Чи варто боятись медзамовникам Державну аудиторську службу?
Шкідливі поради.
Новий рік хочеться розпочати з нових та цікавих горизонтів в сфері закупівель.
Ні для кого не секрет, що проблеми з корупцією тією чи іншою мірою виникають у кожній національній системі державних закупівель. Наша країна - не вийняток. Системна реформа сфери закупівель, що відбувається в нашій державі майже два з половиною роки, демонструє яскраві приклади дій медзамовників з уникнення проведення відкритих торгів, дріблення процедур, обрання «своїх» найдорожчих учасників та незаконне та необґрунтоване відхилення дешевших пропозицій учасників.
Засоби масової інформації ніяк не можуть залишити в минулому такі заголовки як "тендери для своїх", "влада нова, схеми старі", "Систему ProZorro створювали для того, щоб запобігти корупції під час проведення державних закупівель, однак чиновники знайшли спосіб, щоб і далі нагрівати руки на тендерах" тощо.
Взагалі, до реформування системи закупівель, експертами корупційна маржа в медичній сфері оцінювалась в 40%! На сьогодні подібної статистики не зустрічала, але за результатом аналізу проведеного моніторингу можу сказати, що викорінення корупції таки відбувається та дійсно мають місце поступові зміни та покращення в системі закупівель. Думаю, це результат роботи принципу системи ProZorro - "Всі бачать все", хоча хотілось би, щоб зміни та покращення відбувались і за результатом фактичної діяльності контролюючих органів у сфері закупівель, зокрема, Державної аудиторської служби України (ДАСУ).
ДАСУ є одним з основних контролюючих органів у сфері публічних закупівель, на який покладено обов'язок здійснювати контроль за дотриманням законодавства про закупівлі шляхом інспектування та моніторингу. Так, це той самий моніторинг, який з таким нетерпінням чекали працівники ДАСУ, який запрацював наприкінці вересня минулого року та надав нові можливості для органу.
Але, чи варто боятись замовникам ДАСУ? Виходячи з практичного кейсу за результатом мого моніторингу, можу сміливо сказати - ні!
В липні я повідомляла про порушення Державною установою «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії» Міністерства охорони здоров’я України, яке було підтверджено Пінвічним офісом Державної аудиторської служби України.
Північний офіс ДАСУ вказував, що даний медзамовник дійсно уникнув застосування процедур закупівель, передбачених законодавством, та направив установі рекомендаційний лист щодо вжиття заходів, спрямованих на усунення порушень та притягнення до відповідальності винних осіб.
Північний офіс рекомендував:
1. Вжити невідкладних заходів, спрямованих на усунення порушень.
2. Розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб.
3. В майбутньому здійснювати публічні закупівлі з дотриманням вимог чинного законодавства.
Про вжиті заходи Державна установа «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії» повинна була надіслати до Північного офісу письмову інформацію та копії документів, що підтверджували виконання наданих рекомендацій, в термін до 3 серпня минулого року.
Як свідчить отримана від ДАСУ інформація, на сьогоднішній день Центр дитячої кардіології та кардіохірургії відповіді так і не надав. Жодних дій контролюючим органом щодо даної медустанови не вчинено, окрім направлення повторних листів про вжиття заходів.
Отже, отримуюючи відповідні рекомендації від органів ДАСУ, як свідчить практика діяльності даного органу, боятись не варто. Можна просто ігнорувати такі "рекомендаційні листи" та надалі порушувати законодавство.
І це не єдиний випадок бездіяльності та неналежного виконання аудиторами своїх завдань, серед яких в тому числі контроль за цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, а також досягнення економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів.
Сподіваюсь, медустанови, як розпорядники бюджетних коштів, все ж таки, не забуватимуть про принципи здійснення закупівель, в тому числі максимальної економії та ефективності, адже немає жодних державних грошей, є тільки гроші платників податків©.
Я Руденко Тетяна, Координатор центру реагування на порушення у закупівлях в місті Києві та Київської області, місті Львові та Львівській області. Цей блог створено для поширення інформації про виявлені порушення замовників і учасників процедур закупівель сфери охорони здоров’я регіону.
Дослідження проводиться у рамках проекту «Медичні закупівлі місцевого рівня – контроль та реагування», який здійснюється за підтримки ГО «Інститут аналітики адвокації» та МФ «Відродження».
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко вчора о 22:33
- Нерозподілений прибуток КІКів: як законно уникнути податку в 23% в Україні Ростислав Никітенко вчора о 10:41
- Індустріальні парки як інструмент економічного зростання регіонів та країни Дмитро Соболєв 14.04.2025 14:23
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? Ольга Оніщук 14.04.2025 13:00
- Що робити під час обшуку на підприємстві: поради адвоката для бізнесу Сергій Пагер 14.04.2025 09:39
- Нація вбивць Георгій Тука 14.04.2025 08:43
- Час переосмислювати підходи: що НБУ може взяти з робіт Олів'є Бланшара? Олексій Бахтінов 14.04.2025 00:48
- Как продлить загранпаспорт за границей без военного билета: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 13.04.2025 20:52
- Відповідність як основа для ефективного функціонування освітніх закладів в сучасних умовах Сергій Пєтков 13.04.2025 20:13
-
Вперше в історії українка стала володаркою титулу "Міс США-2025": фото
Життя 28391
-
Алхім, Саша Бо, Юлічка Верба: чому блогери масово позбавляються губ та інших б’юті-ін’єкцій
Життя 15271
-
Позіхання може бути небезпечним сигналом дефіциту сну: експерти пояснюють чому
Життя 13019
-
Нардеп: Болгарія запропонувала переглянути вартість реакторів для ХАЕС
Бізнес 11786
-
Bloomberg: Курс рубля з початку року зріс на 38%. Це погано для російського експорту
Фінанси 9879