Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти
Це юридична процедура, яка вимагає чіткого дотримання встановлених норм.
Проаналізуємо законодавчу базу, що регулює дане питання, розглянемо судову практику та надамо практичні рекомендації для забудовників, інвесторів, сусідів та інших зацікавлених осіб.
Для скасування (припинення) повідомлення про початок підготовчих робіт (далі - Повідомлення) є два напрямки:
1.Позасудовий порядок:
1.1. звернення до державної інспекції архітектури та містобудування (далі - ДІАМ) через подання заяви до Центру надання адміністративних послуг (далі - ЦНАП) або застосунок ДІЯ;
1.2. отримання ДІАМ відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником.
2. Судовий порядок: право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі отримання судового рішення, що набрало законної сили.
Як бачиш - є багато шляхів для руху, в залежності саме від твоїх обставин та наявних ресурсів для досягнення результату. Правильний вибір обов'язково треба погодити з адвокатом. А щоб краще тобі розуміти ситуацію із скасування Повідомлення, надаються відповіді на наступні питання:
Порядок припинення дії повідомлення про початок виконання підготовчих робіт через ЦНАП або застосунок ДІЯ?
Для цього замовнику (особа, на ім'я котрої видано Повідомлення) як заявнику на ім'я ДІАМ через ЦНАП або застосунок ДІЯ необхідно подати заяву про скасування повідомлення про початок виконання підготовчих робіт (це передбачено пунктом 1 частини 9 статті 35 закону про регулювання містобудівної діяльності (далі - Закон)).
ВІДЕО БОНУС: ПОВІДОМЛЕННЯ ЩОДО ВИКОНАННЯ ПІДГОТОВЧИХ РОБІТ НА ОБ’ЄКТІ. ПОРЯДОК ОТРИМАННЯ
Наслідки скасування повідомлення про початок виконання підготовчих робіт для замовника будівництва та для будівельного об’єкта?
Таким наслідком є неможливість проведення таких робіт, а у разі їх проведення - потрібно їх припинити.
Відповідальність у замовника, якщо не припинити дію повідомлення про початок виконання підготовчих робіт при тому, що такі роботи взагалі не були проведені?
Відповідальність відсутня, оскільки повідомлення надає право на проведення таких робіт, у разі не користування таким право - відповідальність не може наступати.
Як впливає скасування повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, якщо замовником вже отримано повідомлення на початок виконання будівельних робіт?
Оскільки підготовчі роботи входять до складу будівельних робіт, а будівельні роботи не входять до складу підготовчих, тому неяк не впливає таке скасування.
Строк, протягом якого можна скасувати повідомлення про початок виконання підготовчих робіт?
Такий строк відсутній, головне мати на увазі, щоб такі роботи не були вже виконані або не було отримано повідомлення на початок виконання будівельних робіт.
До чого призведуть недостовірні відомості згідно до яких отримано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт?
До скасування такого Повідомлення у судовому порядку.
Під час проведення позапланової перевірки, щодо повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, державна інспекція архітектури та містобудування може виходити за межі предмету позапланової перевірки?
Не передбачено такої можливості, щодо виходу за межі предмету позапланової перевірки як при оформленні направлення на її проведення, так і під час проведення такого контрольного заходу (подібний висновок дійшов Верховний Суд у постановах від 31.01.19 справа 809/799/17, від 20.09.21 справа 2040/5544/18).
Державна інспекція архітектури та містобудування повинна попередньо попередити суб`єкта містобудування про намір проведення позапланової перевірки, щодо повідомлення про початок виконання підготовчих робіт?
Не повинна попереджати про позапланову перевірку, оскільки це не передбачено ні законом «Про регулювання містобудівної діяльності», ні Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Від органу контролю (ДІАМ) вимагається лише пред'явлення службового посвідчення та направлення на перевірку безпосередньо перед проведенням такої перевірки (постанова Верховного Суду від 01.06.22 справа №1.380.2019.006498).
