Чому лічильник тепла ≠ розподілювач?
Кабмін дозволив встановлювати індивідуальні теплові лічильники в старих будинках! Уявляю, який шок, ймовірно, відчули фахівці, побачивши подібні заголовки.
Сенсація! Екстрені новини! Кабмін дозволив встановлювати індивідуальні теплові лічильники в старих будинках! Мешканці квартир у «хрущовках» зможуть регулювати подачу тепла за власним лічильником! Шок, ймовірно, відчули фахівці, побачивши подібні заголовки. Адже вони безапеляційно стверджували, що при вертикальній розводці опалення квартирні лічильники встановити неможливо. Перша думка: може, це Ілон Маск і тут накреативив? Але ні.
Насамперед відновимо справедливість. Кабмін «дозволив» – це дезінформація. Тому що більше року тому був прийнятий закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Саме він і визначив порядок використання приладів-розподілювачів у будинках, де система опалення має вертикальну розводку. Причому закон вказав і термін підготовки супутньої нормативки – до 2 лютого 2018 року. А прийняли її де-факто на 8 місяців пізніше.
Тож Кабмін має, як мінімум, вибачитися перед споживачами за затягування термінів. У населення був би весь міжопалювальний сезон попереду, щоб розібратися і встановити розподілювачі. Але цього не сталося.
По-друге, навіть якщо хтось і ризикне просто зараз, в опалювальний сезон встановити ці прилади, вони не дадуть результату. Застосувати їх неможливо, тому що відсутня методика розподілу послуг. Яку теж, до речі, повинні були розробити і затвердити ще в лютому. Зараз проект «висить» на сайті Мінрегіону вже в другій редакції. Терміни його прийняття досить туманні.
Але найголовніше навіть не це. Прилади-розподілювачі тепла застосовуються в багатьох європейських країнах, і таке рішення – це, безумовно, крок уперед. Але прошу не займатися самообманом. Тому що це не лічильники.
У законі написано, що такі прилади мають бути встановлені на 50% опалювальних приладів житлового будинку (окрім МЗК) разом з регуляторами. Тобто половина квартир повинні за свій рахунок встановити розподілювачі (близько 1200 гривень/шт.) і регулятори (до 350 гривень/шт.). Врахуйте, що такий комплект потрібен для кожного стояка, тобто, за кількістю кімнат плюс кухня. Додайте ще оплату монтажних послуг слюсаря-зварювальника. Разом: 2,5-3 тис. гривень за комплект на одну батарею.
Але, наприклад, ви витратилися і встановили розподілювачі тепла у 50% квартир багатоповерхівки. Як знімати і враховувати їхні показання? Ці прилади не рахують гігакалорії чи джоулі. Вони відображають умовні одиниці тепла, на які впливають: тип радіатора, конкретне місце розташування приладу, скільки шарів фарби на батареї тощо. Ті умовні одиниці, які нарахував розподілювач, перемножуються на цілий перелік коефіцієнтів. Потім потрібно скласти показники всіх розподілювачів у будинку. І тільки тоді за допомогою загальнобудинкового лічильника тепла можна вирахувати, скільки гігакалорій припадає на одну умовну одиницю і тільки після цього вирахувати кількість тепла яке спожила конкретна квартира.
Коефіцієнти, які при цьому застосовуються, для споживача будуть незрозумілі. А централізовано знімати такі показання і робити розподіл буде коштувати приблизно 250 гривень (а за деякими оцінками, до 450) з квартири в місяць. На прикладі Польщі знаю, що там, щоб заощадити, роблять такий розподіл один раз за підсумками опалювального сезону. Упродовж цього періоду мешканці платять за середніми показниками, а потім здійснюють остаточний перерозподіл між споживачами.
Загалом, яким буде економічний ефект від встановлення таких приладів-розподілювачів, наразі не відомо. І як це запрацює в Україні – теж питання. Тому давайте будемо реалістами і в термінології, і в прогнозованих результатах. Це позитивне зрушення, а точніше можливість, якої раніше у споживачів не було, але скористатися нею не так вже й просто.
- Как отменить штраф за неявку по повестке Віра Тарасенко 11:52
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? Інна Бєлянська вчора о 16:39
- Перемога на полі бою: основа для реального миру Дмитро Пульмановський вчора о 16:09
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням Ганна Палагицька вчора о 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков 03.04.2025 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 03.04.2025 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 03.04.2025 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 03.04.2025 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 03.04.2025 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 03.04.2025 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 03.04.2025 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 02.04.2025 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 02.04.2025 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02.04.2025 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 02.04.2025 01:14
-
Виробники майонезу переходять із соняшникової олії на ріпакову через мита Трампа
Бізнес 44126
-
Канада першою в G7 ліцензувала будівництво малого модульного реактора
Бізнес 6974
-
"Це катастрофа". Країна з найвищими митами від Трампа терміново готує делегацію до Вашингтона
Бізнес 5708
-
Польський чиновник хоче порт в Одесі, щоб експортувати зерно в Африку без посередників
Бізнес 3579
-
Усіх під землю. Як Фінляндія побудувала систему сховків і чи потрібно це Україні
Бізнес 3405