Півтора роки фінансової непрозорості партій. Тепер цьому покладено край
Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
А чи знали ви, що політичні партії, які за результатами виборів пройшли до Верховної Ради України, упродовж усього скликання парламенту отримують фінансування з державного бюджету - тобто гроші з ваших податків?
Цю норму, яка діє з 2016 року, запровадили з міркувань запобігання політичній корупції: “зняти” партії з голки олігархічних грошей та “навчити” їх відчувати відповідальність перед виборцями. За п'ять повних років політсили отримали держфінансування на загальну суму понад 1,5 млрд гривень. Нагадаю, що це наші з вами податки.
Проте партії не можуть використовувати отримані від держави кошти безконтрольно: вони мають звітувати про свої видатки перед Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК). Варто уточнити, що партії повинні звітувати не лише про витрати з державного фінансування, а й про отримані ними приватні внески та видатки з них. Це ще один запобіжник від політичної корупції - упрозорення партійних фінансів.
У березні 2020 року, коли в Україні через коронавірусну хворобу COVID-19 запровадили жорсткі карантинні обмеження, Верховна Рада в рамках тимчасових послаблень для певного кола суб’єктів дозволила партіям не подавати до НАЗК фінансові звіти. Щоправда, часові рамки цього послаблення були встановлені досить розмиті: політсили отримали право не звітувати аж до кінця карантину, який наразі триває вже другий рік. Тоді як, наприклад, пом’якшені умови для бізнесу в питаннях сплати податків і звітування запровадили всього лиш на декілька місяців.
Таким чином, упродовж півтора року партії цілком законно могли не повідомляти НАЗК про свої фінансові надходження й видатки. А, відповідно, парламентські партії мали змогу не звітувати про використання коштів з держбюджету, які вони при цьому продовжували отримувати!
Днями цій несправедливості було покладено край. 2 листопада Верховна Рада ухвалила закон №5253-1, яким, зокрема, зобов’язала партії подати фінансову звітність за ті періоди, за які вони цього не зробили, посилаючись на минулорічне законодавче послаблення.
Чому це важливо?
Парламентські політсили не повинні забувати, що вони отримали мандат довіри від українських виборців, які, до того ж, їх ще й фінансують із власної кишені. А платники податків мають повне право знати, куди витрачають їхні гроші.
Решта партій також повинні пам’ятати, що прозорість - це запорука побудови відкритого демократичного суспільства, у якому жодна політсила не намагається приховати реальні джерела свого фінансування. Упевнений, що переважна більшість партій у своїх програмах декларують саме таку відкритість і прозорість, тож їм немає чого боятися.
Окремо зауважу, що повернення обов’язку партій звітувати про свої надходження й видатки лягає у загальну логіку курсу на деолігархізацію України, проголошеного Президентом Володимиром Зеленським. Буде наївним вважати, що олігархи відмовилися від спроб впливати на політичне життя країни, щедро фінансуючи зі своїх кишень ті чи інші партії. Упрозорення політичних фінансів є дієвим інструментом протидії таким спробам.
Звісно, утримувані олігархами політсили всіляко маскують реальні джерела надходження коштів. Проте зобов’язання їх звітувати, ретельна перевірка партійних звітів НАЗК, розслідування підозр щодо непрозорого фінансування та невідворотність покарання, дадуть змогу максимально знизити вплив олігархічних сил на українське політичне середовище.
- Новий рівень вантажоперевезень: старт контрейлерного коридору Україна – Німеччина Володимир Гузь 12:08
- Партнерство для відбудови: як бізнесу інвестувати в критичну інфраструктуру Ростислав Никітенко 12:03
- Як ефективно подати скаргу до УДАБК: кейс забудови в прибережній смузі Дніпра Павло Васильєв 31.05.2025 13:54
- На росії існує лише одна церква – це терор Володимир Горковенко 30.05.2025 22:44
- Чому в Україні судять військових так, ніби війни немає? Валерій Карпунцов 30.05.2025 14:32
- Ритейл уже не про полиці: нова екосистема бізнесу Олег Вишняков 30.05.2025 13:13
- Про обопільну вину у справах ДТП та страховку Світлана Приймак 30.05.2025 11:48
- Чому досі немає легших бронежилетів для ЗСУ: історія марнотратства та байдужості Дана Ярова 30.05.2025 11:46
- Чому водень потребує політики, а не лише технологічного прориву? Олексій Гнатенко 30.05.2025 11:13
- Як аграрний бізнес стає жертвою рейдерства і як цьому запобігти Сергій Пагер 30.05.2025 09:08
- Відсутність доходу як підстава для звільнення від сплати судового збору: судова практика Арсен Маринушкін 30.05.2025 08:39
- Мінфін проігнорував вимоги громадськості підвищити акциз на ТВЕН Артур Парушевскі 29.05.2025 18:58
- Підроблені документи: правовий компас Дмитро Зенкін 29.05.2025 16:47
- Хрестоматія винахідництва. Системно-синергетична методика Вільям Задорський 29.05.2025 14:43
- Кібербезпека: до яких викликів готуватися у 2025 році Андрій Михайленко 29.05.2025 14:12
- Рівність у регламентах, асиметрія на практиці: дебютні уроки конкурсу в апеляцію 1217
- Чому в Україні судять військових так, ніби війни немає? 337
- Оцінка доказів в аудиті та кримінальному процесі: точки дотику з точки зору ШІ 153
- Експертне дослідження шахрайських схем: практичні аспекти для адвокатів 143
- Промптинг як нова необхідна навичка: чому вона важлива для кожного 111
-
Малюк плете "Павутину". Як СБУ атакувала дронами аеродроми РФ і які наслідки це матиме
18154
-
Ядерна тріада Росії під ударом – прямі та непрямі наслідки
Думка 12168
-
Польща обирає президента. Хто з кандидатів кращий для України – Тшасковський чи Навроцький
11858
-
Навроцький – наступний президент Польщі: що це означає для України
Думка 9821
-
Начальник КМВА Ткаченко звільнився з наглядової ради Укрпошти
Бізнес 6891