Енергоощадне житло – енергонезалежна країна
Програмі «Енергодім» Фонду енергоефективності – чотири роки: як вона допомагає модернізувати житло
Енергонезалежність — слово, яке під час повномасштабної війни набуло особливого звучання. Коли й енергетика перетворюється на зброю, вкрай важливо шукати дієві шляхи подолання залежності від ресурсів агресора, формувати інститут відповідального власника та впроваджувати енергоефективні заходи у житловому секторі. Важливе місце у цьому процесі має діяльність Фонду енергоефективності. Працюючи у співпраці з урядами України та Німеччини, Європейським Союзом, Світовим банком, IFC, GIZ, ПРООН, він надає інструменти для термомодернізації багатоквартирних будинків.
Майже від початку своєї діяльності, з 2019 року, Фонд реалізує Програму «Енергодім». Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, які беруть у ній участь, отримують гранти, що компенсують до 70% вартості енергоефективних проєктів. За отримані кошти ОСББ можуть повністю модернізувати будинок: встановити індивідуальний тепловий пункт, провести балансування гідравлічної системи та теплоізоляцію трубопроводів в неопалювальних приміщеннях, провести комплекс робіт з теплоізоляції стін, даху та підвальних перекриттів, замінити двері та вікна в місцях загального користування. Як результат — знизити вартість комунальних послуг, підвищити комфорт проживання в квартирах та їхню вартість, зменшити витрати на ремонт будинку і продовжити термін його експлуатації, знизити споживання енергії та потурбуватися про довкілля.
Протягом чотирьох років Програма «Енергодім» впевнено демонструє свою ефективність: тисячі родин тепер мешкають в енергоощадних квартирах, маючи змогу регулювати температурний режим залежно від погодних умов. За чотири роки ОСББ повністю завершили будівельні роботи на 123 проєктах, а це біля 62,6 тис домогосподарств. Ще на 286 об’єктах роботи завершені частково. У межах Програми Фонд енергоефективності компенсував ОСББ майже 900 млн грн.
Про зміни в умовах повномасштабної війни
До початку повномасштабної війни ОСББ могли вибрати один з двох пакетів енергоефективних заходів Програми «Енергодім». Впровадження заходів за пакетом «Легкий» в середньому забезпечує 20% економії на опаленні. ОСББ, які вибрали пакет «Комплексний», економлять на опаленні до 60%. Після 24 лютого 2022 року реалізовували проєкти могли ті ОСББ, які приєдналися до Програми до початку війни. Фонд призупинив прийом нових заявок: статутний капітал не поповнювався з об’єктивних причин, велика частина коштів вже була зарезервована за ОСББ. Ми детально аналізували ситуацію і шукали інструменти, які дозволили б не зупиняти термомодернізацію житлового фонду. Так ухвалили рішення вивільнити кошти, заброньовані за проєктами ОСББ, які не реалізували їх у встановлений термін.
Щоби якомога ефективніше задіяти ці кошти і надати можливість якнайбільшій кількості ОСББ підготуватися до опалювального сезону, Фонд енергоефективності спростив пакет «Легкий» Програми «Енергодім» і у липні розпочав прийом заявок. У межах спрощеного пакету ОСББ слід виконати лише два заходи: встановити або модернізувати індивідуальний тепловий пункт, за необхідності — встановити вузол комерційного обліку тепла. Максимальний термін реалізації такого проєкту — шість місяців з можливістю продовження ще на три місяці. Фонд компенсує ОСББ до 40% вартості проєктів, але не більше 500 000 грн. Сподіваємося, що з появою нового банку-партнера, який надаватиме кредити, більшість ОСББ зможуть взяти участь у Програмі.
Встановлення індивідуального теплового пункту — один з найбільш швидкоокупних та ефективних заходів зниження споживання теплової енергії у багатоповерхівках. Зменшення споживання енергії досягається, зокрема, завдяки регулюванню температури теплоносія відповідно до зміни температури вуличного повітря. Залежно від технічних особливостей будинку та режиму роботи теплової мережі, ІТП може забезпечити від 10 до 30% економії тепла. ОСББ, які зараз подадуть заявки на участь у Програмі, встановлять обладнання і проведуть необхідні роботи вже цього року.
Про подальші перспективи розвитку
Фонд енергоефективності змінює Програму «Енергодім», враховуючи реалії сьогодення. Так, невдовзі Фонд надаватиме аванс на рівні 30% — кошти перераховуватимуться до початку робіт, що прискорить реалізацію проєктів. Крім того, вдвічі зменшиться обов’язковий власний внесок ОСББ, що в складних економічних умовах вкрай важливо. Зараз обов’язковий внесок ОСББ за пакетом «Легкий» становить 40%, за пакетом «Комплексний» — 20%.
Знайшов Фонд і нового партнера у банківському середовищі, який кредитуватиме ОСББ і в умовах воєнного часу. ГЛОБУС БАНК надаватиме кредити учасникам Програми вже з 6 вересня. Кредитування банків — популярний інструмент, який до повномасштабної війни використовували ОСББ для залучення додаткових коштів на витрати, які не покривав розмір гранту Фонду.
Необхідне розширення програм підтримки ОСББ на місцевих рівнях, а також розвиток револьверних фондів. Фонд вже налагодив співпрацю з револьверним фондом Асоціації «Енергоефективні міста України», який надає кошти ОСББ для початку робіт за проєктами. Зараз діють і 137 місцевих програм співфінансування енергоефективних заходів. Зокрема, під час повномасштабної війни такі ініціативи з’явилися в Охтирці Сумської області, Борисполі Київської області та у Луцьку. Місцева влада покриває витрати ОСББ, наприклад на розробку проєктно-кошторисної документації — це вагома фінансова підтримка.
Вже закінчується підготовка України до нового опалювального сезону, напрочуд непростого в умовах війни. Значно пошкоджена обстрілами ворога енергетична інфраструктура ставить перед нами складні задачі та спонукає до пошуку нестандартних рішень. На шляху побудови енергонезалежного майбутнього важлива позиція всіх громадян країни. Знизити навантаження на енергосистему і покращити умови життя у власних квартирах можуть мешканці всіх будинків, у яких створені ОСББ. Фонд робить все можливе, щоби надати дієві механізми для підвищення енергоефективності багатоквартирних будинків. Чекаємо на заявки ОСББ — завжди готові допомогти. Долучайтеся до Програми «Енергодім» — тільки разом зможемо побудувати по-справжньому енергонезалежну країну.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 358
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 229
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 66
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 45
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 12168
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 10315
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6567
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4151
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 3595