ВІДЕО ДОПОМОГА: ВНЕПЛАНОВАЯ ПРОВЕРКА СТРОИТЕЛЬСТВА / ПОМОЩЬ СУДА
Чи є достатньою та необхідною правовою підставою для скасування у судовому порядку повідомлення про початок виконання підготовчих робіт за встановленим фактом наведення у ньому замовником недостовірних даних щодо правових підстав виконання робіт без належних документів чи відхилення від проектної документації, що дає підстави вважати об'єкт самочинним будівництвом?
Так, це є підставою для такого судового скасування Повідомлення (схожий висновок викладений Верховним Судом дійшов у постанові від 22.01.21 справа 640/11869/20).
Закон зобов'язує органи ДАБІ проводити позапланову перевірку, якщо є очевидними недостовірність даних у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт?
У такому випадку закон не зобов'язує органи ДАБІ проводити перевірку, якщо не достовірність зазначених у Повідомленні даних є очевидною (схожий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що міститься у постанові від 19.08.20 справа 826/6660/16).
У разі перешкоджання проведенню перевірки посадовим особам органу державного архітектурно-будівельного контролю, невиконання вимог приписів вказаних осіб щодо усунення порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності, а також в інших випадках, визначених цим законом про регулювання містобудівної діяльності, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю може звертається до суду із позовом про припинення права на виконання підготовчих робіт?
Так, ДІАМ може звернутися до суду у таких випадках.
Такі висновки узгоджуються з правовою позицією викладеною у постановах Верховного Суду від 27.06.23 справа 320/9108/21, 20.12.23 справа 640/12885/21.
Невиконання органами державного архітектурно-будівельного контролю вимог законодавства щодо порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю призведе до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої?
Авжеж! Оскільки протиправні дії не можуть призводити до законних наслідків (схожий висновки містяться у постанові Верховного Суду від 27.02.24 справа 160/20027/21).
У разі не проведення ДІАМ в установленому законодавством порядку перевірки з питань державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовником підготовчих робіт законодавства у сфері містобудівної діяльності при виконанні спірних робіт, та, як наслідок, не складення акту перевірки та не винесення припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, норм, стандартів і правил або про зупинення підготовчих робіт, ДІАМ набуває право на звернення до суду з позовом про припинення права на виконання підготовчих робіт?
У такому разі, відсутні у ДІАМ повноваження щодо звернення до суду відразу з позовом, оскільки інспекцією не проведення позасудові заходи передбачені Законом, а саме:
призначення та проведення позапланової перевірки;
встановлення порушень та документальне оформлення цього;
надання можливості усунути вказані порушення шляхом прийняття відповідного припису;
перевірка усунутих порушень;
у разі неусунення - звертатися до суду для припинення підготовчих робіт.
Прийняття судом рішення про припинення повідомлення про виконання підготовчих робіт є крайнім заходом або ні?
Так, саме крайній захід, якому передує надання можливості усунути виявленні порушення - це відноситься до тих випадках, коли до суду звертається ДІАМ. А якщо позов подано не ДІАМ - це вже не є крайнім заходом, оскільки за наслідком наданих суду доказів, дослідження у суді обставин (навіть без проведення позапланової перевірки) суд може прийняти відповідне рішення про припинення такого повідомлення, за умови доведення законності такого повідомлення або вчинених робіт (виконання робіт які по суті не підпадають під поняття “підготовчих”, інші порушення містобудівного законодавства або роботи суперечать суспільним інтересам, порушують права осіб і т.п.).
До чого може призвести невиконання припису ДІАМ про усунення виявлених порушень?
У разі, якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подасть позов до суду про припинення повідомлення про проведення підготовчих робіт.
Це продиктовано у т.ч. тим, що невиконання припису без поважних причин свідчить про неможливість усунення виявлених порушень або небажання особи, яка здійснила вказані порушення, усувати такі наслідки.
ВІДЕО ДОПОМОГА: Що робити сусідам, якщо поруч розпочалося самовільне будівництво. Інструкція дій
Застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов'язковим при проведення підготовчих робіт?
Саме так, оскільки підготовчі роботи входять до поняття “містобудівної діяльності”, а тому слід застосовувати статтю 11 Закону України "Про будівельні норми": застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов'язковим для усіх суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які проводять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність.
