Моніторинг бізнесу для захисту від рейдерських атак
Як уберегти корпоративні права та майно від рейдерів
Хто володіє інформацією, той володіє світом. Хоча б власним майном, бо одна із найпоширеніших помилок жертв рейдерського захоплення - це відсутність моніторингу змінам в державних реєстрах. Враховуючи сучасні засоби контролю та відстеження, такі дії - великий подарунок для конкурентів чи просто злочинців.
Адже тепер з рейдерське захоплення відбувається через (або одночасно з) незаконні зміни в корпоративній структурі підприємства або через рейдерське захоплення майна.
Як уберегти корпоративні права
Перший крок рейдера щодо захоплення корпоративних прав починається з отримання того чи іншого судового рішення, яке легалізує нового власника. Тому слід ввести постійний моніторинг даних в реєстрах щодо наявності компанії в судових процесах:
− Судові рішення. Єдиний державний реєстр судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua – також містить розширені можливості пошуку, єдине, потрібно пам’ятати, що дані фізичних осіб знеособлюються, а також про не завжди стабільну роботу реєстру – іноді на ньому забагато юристів і пошук справ може бути ускладненим.
− Виконавчі провадження. Їх можна перевірити або в автоматизованій системі виконавчого провадження https://asvpweb.minjust.gov.ua/ (також є можливість пошуку за різними критеріями) або в Реєстрі боржників https://erb.minjust.gov.ua/
Окрім моніторингу судових проваджень щодо юридичної особи, не зайвим буде моніторинг даних реєстрів і особисто щодо кожного з учасників (засновників) юридичної особи. Річ у тім, що для зміни власника достатнім буде судове рішення, що набрало законної сили, про стягнення (витребування з володіння) з відповідача частки (частини частки) у статутному капіталі.
Такі спори можуть бути ініційовані за надуманими борговими зобов’язаннями. Тому перевіряйте кредитну історію, щоб переконатися у відсутності шахрайських кредитів на ваше ім’я чи бізнес-партнерів
Перевірити кредитну історію можна на ресурсі Українського бюро кредитних історій https://www.ubki.ua/credit-history-ua. Там також можна підключити послугу «SMS-контроль» і, якщо хтось спробує незаконно оформити кредит на ваше ім’я, ви отримаєте про це сповіщення і зможете негайно звернутися в банк за роз’ясненнями.
Більш зухвалим є рейдерське захоплення корпоративних прав через підробленні документи на основі яких вносяться зміни до відомостей про юридичну особу. Для таких дій рейдерів є золотий час - довгі державні свята та відпустки керівництва. Може здатись трохи перебільшеним, але не оголошуйте всім в соцмережах, що Ви вирішили відпочити від всього. Тим більше відпочити разом з друзями-партнерами. Отримувати вночі SMS про зміну власника власної компанії - не найкращий супровід для відпочинку.
На щастя, корпоративні права можна постійно безкоштовно перевіряти в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search.
Також в нагоді можуть стати:
− Єдиний реєстр громадських об’єднань https://rgo.minjust.gov.ua/
− Державний реєстр друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності https://dzmi.minjust.gov.ua/
Наразі сьогодні створено досить багато інформаційних ресурсів таких як: OpenDataBot, CONTR AGENT, YouControl та інші, за допомогою яких таку інформацію можна поставити на контроль та вчасно отримувати сповіщення про будь-які зміни щодо власної юридичної особи. В даних ресурсах є і додаткові функції, але звичайно, найповнішу інформацію можна отримати в платних версіях.
Уберегти майно від рейдерів
На сайті Міністерства юстиції також є можливість отримувати дані щодо нерухомого майна. Так Мін’юст зібрав електронні послуги в онлайн будинок юстиції https://online.minjust.gov.ua/
За допомогою цього інформаційного ресурсу можна отримувати дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна. Однак, слід зазначити, що дана інформація є платною (30 гривень за одну довідку).
Також звертаємо увагу, що даний реєстр запрацював лише з січня 2013 року, тому майно, яке було зареєстровано до цієї дати може бути відсутнє в реєстрі.
