Висновок ВЛК можна оскаржити, якщо він не відображає реального стану здоров’я
В Україні перед мобілізацією військовозобов'язані проходять військово-лікарську комісію для визначення придатності до служби.
Восени 2023 року уряд вже прискорив проходження ВЛК, визначивши строки, за які лікарі мають обстежити чоловіків призовного віку. Крім того, ще восени змінилися статті, за якими приймають рішення щодо непридатності до служби.
Значні змини до правил проходження ВЛК в Україні були внесені наприкінці серпня 2023 року.
З 25 серпня 2023 року набрав чинності Наказ № 490 МО, який приніс значні зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. В цьому положенні було зменшено кількість хвороб та станів, які означають непридатність до військової служби ― наказом збільшили кількість підстав для визначення обмежено придатними та придатними до служби у воєнний час.
До речі, як відомо, в січні 2024 року до зали парламенту вже потрапив проєкт закону про мобілізацію, в якому взагалі прибрали термін «обмежено придатний». Законотворці пропонували лише дві категорії «придатний» та «не придатний». Проте, до голосування проєкт закону не дійшов, його відкликали на доопрацювання.
Тож, в чинному Положенні про військово-лікарняну експертизу чітко прописані норми, кого вважати обмежено придатним. А в МОЗ вийшли оновлення щодо строків проведення обстежень. Зміни передбачають, що проведення медичних оглядів щодо придатності до військової служби – не більше як 4 робочих дні, для лабораторних досліджень – не більш як 3 робочі дні.
Проте, основне питання, яке зараз виникає в контексті проходження ВЛК – це процедура оскарження результатів, які надала комісія.
Для початку, треба розібрати, яке рішення може винести ВЛК. Існує декілька видів висновків медичної комісії:
- придатний у воєнний час;
- обмежено придатний у воєнний час (за статтями), (служба дозволена в…, заборонено…);
- непридатний до військової служби у воєнний час з переоглядом через 6−12 місяців (за статтею);
- непридатний до військової служби у воєнний час з виключенням з військового обліку (за статтею).
Якщо військовослужбовець вважає, що рішення комісії не відображає його реального стану здоров’я, він може оскаржити висновки ВЛК. Варіантів оскарження є два: у досудовому порядку та через суд. Зазвичай позитивний результат можна отримати вже на етапі перегляду у досудовому порядку. Для цього потрібно написати заяву/скаргу щодо непогодження з висновками ВЛК та проханням переглянути вказане рішення вищою ВЛК; долучити до заяви/скарги усі відповідні медичні документи, копію попереднього рішення ВЛК та копію військового квитка (посвідчення офіцера).
Заяву та всі медичні документи з копією постанови ВЛК необхідно або принести до вищої ВЛК. Ці документи також можна надсилати поштою. Наступний шлях буде таким – ВЛК за результатом розгляду переглядає оскаржувану постанову або може направити на повторний (контрольний) медичний огляд. Вже після цього позивачу надають новий висновок про стан здоров’я, який і буде братися до уваги. В самих складних та спірних випадках право на остаточне рішення залишається за Центральною ВЛК.
Тож, якщо оскарження в досудового порядку зайшло в глухий кут, позивач може звернутися до суду. Суд може призначити судово-медичну експертизу, в тому числі для висновків про стан придатності/непридатності потрібні спеціальні експертні знання. Також суд може встановлювати порушення процедури проведення обстежень.
Так, позитивний досвід прийняття таких рішень можна подивитися в рішенні Шостого апеляційного адміністративного суду №320/11377/22 від 10.05.2023 року. Суд зобов’язав ВЛК повторно провести огляд військовослужбовця, через відсутність обстеження його лікарем-кардіологом за наявності відповідних медичних показань.
Важливий момент, до суду можна звернутися одразу, без проходження процедури звернень до вищестоящої ВЛК. Тобто не витрачаючи часу на досудовий порядок. Строк оскарження висновку ВЛК у судовому порядку – це 3 місяці, якщо спочатку застосовано досудовий порядок. Відлік розпочинається з дня вручення до розгляду заяви про оскарження постанови. Або 6 місяців із дня винесення відповідної постанови ВЛК.
При цьому, кожен позивач має бути в курсі, що суд не розглядає підставність висновку ВЛК. Тобто, суд в межах розгляду справи конкретного позивача не має повноважень надавати власну оцінку на предмет наявності підстав визнавати людину придатною для військової служби.
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку Олена Гаркуша 10:24
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв вчора о 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв 21.02.2025 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак 21.02.2025 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева 21.02.2025 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська 21.02.2025 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва 21.02.2025 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко 21.02.2025 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 212
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 203
- Голова правління ОСББ, як головний HR будинку 152
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 77
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? 76
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 3042
-
Фонд Баффета звітує про рекордний прибуток завдяки інвестиціям у страхування
Бізнес 1871
-
22 200 гривень: актуальна ставка оренди гектара землі
Бізнес 1849
-
452 світанки в полоні. Історія захисника Маріуполя, який пройшов російські катівні
1385
-
Чого тепер найбільше боїться європейський бізнес
Думка 1303