Ворог, що завжди поруч — золотистий стафілокок
Пропоную розібратись із тим, як уражає золотистий стафілокок і чим саме він небезпечний.
Коли Антоні ван Левенгук вивчав зішкріби з власних зубів із допомогою винайденого ним мікроскопа, його вразила величезна кількість невидимих мікробів, які живуть у людях. Сьогодні ми знаємо, що є бактерії, які допомагають нашому організму, а є й ті, що шкодять.
Іноді ми забуваємо, наскільки небезпечними бувають останні. Так, наприклад, 31,5% — це рівень смертності від захворювань, спричинених золотистим стафілококом. Тобто кожна третя людина, яка має в анамнезі такий запальний недуг, як сепсис, менінгіт, пневмонію, зумовлений цією бактерією, — помирає. І це дійсно страшно. На жаль, безконтрольний прийом антибіотиків і нераціональна антибіотикотерапія породжують стійкість золотистого стафілокока до антибіотиків. Це призводить до того, що інколи не вдається підібрати дієвий препарат і врятувати людині життя.
Однак якщо знати ворога «в обличчя», можна собі допомогти. Пропоную розібратись із тим, як уражає золотистий стафілокок і чим саме він небезпечний.
Насправді золотистий стафілокок — дуже поширений вид мікробів.
Приблизно 40% населення – його постійні носії. Більше того, є інші дані, згідно з якими здорове носійство золотистого стафілокока в нижніх носових ходах спостерігається у 70-90% обстежених. У деяких випадках воно може тривати довгий час і бути абсолютно безсимптомним.
Як відбувається зараження?
Інфікуватися можна під час прямого контакту або з інфікованою особою, або із зараженими предметами. Часто відбуваються сімейні випадки поширення інфекції. Адже велику роль у передачі збудника можуть відігравати постільна білизна, рушники та інші засоби особистої гігієни.
Механізм колонізації золотистого стафілокока до кінця не вивчений. Однак наразі вченим очевидно, що основне джерело інфекції — носові ходи здорових людей. Оскільки до 80% випадків зараження бактеріями золотистого стафілокока спричинені штамами саме з носових ходів.
Як я вже згадувала вище, носійство безсимптомне, допоки не порушений імунітет. Здебільшого віруси можуть його послаблювати і це стає передумовою розвитку стафілококової інфекції — в нормі імунітет із нею дає собі раду. До речі, часті переохолодження, стреси та загальна слабкість організму також провокують розвиток інфекції.
Такі недуги проявляють себе, коли порушується захисний бар'єр шкіри або слизових. Тоді у стафілококів з'являється доступ до прилеглих тканин або кров'яного русла. І вони починають завдавати шкоди організму.
Яким способом стафілококи шкодять нашому здоров'ю?
Вони продукують численні токсини. Наприклад, лейкоцидин Пантон-Валентина, або, скорочено, PVL, що продукується золотистим стафілококом — токсин, що руйнує лейкоцити. Він пов'язаний із важкими інфекціями шкіри і некротичною пневмонією з високою летальністю, що уражає переважно здорових молодих людей.
На жаль, цей токсин не єдиний. Активна діяльність золотистого стафілокока в нашому організмі — основна причина важких респіраторних, суглобових, а також інфекцій шкіри і м'яких тканин. Ці хвороби дуже небезпечні та достатньо відомі: сепсис, ендокардит, менінгіт, абсцес головного мозку, септичний артрит і багато інших.
Однак найпоширенішою, а отже, найнебезпечнішою недугою через цю бактерію є стафілококове харчове отруєння. Це одне з найбільш поширених захворювань у світі, спричинених споживанням продуктів харчування.
Основні джерела зараження харчових продуктів промислового виробництва — ножі, обробний інвентар і персонал підприємства. А також такі продукти, як м'ясо, риба, яйця, кондитерські вироби, начинка сендвічів, молоко та молочні продукти.
Тобто це ті продукти, які в процесі приготування чимало часу обробляються вручну і згодом зберігаються в теплі. Саме вони можуть бути реальним джерелом стафілококових харчових отруєнь.
Причиною отруєнь є знову ж таки токсини, тому захворювання характеризується дуже коротким інкубаційним періодом — зазвичай від 0,5 до 6 годин. Сприйнятливість хворого до токсинів визначається станом хворого, концентрацією токсину і кількістю з'їденого зараженого продукту. До речі, інфекційна доза може бути меншою за 1 міліграм!
Найпоширенішими симптомами захворювання є нудота, блювота, відраза до їжі, спазми в животі та діарея.
Період реабілітації займає переважно 1-3 дні, але у важких випадках цілковите відновлення може зайняти ще більше часу.
Як уникнути інфікування?
Насамперед регулярно проходити медичний огляд. Люди здебільшого проходять його знехотя, але, ознайомившись з інформацією, сподіваюсь, ви підійдете до цього більш усвідомлено. Адже практично всі штами стафілококів, що призводять до страшних наслідків, мешкали в носах пацієнтів. Коли ви думаєте, здавати чи не здавати аналіз на золотистий стафілокок, — здайте! І обов'язково з антибіотикограмою та чутливістю до видоспецифічних вірусів бактерій, або, як вони науково називаються, «фагів», що дуже добре зарекомендували себе в лікуванні захворювань, зумовлених золотистим стафілококом.
До того ж обов'язкове дослідження на золотистий стафілокок — мазки із зіва та носа — повинні проходити жінки, які планують вагітність, вагітні, матері-годувальниці та члени сім'ї, які перебуватимуть у контакті з дитиною.
А також працівники організацій харчової промисловості, баз і складів продовольчих товарів, які контактують із харчовими продуктами в процесі їх виробництва, зберігання, реалізації. Зокрема й ті, хто виконує роботи з санітарного оброблення та ремонту інвентарю, обладнання, а також під час транспортування на всіх видах транспорту, якщо є контакт із продуктами.
І ще медичний персонал лікувально-профілактичних установ, включно з пологовими будинками, дитячими лікарнями та поліклініками, відділеннями патології новонароджених, недоношених.
Будь ласка, не нехтуйте цим. Від простого аналізу залежить ваше здоров'я і ваших близьких!
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль вчора о 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов вчора о 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 14.11.2024 09:56
-
Найкращі вбрання конкурсу "Міс Всесвіт-2024" – фото
Життя 28793
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 8965
-
Кольори заходу сонця і мексиканський стиль: нова колекція Carolina Herrera: ФОТО
Життя 4800
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 4321
-
"Справжній бедрум панк": музичні новинки тижня
Життя 3876