянського суспільства та засобів масової інформації з проханням не зловживати і не заохочувати зловживання свободою слова в Україні.
Підписано учасниками прес-конференції «Журналісти проти фактів? Порушення стандартів об’єктивності висвітлення судового процесу буковинськими журналістами»:
Сергій Катишев, юрист.
Юрій Шеляженко, редактор всеукраїнської газети "Правдошукач".
Рустам Агаларов, підприємець.
Ібрагім Татієв, адвокат.
1 липня 2014 року
м. Чернівці
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 188
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 178
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 138
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 113
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 6195
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 5988
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 5797
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 5520
-
Reuters: США і РФ обговорюють, як відновити постачання російського газу в Європу
Бізнес 3256