Спорт – територія соціальних ризиків
Система соцзахисту в спорті не працює та потребує оновлення.
Чи багаті українські спортсмени? Дехто думає, що так. Але така думка хибна. Вона з’явилась, бо хтось переніс уявлення про статки найвідоміших футболістів чи «зірок» спорту буквально на всіх. Насправді, більшість спортсменів України живе скромно, а коли настає пенсійний вік, то навіть і будує. Бо люди залишаються без засобів до існування, але з цілим «букетом» хронічних захворювань, які вони «заробили» в процесі тренувань і змагань.
На жаль, в державі щодо них панує споживацьке ставлення – їхньою долею по завершенні кар’єри мало хто цікавиться.
Мені можуть заперечити, що існує система соціальних виплат для спортсменів. Це дійсно так, але ці виплати охоплюють дуже невеликий їх відсоток. Так, передбачені державні стипендії для призерів Олімпіад до 10,6 тис. грн., для переможців – надбавка до пенсії 35-40%. Є урядові стипендії для тих, хто займав 4-6-ті місця на Олімпійських іграх, 1-3 місця на Чемпіонатах світу та Європи – 2,7 тис. грн. Власне, право на пенсію за вислугою років мають лише ті спортсмени, які не менше 6 років були членами збірних команд та отримали загальний стаж не менше 25 років.
Все це не стосується переважної більшості українських спортсменів. Красномовний приклад. За всю історію виступів на Олімпіадах Україна мала 187 призерів. В той час як на кожних літніх Олімпійських іграх до складу збірної входило в середньому 230 спортсменів. Більшість з них так і не вибороли бажані медалі. Не тому, що не хотіли чи не докладали зусиль, просто переможцями не можуть бути усі. А скільки професійних спортсменів лише мріють про те, аби потрапити на Олімпіаду?! І цієї мрії за все життя не вдається досягти.
Усі вони в реаліях сучасної України не можуть розраховувати на гідну соціальну підтримку. Між тим, саме ці спортсмени власним прикладом мотивують тисячі людей до здорового способу життя. Вони навчають нашу молодь, пропагують спорт, роблять його популярним та модним. І хоча б за це заслуговують вдячності.
Інший величезний пласт проблем для українського спорту – це реабілітація спортсменів після травм. Особливо тих, які закінчили свою кар’єру.
Наразі в цій сфері діє принцип: «порятунок потопаючого – справа рук самого потопаючого». Вже не раз звучали скарги спортсменів на те, що профільні спортивні федерації не допомагають їм у подоланні травм. Тобто людина віддає своє здоров’я спорту, а потім залишається наодинці з бідою і без коштів на лікування.
Між тим, статистика свідчить, що серед спортсменів високого класу гарні показники стану здоров’я мають лише 15–28 %. Це відбивається і на якості тренувань, і на потенціалі до перемоги.
Тому реабілітаційні заходи повинні мати системний характер. Спортсмени потребують як превентивної реабілітації для попередження ускладнень, так і реабілітації після травм і захворювань.
А після завершення кар’єри власному здоров’ю треба приділити особливу увагу. Адже стан постійної мобілізації проходить, спортивного драйву більше немає й саме тоді назовні починають виходити усі наслідки колосальних навантажень та перевтом.
Тож моя пропозиція проста – треба об’єднати зусилля Мінмолодьспорту, Міністерства соціальної політики, МОЗу та профільного парламентського Комітету для модернізації соціального законодавства із захисту спортсменів.
Що можна зробити?
- Оновити законодавство так, аби усі професійні спортсмени мали доступ до пенсійного забезпечення;
- Розглянути можливості збільшення спортивних пенсій та стипендій для учасників Олімпіад, які не здобули трофеїв;
- Надати додаткові пільги спортсменам для вступу до вузів на профільні спеціальності. Це, до речі, передбачає законопроект 5514, що зареєстрований у Верховній Раді.
- Вдосконалити урядовий законопроект 6062, за яким має бути створений Державний фонд підтримки медицини, спорту, освіти, культури та науки. Частину його видатків слід спрямувати на соціальне забезпечення спортсменів. А джерелом надходжень визначити доходи від ліцензування азартних ігор. В багатьох країнах Європи саме гральний бізнес фінансує спорт. Наприклад, в сусідній Угорщині в спортивну сферу йде 12% податку від лотерей та 50% податку від букмекерських ставок.
- Розробити комплексну державну програму щодо реабілітації спортсменів, які завершили свою кар’єру.
- Посилити контроль над належним виконанням спортивними федераціями обов’язків щодо реабілітації спортсменів.
Держава має дбати про спортсменів не лише тоді, коли вони здобувають золоті медалі. Таких завжди меншість. Але ці великі олімпійські перемоги базуються на синергії зусиль тисяч простих людей. Давайте їх поважати та цінувати!
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька вчора о 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка вчора о 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс вчора о 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов вчора о 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Як зруйнувати країну 368
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 213
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 155
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 130
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 118
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
38026
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 12622
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
11931
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 11917
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 11384