Якщо є побоювання щодо рейдерського захоплення, в онлайн будинку юстиції є можливість подати заяву власника про заборону вчинення реєстраційних дій. Але така заборона матиме обмежений термін дії і є чинною протягом 10 робочих днів з моменту її реєстрації в Державному реєстрі прав. Разом з тим, протягом зазначеного строку власник об’єкта нерухомого майна має можливість надати державному реєстратору рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій, що набрало законної сили. У такому випадку заборона вчинення реєстраційних дій буде чинною до скасування відповідного рішення суду. І, якщо заборону може подати власник негайно, як тільки з`явились підстави, то все ж таки, для оперативного отримання рішення суду краще залучити спеціалістів. Доцільною буде послуга SMS-маяк за допомогою якої можна відстежувати статус будь-яких об'єктів нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Відстеження змін є двох видів:
- інформування про початок перебігу реєстраційної процедури.
Тобто у першому випадку ви отримаєте сповіщення про завершену дію щодо перереєстрації вашого нерухомого майна, а в другому – про подання рейдером заяви на реєстраційну дію. І так, послуга також є платною (30 та 300 гривень щомісяця за один об’єкт відповідно).
Інформацію про право власності на земельну ділянку можна отримати на ресурсі Публічна кадастрова карта доступна за цим посиланням https://map.land.gov.ua/. Зараз відбувається виправлення помилок, бо вони там точно є. Це ще одне свідчення на користь паперових документів та їх належного оформлення та зберігання.
Якщо ж до вас прийшли «нові власники» з красивими паперами на нотаріальних бланках, то не поспішайте вірити їм.
Одразу викликайте правоохоронні органи, власну юридичну підтримку, а поки чекаєте - можна перевірити дійсність спеціального бланка нотаріального документа за цим посиланням https://rnb.nais.gov.ua/ - потрібні лише серія і номер бланка.
Щоб не стати жертвою рейдерських атак, є перелік дій та сервісів, які необхідні сучасному бізнесу, як правила дорожнього руху для автомобіліста. Це перша допомога - важливо, щоб вона була. А далі мають діяти професіонали.
- Робоче навантаження аудитора або чому варто навчитися грамотному плануванню аудиту Ольга Рубитель вчора о 19:36
- Повноваження суду самостійно розраховувати податковий борг для платника податків Євген Морозов вчора о 10:05
- Антисоціальні подарунки під ялинку від слуг народу Андрій Павловський 04.01.2025 11:54
- Здійснення оплати судового збору особою, яка не є стороною у справі Євген Морозов 04.01.2025 10:19
- Міцний крафт в Україні: як недосконале законодавство гальмує галузь Катерина Камишева 04.01.2025 00:16
- Імпорт російського урану до Німеччини зріс майже 70% Володимир Горковенко 03.01.2025 22:07
- Чи є місце Ханукії в центрі Києва? Олег Вишняков 03.01.2025 13:28
- Про газ для "чайників" Євген Магда 03.01.2025 12:23
- Особливості аудиту земельних ділянок для успішної реалізації будівельних проєктів Ольга Сидорчук 03.01.2025 11:39
- Витяг з держреєстру не є належним доказом самопредставництва в суді для юрособи Євген Морозов 03.01.2025 09:35
- Як стати відомим адвокатом за 1 рік? Тетяна Лежух 02.01.2025 16:26
- Як українським трейдерам успішно працювати на біржі EPEX Spot Ростислав Никітенко 02.01.2025 12:29
- Синьо-жовтий прапор у Гаазі: як Україна змінює правила глобального правосуддя Дмитро Зенкін 02.01.2025 12:05
- Юридичні послуги у 2025 році: виклики, перспективи та етика професії Світлана Приймак 02.01.2025 10:00
- Стягнення на один і той самий предмет іпотеки в різні способи Євген Морозов 02.01.2025 09:48
-
"Не залишиться місць, де можна сховати награбоване". АРМА впроваджує в роботу супутники
Бізнес 10958
-
Байден заборонить нові нафтові розробки на площах Атлантики та Тихого океану
Бізнес 9645
-
Криза в російській авіації: одразу у двох літаків відмовили двигуни під час польотів
Бізнес 6924
-
Бізнес-тиждень: Україна припинила транзит російського газу, а ціни в Європі зросли до максимуму
Бізнес 4152
-
Серіал "Дипломатка" претендує на "Золотий глобус": продюсерка й актори розповідають про шоу
Життя 3281