Призначити не можна перенести
Нас знову намахали з виборами
23 травня народний депутат України Валерій Давиденко був знайденим мертвим у своєму офісі. Він був обраний у 208 мажоритарному виборчому окрузі. Я не буду тут коментувати саму подію. Буду писати про юридичні наслідки та дії органів державної влади з цього приводу.
Якщо коротко - нас знову намахали. Як в старі добрі часи. Зробили так, як зручно та вигідно владі. А не за законом.
Тепер у деталях та з посиланнями.
Повноваження народного депутата припиняються в разі його смерті (ст. 81 Конституції, ст. 4 ЗУ "Про статус народного депутата).
Депутат помер, якщо це не чергова спецоперація СБУ, то з цього питання суперечок немає.
На підставі ЗУ "Про вибори народних депутатів", Центральна виборча комісія має призначити проміжні вибори протягом 10 днів з моменту припинення повноважень депутата та провести їх протягом 60 днів з моменту призначення. За моїми підрахунками, вибори у 208 окрузі мали бути призначені на неділю, 26 липня 2020 року. Але ж таке рішення має бути прийняте не пізніше 2 червня 2020 року.
Проте 3 червня 2020 року голова ЦВК Олег Діденко повідомляє: "До порядку денного сьогоднішнього засідання не пропонується включати призначення виборів в одномандатному окрузі №208. Як відомо зі ЗМІ, у зв’язку зі смертю народного депутата Валерія Давиденка до ЦВК звертаються представники засобів масової інформації надати роз’яслення щодо призначення виборів у виборчому окрузі №208. Станом на даний момент до ЦВК не надходило жодного документу, яким би засвідчувався факт дострокового припинення повноважень народного депутата. Тому на даний момент у ЦВК відсутні юридичні підстави для розгляду цього питання. Як тільки такі документи надійдуть, ЦВК буде визначатися з цього приводу».
І дійсно, 3 червня можна було зайти на сайт Верховної ради України та побачити померлого Валерія Давиденка серед переліку чинних народних депутатів.
Чого ж чекало ЦВК?
Відповідно до ст. 5 ЗУ "Про статус народного депутата", Рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата [...] приймається у десятиденний строк за поданням комітету, до компетенції якого входять питання депутатської етики, більшістю від конституційного складу Верховної Ради України.
Тобто, комітет мав підготувати проект постанови про припинення повноважень депутата у зв'язку з його смертю, Верховна Рада мала проголосувати таку постанову і передати її копію на виконання до ЦВК. Але ж, виходячи зі слів голови ЦВК, нічого такого не відбулося.
4 червня Центр контролю передвиборчих програм звернувся до Верховної Ради з інформаційним запитом. Та просив надати інформацію:
- чи приймалось ВРУ рішення про дострокове припинення повноважень депутата Давиденко В.М.;
- чи надходила до ВРУ інформація про смерть депутата Давиденко В.М.;
- чи готував Комітет з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України подання про дострокове припинення повноважень депутата Давиденко В.М.;
- чи передавались до Центральної виборчої комісії документи та\або інформація про дострокове припинення повноважень депутата Давиденко В.М.
Того ж дня Центр контролю передвиборчих програм звернувся до ЦВК з повідомленням про смерть Валерія Давиденка та вимогою призначити проміжні вибори народного депутата по 208 мажоритарному виборчому округу.
В цей час з сайту Верховної Ради зникло прізвище Давиденка з переліку чинних нардепів.
Наступного дня (5 червня 2020) ЦВК приймає дивне рішення. Вони таки призначають вибори, але не на 26 липня, як того вимагає закон, а на 25 жовтня 2020 року. Основною причиною такого рішення керівництво ЦВК пояснює просто: "Хочемо провести вибори разом з місцевими, бо на проведення окремих виборів нема грошей". Грошей нема, бо бюджет ЦВК "перекроїли" на користь боротьби з COVID-19. Юридично, це виглядає так: "Взяти до відома, що виборчий процес проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) починається з дня, наступного після дня опублікування цієї постанови. За наявності відповідних бюджетних асигнувань для організації підготовки та проведення проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 208 (Чернігівська область) цю постанову опублікувати в загальнодержавних друкованих засобах масової інформації 26 серпня 2020 року." Тобто - за відсутності коштів, вибори не проведуть і 25 жовтня.
10 червня Центр контролю передвиборчих програм отримує відповідь від Верховної ради. Коротко. "Повноваження народного депутата Укарїни Валерія Давиденка припинені достроково у зв'язку зі смертю 23 травня 2020 року". "...ані Конституцією України, ані Регламентом Верховної Ради України не передбачено прийняття [..] рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата України у разі його смерті". "Комітет з питань Регламенту не вносив не розгляд Верховної Ради України подання про дострокове припинення повноважень народного депутата Давиденка В.М."
Тобто, Верховна Рада не знає про існування ст. 5 ЗУ "Про статус народного депутата", в цьому разі керуються виключно Конституцією України та вважають, що цього достатньо для припинення повноважень померлого депутата. Чому ж цього було не достатньо Центральній Виборчій Комісії, - невідомо.
Ми бачимо ігнорування закону з боку Верховної Ради України та ЦВК. Бездіяльність і тих і тих.
Але повернемось до постанови про призначення виборів.
Постанову ЦВК "оприлюднили" на сайті ЦВК наступного дня. А от "опублікувати" мають лише 26 серпня 2020 року, щоб "підігнати" зручну дату проведення виборів. Таким чином, ЦВК жонглює поняттями, що призводить до викривлення законодавчо визначеної процедури.
От такі справи станом на сьогодні.
Але далі ще буде, обіцяю.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13662
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 5625
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5612
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 5031