Google, ШІ та датасети
Раніше в матеріалі про статичні та темпоральні канали, я вже розказувала про «цифровий слід» та важливість використання ЗМІ для його формування
Коротко нагадаю – ЗМІ зберігають контент та тримають його відкритим до індексації. Просунуті редактори навіть використовують SEO-підходи для покращення текстів своїх новин та статей. Таким чином, цей контент легко шукається через пошукові системи та пасивно доготривало «працює» на зацікавлену (а значить – теплу) аудиторію, що здійснює пошук за релевантними запитами.
Іншими словами, ваш пост у стрічці FB аудиторія зможе бачити кілька днів, далі відкритий доступ до нього буде ускладнений. Але вашу новину в ЗМІ зможуть бачити роками в пошуковій видачі Google, якщо зроблять релевантний запит.
Таким чином, за посередництва Google, ми маємо змогу формувати в Інтернеті (а значить – у відкритому доступі) певний архів/профайл/бекграунд нашої компанії і її діяльності.
Та часи змінюються.
З появою LLM (великі мовні моделі – GPT, Claude та багато інших) люди почали використовувати їх як альтернативу пошуковим системам. В першу чергу, це стосується просунутих користувачів LLM та, звісно, мόлоді. GPT як гуглом чи вікіпедією користуються навіть при тому, що існує спеціальний пошуковий ШІ Perplexity, до якого можна «підключити» той же GPT чи Claude. І щось мені підказує, що така практика буде ширитись. Особливо з появою голосових інтерфейсів взаємодії з ШІ, як в новому GPT.
Але як LLM знають про масу речей на світі, якщо в них відсутній доступ до Інтернету? Відразу скажу – штучний інтелект НЕ гуглить відповідь на ваше питання. Він її «знає». Винятки становлять деякі версії ШІ, що можуть, за потреби, погуглити інфу, якщо вона відсутня в їх базі знань, що буває вкрай рідко.
Отже, як формуються знання ШІ. Інженери готують пошуковий алгоритм. Цей алгоритм збирає великий об’єм різноманітної інформації з усіх доступних джерел – так званий датасет. Ці датасети завантажуються в ШІ для процесу навчання. ШІ навчається і отримує певні знання. Далі ці дані він використовує в своїй роботі. Зрозуміло що ці знання постійно «застарівають», тому датасети регулярно оновлюються. Дату актуального датасету можна дізнатись ввівши в ШІ такий промпт – замість AI MODEL вставте версію ШІ яким ви користуєтесь:
# Fetch latest AI MODEL version details
INFO: version, update_date [day/month/year], knowledge_cutoff_date [day/month/year]
LANG: uk-UA
Тобто, якщо датасет зібраний до січня 2022 року, як в GPT 3.5, то на запит «Що сталось в Україні в Лютому 2022 року?» ШІ не дасть відповідь про повномасштабне вторгнення росії. А от GPT 4 вже дасть, тому що його датасет обмежується груднем 2023 року.
Таким чином ми отримали ще один головний біль одну можливість формувати профайл для аудиторії, яка користується іншим інструментом для пошуку інформації.
Це потрібно враховувати в своїй роботі, адже ми знаємо – якщо дурень ШІ щось не дочув знає, то допридумує. Про це я писала раніше коли розповідала про «галюцинування» та «критичні забування» ШІ.
При цьому тримаємо в голові, що алгоритм, який збирає датасети, бере приблизно 60% інформації зі ЗМІ і 40% інформації з соцмереж. Що саме він бере з соцмереж важко дослідити, адже вони значно менш дружні до індексації, крім цього існує маса внутрішніх обмежень ШІ щодо збору та використання даних з соцмереж з причин порушення приватності.
Я не стверджую, що Google став менш корисним і що існує якась відчутна міграція запитів з пошуковиків до LLM, проте, ми, комунікаційники, повинні постійно дивитись вперед і враховувати нові тенденції в своїй роботі. Адже наша професія знаходиться на грані інформаційних технологій. В будь-яку епоху.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 214
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 9538
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 8576
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 8014
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3839
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 3664