Інновації в туризмі
Інноваційний розвиток туристичних підприємств: напрями змін та фактори впливу.У сучасних умовах глобалізації і взаємовпливу культур у геометричній прогресії зростає кількість соціальних зв'язків, а суспільство орієнтоване на споживання, в якому складова
Модельекономічного зростання ґрунтується на інноваційному типі розвитку, передбачаєзміну самих понять науково-технічного прогресу і економічного розвитку.З'явились нові пріоритети: інтелектуалізація виробничої діяльності,екологічність (зелена економіка), використання високих та природоохоронних технологійтощо. Ця модель потребує нової державної інноваційної політики ефективногостимулювання інновацій, розвитку наукомістких та скорочення природно-експлуатуючихгалузей.
Туризмє багатовекторною та мультигалузевою сферою і тому складною для запровадженнярадикальних інновацій. У структурі сфери послуг є галузі, інноваційність якихне викликає сумнівів, тому що вони мають власну базу досліджень і розробок іпропонують ринку нові високі технології. Наприклад, сфераінформаційно-комп’ютерних технологій (ІКТ), має за меті віртуалізацію частинивиробничих та торговельних операцій, управління економічними процесами від мегадо мікрорівня, широке застосування різновиду прикладних програм для ефективногоуправління й адміністрування підприємством. Іншого сектору в українськійекономіці, що зростав би так само швидко, як ІТ, просто немає. Це підтверджуютьі розрахунки: якщо наразі ємність української ІТ-галузі складає 2-3 млрд. дол.на рік, а темпи річного зростання дорівнюють 30%, то до 2015 року сектор ІТ формуватиме8% ВВП. ІТ-індустрія дійсно перспективна, інвестиційно та інтелектуальноємнасфера економічної діяльності, яка прискорює інвестиції в людину, як основнеджерело інноваційних зрушень і, дозволить вирішити проблему економічної тагрошової стабільності в державі в майбутньому.
І хоч туристичний бізнес переживає бумінформатизації, враховуючи широкий інформаційний сектор, потужність тамасовість інформаційних повідомлень та віртуальний сектор подорожей вглобальних мережах, фахівці-туризмознавці зауважують, що туризм є більше «споживачемінформаційних інновацій», аніж продуцентом. За попередніми підрахунками витратиініціативних туроператорів – консолідаторів в Україні на утримання системи on-line-бронюванняскладають близько 2% від вартості послуг, що реалізовуються, що за умови продажутурів на рекреацію, розваги і оздоровлення, це приблизно 3,3 млн. дол. США щорічно, які витрачено на розроблення,підтримку, наповнення і обслуговування системи інформаційної підтримки. Новиминапрямами використання ІТ для туризму є: запровадження мобільного Інтернету,електронних каталогів пропозицій, поширення on-line-бронювання не лише в роботіз рітейловими агентствами, а й безпосередньо з клієнтами. Неординарні ідеї, щопросувають бізнес у сфері туризму, автоматизація і доступність довідкової інформації,розробка нових туристичних маршрутів, програмне забезпечення і програмнірішення – це тільки деякі приклади, що ілюструють інноваційну діяльність і напрямїї подальшого розвитку.
Соціальнафункція туризму також широко віртуалізується. Так, соціальні інформаційнімережі є потужним інструментом, який впливає на споживання туристичних послуг.Групи туристів створюють сайти, контактні групи з обміну досвідом подорожей,думкою про готелі, курорти, роботу персоналу та рівень сервісу. З'являютьсянові способи туристичної активності, наприклад, туристи з різних країнобмінюються житлом на час відпустки і для цих цілей реєструються на відповіднихпорталах і об'єднуються в специфічні соціальні групи.
Туристи витрачають в подорожах близько 5-10% річнихспоживчих витрат. Фінансова свобода туристів також стимулює розвиток інноваційі пропозицію туристичних послуг: зручні платіжні системи, не прив'язані доконкретних місць і не вимагаючі перевозити запаси готівкових коштів, даютьвідчуття свободи і стимулюють споживання культурно-освітніх і розважальнихтуристичних послуг в країні перебування.
В світовій практиці в туризмі широкорозповсюджуються іннновації, спрямовані на підвищення якості отриманогосервісу, створенні нової потреби у комфортному відпочинку, здатному дивуватипередбачливістю та комплексністю. Популяризуютьсяінновації на транспорті (літак з прозорим корпусом), в готельному бізнес і(готель і комплекси на намивних островах), застосування енерго- таресурсозберігаючих технологій, що здатні подовжити життєвий цикл туристичногопродукту або знизити вартість послуг.
