Помилки в Державному земельному кадастрі і як з цим бути?
Отримали витяг із Державного земельного кадастру, а в ньому, крім Вас, зазначено ще одного власника земельної ділянки?
Доволі поширена ситуація, яка може виникнути у випадку, коли, наприклад, двом земельним ділянкам помилково присвоєно один кадастровий номер і, відповідно, двом суб’єктам речових прав на нерухоме майно видано два різні державні акти на право власності на земельну ділянку.
Інша, не менш поширена причина виникнення такої ситуації – технічні помилки, допущені органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру.
Наявність таких помилок унеможливлює реалізацію особою своїх прав власника земельної ділянки, оскільки остання не зможе нею розпорядитися в силу того, що, фактично, земельна ділянка має ще одного власника.
Більше того, у разі державної реєстрації права власності на земельну ділянку за однією особою, яка є власником земельної ділянки з продубльованим кадастровим номером, іншій буде відмовлено у державній реєстрації права у зв’язку з наявністю суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.
Натомість, вихід з даної ситуації є і він полягає у виправленні помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру.
Але, звертаючись до державного кадастрового реєстратора із заявою щодо виправлення помилково внесених до Державного земельного кадастру даних, заявники часто отримують відповідь з рекомендацією звернутись для виправлення відомостей щодо власника земельної ділянки до суб’єкта державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Що ж з даного приводу передбачає закон?
Порядок виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру визначений статтею 37 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Так, у разі виявлення заінтересованою особою помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, остання письмово повідомляє про це орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, який, у разі підтвердження невідповідності, в день надходження повідомлення безоплатно виправляє допущену помилку та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересовану особу.
Якщо ж помилка виявлена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, зазначений орган у п’ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересовану особу.
У разі виявлення помилки у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру у п’ятиденний строк вчиняє такі дії:
- складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки;
- безоплатно виправляє помилку в кадастровому номері шляхом присвоєння земельній ділянці нового кадастрового номера, наступного за останнім у відповідному кадастровому кварталі;
- письмово повідомляє про це власникам, користувачам відповідної земельної ділянки.
Зазначена процедура передбачена пунктом 157 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
А як в судовій практиці?
Відмови територіальних органів Держгеокадастру у виправленні помилок в кадастровому номері земельної ділянки визнаються протиправними з огляду на положення Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, наведені вище.
Більше того, вирішуючи спір у правовідносинах, про які йдеться, суди зобов’язують територіальні органи Держгеокадастру виправляти помилки у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, а суб’єктів державної реєстрації прав – проводити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку після виправлення помилки у присвоєнні кадастрового номера (рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2018 у справі № 806/2426/18, залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.01.2019 та постановою Верховного Суду від 05.05.2020).
Так, у вказаній справі суди дійшли висновку, що у разі наявності належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів, які підтверджують право власності особи на земельну ділянку, така особа має право вимагати виправлення помилок, допущених суб’єктами владних повноважень, наявність яких фактично позбавляє власника можливості реалізувати своє право розпорядження земельною ділянкою.
Тож, як бачимо, на законодавчому рівні закріплено механізм виправлення помилок, допущених при веденні Державного земельного кадастру, у тому числі у присвоєнні кадастрового номера земельній ділянці, а відмови територіальних органів Держгеокадастру у такому виправленні є незаконними, що підтверджується судовою практикою.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13664
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 6139
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 6110
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5858
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5199