Митний кордон та питання інтелектуальної власності
Митний контроль відіграє провідну роль в створенні сприятливого інвестиційного середовища в Україні. У зв'язку з цим Митний кодекс України передбачає комплекс заходів та правил, які регулюють переміщення товарів, у тому числі, що містять об'єкти права інт
Митний контроль відіграє провідну роль в створенні сприятливого інвестиційного середовища в Україні. У зв'язку з цим Митний кодекс України передбачає комплекс заходів та правил, які регулюють переміщення товарів, у тому числі тих, що містять об'єкти права інтелектуальної власності, через митний кордон України. Під час здійснення митних операцій можуть виникати певні труднощі з митним оформленням товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності.
У зв’язу з цим та беручи до уваги територіальний принцип захисту інтелектуальної власності, імпортери та експортери можуть зіткнутися з труднощами в ході здійснення імпортних та експортних операцій в Україні.
Що ж саме іноземні інвестори та суб’єкти зовнішьоекономічної діяльності повинні знати стосовно митних заходів та процедур захисту прав інтелектуальної власності?
Митні органи здійснюють контроль щодо захисту прав інтелектуальної власності на підставі митного реєстру об'єктів інтелектуальної власності. Будь-який правовласник, який має підстави вважати, що при переміщенні товарів через митний кордон України його права інтелектуальної власності порушуються або можуть бути порушені, має право подати до митних органів заяву про сприяння захисту належних йому майнових прав на об’єкт інтелектуальної власності шляхом внесення відповідних відомостей до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону.
Правовласник, який зареєстрував свої права інтелектуальної власності в Україні, а саме, забезпечив внесення відповідних відомостей до митного реєстру об'єктів інтелектуальної власності, уповноважений шляхом взаємодії з митними органами контролювати всі імпортні та експортні операції стосовно товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності, які йому належать, у тому числі, клопотати про заборону здійснення імпортних та експортних операцій щодо таких товарів.
Призупинення митного оформлення товарів
На підставі вищевказаного реєстру митні органи вживають заходи щодо запобігання переміщенню контрафактних товарів через митний кордон України. Найбільш дієвим заходом, який застосовуєтсья митними органами, є призупинення митного оформлення товарів. Порядок такого призупинення наступний.
У разі, якщо митний орган на підставі даних митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, виявляє ознаки порушення прав інтелектуальної власності щодо товарів, які пред’явлені до митного контролю та митного оформлення, то митне оформлення таких товарів призупиняється, а товари підлягають розміщенню на складі цього органу. Період призупинення становить від 10 до 20 днів (в деяких випадках 3 дні).
В день прийняття рішення про призупинення митного оформлення митний орган повідомляє правовласника про факт пред’явлення товарів до митного оформлення, а декларанта - про причини призупинення їх митного оформлення, а також повідомляє декларантові найменування та адресу правовласника.
Після цього правовласник повинен звернутися до суду з метою забезпечення захисту прав інтелектуальної власності та повідомити про це митний орган або звернутися до митного органу з вмотивованим клопотанням про продовження строку призупинення митного оформлення. В іншому випадку, за відсутності ознак порушення митних правил, відповідні товари підлягають митному оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Як уникнути негативних наслідків?
Не тільки добросовісні, але й недобросовісні правовласники, так звані «патентні тролі», можуть використовувати правові ресурси з метою блокування імпортних та експортних операцій. Останні, зловживаючи своїми правами, намагаються змусити виробників товарів та послуг, які не встигли зареєструвати в Україні свої права на інтелектуальну власність щодо товарів, імпорт або експорт яких здійснюється, придбати у них «ліцензію» на використання таких об’єктів інтелектуальної власності, незважаючи на той факт, що самі «патентні тролі» не використовують вищезазначені об’єкти інтелектуальної власності в своїй підприємницькій діяльності.
Таким чином, іноземні інвестори та суб’єкти зовнішьоекономічної діяльності, які мають намір здійснювати імпортні та експортні операції в Україні, в першу чергу до початку здійснення підприємницької діяльності повинні зареєструвати всі свої права на обєкти інтелектуальної власності. На додаток до цього, портібно зауважити, що кожна зацікавлена сторона повинна розуміти, що за допомогою належного правового супроводу всі юридичні питання та непорозуміння можуть бути вирішені в делікатній формі.
- Суд захистив частину землі дружини від боргу чоловіка. Відповіді на питання від адвоката Павло Васильєв вчора о 20:11
- Роботодавцю відмовлено в стягненні шкоди з працівника Артур Кір’яков вчора о 13:18
- Один рік як межа: чому строк дії договору може зруйнувати правові відносини Світлана Приймак 11.04.2025 20:06
- Закон – один для всіх! Але, це не точно Георгій Тука 11.04.2025 17:17
- Поширеність ментальних розладів в Україні: що це означає для ринку праці? Ольга Малахова 11.04.2025 13:48
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні Олександр Крайз 11.04.2025 10:12
- Халепа нізвідки? Сергій Пагер 10.04.2025 16:09
- Роботодавець не виплачує заробітну плату. Які строки звернення до суду працівником Альона Прасол 10.04.2025 10:42
- Рекодифікація КУпАП – крок від тоталітарного до демократичного суспільства Сергій Пєтков 10.04.2025 10:35
- Вікторія Спартц – президент України? Валерій Карпунцов 09.04.2025 14:16
- Повестка в ТЦК: когда обязаны явиться, а когда – нет Віра Тарасенко 08.04.2025 23:00
- Трошки про законопроєкт №12089 про захист прав добросовісного набувача Антон Діденко 08.04.2025 21:37
- Як зберегти стосунки на відстані в умовах війни Людмила Євсєєнко 08.04.2025 19:22
- БЕБ, I did it again Євген Магда 08.04.2025 18:30
- Wesola Pani та Pan Smaczek: Чи можна запобігти кризі між франчайзером та франчайзі? Маркіян Варивода 08.04.2025 16:54
-
Свердловина на кожній фермі. Чому Україна обігнала Польщу із біометаном
Бізнес 41357
-
Reuters: Росіяни почали отримувати виплати за замороженими активами через Citibank
Фінанси 24306
-
Міненерго США різко знизило прогноз щодо ціни Brent на 2025 рік
Бізнес 13829
-
У вакансіях для пенсіонерів медіанна зарплата сягає 20 000 грн: дані OLX
Бізнес 11362
-
Китай поставив крапку в війні мит зі США. Підвищив ставку до 125% і більше не буде
Бізнес 9897