Що розуміється під істотними порушеннями будівельних норм і правил під час проведення підготовчих робіт?
Під істотним порушенням будівельних норм і правил слід розуміти, зокрема недодержання архітектурних, санітарних, екологічних, протипожежних та інших вимог і правил, а також зміну окремих конструктивних елементів житлового будинку, будівлі, споруди, що впливає на їх міцність і безпечність (схожий висновок викладений у пункті 22 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.12 № 6 "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)").
Який буде ефективний спосіб судового захисту, щоб скасувати повідомлення про проведення підготовчих робіт?
Такий спосіб - це просити суд саме припинити дію спірного повідомлення.
Може інспекція ДІАМ своїм приписом зупинити проведення підготовчих робіт?
Може! Але слід розуміти, що таке зупинення є тимчасовою мірою і “зупинення” не є тотожним поняттю “припинення дії” повідомлення.
Прокурор може скасувати повідомлення або звернутися до суду для такого скасування?
Для такого припинення прокурор у деяких випадках для захисту державного органу, держави або суспільного інтересу може подати відповідний позов до суду. У позасудовому порядку прокурор скасувати повідомлення не може.
ВІДЕО У ТЕМУ: Прокуратура против строй паспорта и общественного интереса
Строк встановлено для скасування повідомлення?
Вказаний строк не встановлено, а тому слід виходити із загальних принципів адміністративного судочинства, щодо судового оскарження протиправних дій на протязі 6 місяців з дати коли особа дізналась про таке порушення.
Скільки часу займе суд?
2-8 місяців у суді першої інстанції, якщо буде апеляційне оскарження - це додатково 2-6 місяців, а у разі касаційного перегляду справи, тоді ще слід виділити 6-18 місяців.
До якого суду звертатись до адміністративного або місцевого цивільного?
Слід звернутись до адміністративного суду.
ДІАМ допоможе у суді для скасування повідомлення про проведення підготовчих робіт?
Допоможе, у випадку звернення до цього органу для проведення позапланової перевірки, у разі встановлення порушень та неможливості їх усунути - тоді ДІАМ може звернутися до суду.
Найпоширеніші помилки призводять для скасуванні повідомлення?
надання недостовірних даних при отриманні повідомлення;
проведення будівельних робіт замість підготовчих;
неможливість усунути порушення виявлених під час позапланової перевірки ДІАМ.
Які рекомендації може дати адвокат щодо оформлення документів для скасування повідомлення?
Переш за все слід планувати необхідні позасудові та подалі судові дії, які під це необхідно отримати, витребувати докази та встановити обставини.
Які найпоширеніші помилки допускають сусіди будівництва при скасуванні повідомлень?
відсутні порушення прав, інтересів особи (осіб) спірним Повідомленням;
відсутні докази на порушення прав, інтересів;
помилки у поданих документах як у позасудовому так і у судовому порядку;
відсутність коштів, часу на супутні витрати та юридичні послуги;
і т.п.
Чи можна припинити дію повідомлення яке фактично вже виконано і будівництво вже розпочалось?
Фактичне виконання підготовчих робіт не дає змогу припинити відповідне Повідомлення щодо підготовчих робіт, оскільки не можна припинити те, чого вже немає. Тому стадію виконання підготовчих робіт потрібно перш за все враховувати, перед початком боротьбі з таким Повідомленням.
ВІДЕО ДОПОМОГА: Судова будівельно технічна експертиза. Захист у суді
- Изменения в порядок оформления отсрочки. Постановление 1558 и 560 Віра Тарасенко 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко вчора о 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко вчора о 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова вчора о 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак вчора о 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух вчора о 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков вчора о 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов вчора о 09:26
- Нюанси ввезення пального в Україну через кордон для власного споживання Дмитро Зенкін 21.01.2025 15:47
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11717
-
"Січневий яйцепад". Хто обвалив ціни на яйця
Бізнес 3283
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2744
-
TikTok погодиться на угоду, щоб залишитися доступним у США
Бізнес 1955
-
ВАКС закрив справу проти ексголовного архітектора Києва та гендиректора Укрбуд Девелопмент
Бізнес 1852