Інновації- необхідний процес в створенні нового привабливого турпродукту, формуваннісприятливих умов для активізації діяльності інвесторів у туристичній сферікраїни.
Насьогодні привабливими для інвестування є проекти щодо будівництва туристичної іспортивної інфраструктури курортів та дестинацій (гірськолижних трас, канатнихдоріг, спортивно–оздоровчих комплексів). За обсягами інвестицій в розвитоктуристичної інфраструктури Карпатський регіон, який має всі можливості длярозвитку гірськолижного спорту, входить в п'ятірку найбільших регіонів країни(в 2009 році ці надходження склали близько 290 млн. євро). Одним з такихпроектів є будівництво гірськолижного центру «Долина Руна», який передбачаєзалучення прямих інвестицій загальною сумою 90 млн. євро.
Зважаючи на рівеньрозвитку підприємств, серед яких тотальна більшість мікро- або малі туристичніпідприємства, та окреслені в ЗУ “Про інноваційну діяльність” об’єктиінноваційної діяльності, - в українській практиці слід виділити наступні видиінновацій:
- інноваційні програми і проекти;
- нові знання та інтелектуальні продукти;
- виробниче обладнання та процеси;
- інфраструктура виробництва і підприємництва;
- механізми формування споживчого ринку і збутутурпродукту;
-організаційно-технічні рішення виробничого,адміністративного, комерційного або іншого характеру, що істотно поліпшуютьструктуру і якість виробництва, обслуговування і (або) соціальної сфери;
- сировинні ресурси, засоби їх видобування іпереробки (для виробничих підприємств туристичної сфери: заклади розміщення,ресторанного і курортного бізнесу та ін.;
- туристичний продукт на національному,регіональному рівні, на рівні дестинації, на рівні туристичного підприємства.
Однак, зазначені напрями змін та трансформації бізнес-середовищазнаходяться під дією зовнішніх факторів, які суттєво впливають на інтенсивністьрозвитку.
Успішні інноватори туризму своїм досвідом доводять,що створення і впровадження нового - не просто бажано, але і необхідно вконкурентній боротьбі, а в період економічної нестабільності, - це повинносприйматися як умова виживання.
Богдан Никифоров Богдан Нікіфоров © 2014
- Здійснення оплати судового збору особою, яка не є стороною у справі Євген Морозов 10:19
- Міцний крафт в Україні: як недосконале законодавство гальмує галузь Катерина Камишева 00:16
- Імпорт російського урану до Німеччини зріс майже 70%. Володимир Горковенко вчора о 22:07
- Чи є місце Ханукії в центрі Києва? Олег Вишняков вчора о 13:28
- Про газ для "чайників" Євген Магда вчора о 12:23
- Особливості аудиту земельних ділянок для успішної реалізації будівельних проєктів Ольга Сидорчук вчора о 11:39
- Витяг з держреєстру не є належним доказом самопредставництва в суді для юрособи Євген Морозов вчора о 09:35
- Як стати відомим адвокатом за 1 рік? Тетяна Лежух 02.01.2025 16:26
- Як українським трейдерам успішно працювати на біржі EPEX Spot Ростислав Никітенко 02.01.2025 12:29
- Синьо-жовтий прапор у Гаазі: як Україна змінює правила глобального правосуддя Дмитро Зенкін 02.01.2025 12:05
- Юридичні послуги у 2025 році: виклики, перспективи та етика професії Світлана Приймак 02.01.2025 10:00
- Стягнення на один і той самий предмет іпотеки в різні способи Євген Морозов 02.01.2025 09:48
- ПЗУ "Про ринок деревини" – найкраща робоча модель захисту вітчизняних деревообробників Юрій Дюг 02.01.2025 09:08
- Статистика 2024: Як форензик допомагає виявити фінансові злочини Артем Ковбель 02.01.2025 02:12
- О распаде (разделе, национализации) крупнейших мировых ТНК Володимир Стус 01.01.2025 22:56
-
Вартість електрики в Німеччині впала нижче нуля. Цей феномен трапляється дедалі частіше
Бізнес 111396
-
До України їдуть ракети Sea Sparrow. Що це за зброя і як для них адаптували радянські "Буки"
Технології 50407
-
"Пропускна здатність русла була майже нульова". Біля Києва розчистили річку за 11 млн
Бізнес 13649
-
У Вознесенську відновив роботу залізничний вокзал – фото
Бізнес 12455
-
2025-й може стати роком суперінтелекту. Що це означає
Думка 11769