Ключові підходи в межах руху Fire
Що таке рух Fire та які ключові підходи існують в його межах?
Для пересічного українця, який володіє англійською, але не цікавиться світом фінансів, слово «fire» позначатиме не більше, ніж «вогонь». Однак, для тих, хто більш-менш, у темі, очевидно, що FIRE – це «гаряча» тема в контексті інвестицій.
Історія руху FIRE
Рух FIRE зароджується у 2000-ні роки в США і походить від англійських слів Financial Independence Retire Early (фінансова незалежність, рання пенсія). Якщо коротко, суть напрямку полягає в екстремальному заощадженні задля раннього виходу на пенсію.
Ідейним натхненням руху стали книги «Ваші гроші чи ваше життя» (1992) Вікі Робіна та Джо Домінгеса і «Екстремальний вихід на пенсію» (2010) Джейкоба Лунда Фіскера, а також - безпосередньо вдалий досвід заощаджень цих авторів.
У 2010-ті рух набирає обертів за рахунок підтримки блогерів та популяризації в онлайн-спільнотах. Сьогодні його принципи стають нормою життя для відкритих до експериментів людей по всьому світу, проте, їх число навряд чи перебільшує 2 млн осіб. Рух спростовує думку про те, що тільки заможні банкіри або магнати можуть дозволити собі ранню пенсію та насолоду життям. Представники середнього класу насамперед працівники сфери IT доводять життєздатність схеми жорсткої економії.
Зміст руху FIRE
Отже, FIRE – це можливість досягти фінансової незалежності поки ти молодий та активний за рахунок відмови від зайвих витрат, економії заробітної плати та інвестування грошей в активи, щоб після 35-45 років більше часу приділяти собі та своїм захопленням, сім’ї та близьким, працювати у більш комфортному форматі або взагалі не працювати. Серед базових принципів руху – ведення постійного обліку доходів і витрат, придбання лише найнеобхіднішого, закриття кредитів, максимальна віддача на роботі та інвестиції.
У межах руху є кілька підходів, які різняться мірою екстремальності заощаджень (від 25% до 90% прибутку), ми їх обов’язково розглянемо трохи пізніше. А зараз наголосимо на тому, що їх всіх об’єднує: ощадливе споживання, незалежність від роботодавця, правило 4% (з активів від інвестицій щороку можна брати не більше 4%, щоб зберегти ефективність фінансового портфеля).
4 ключові підходи в межах FIRE
Lean FIRE. Це екстремальна ощадливість (до 90% доходу), що передбачає відмову від ремонту житла, заміни чи купівлі авто, нової побутової техніки та електроніки до повного виходу з ладу, розваг, подорожей та шопінгу. Часто прибічники жорсткої економії відмовляються від створення сім’ї, народження дітей, романтичних стосунків, адже все це – додаткові витрати.
Fat FIRE. Помірна економія (до 40-60% прибутку). Представники цього підходу можуть дозволити собі недорогі подорожі та авто, покупки у мас-маркеті, окремі розваги, але без шкоди регулярним відрахуванням до власного пенсійного фонду. Тут є місце родині, але всі члени будуть відчувати режим «економії», включаючи дітей.
Coast FIRE. Це економія лише на час виходу до прибутку від капіталу. Люди не відмовляються від роботи, а скорочують робочі години на добу або змінюють робоче місце на менш стресове.
Barista FIRE. Робота у вигляді часткової зайнятості для отримання соціального пакета (медичне страхування, мобільний зв’язок тощо) та соціалізації. Більшість потреб закривається за рахунок вище описаних 4%.
Рух FIRE – цікавий за своєю суттю підхід до оптимізації фінансів. Він довів свою життєздатність, це факт. Чи підходить він усім без винятку? Навряд чи. Але схильним до заощаджень та міркуючим про фінансову подушку в майбутньому рух може видатись цілком прийнятим, тим більше, що є різні підходи в інтенсивності економії.
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1374
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 671
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 288
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 169
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 7902
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
2696
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 2453
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2393
-
Смак Різдва з усього світу: від панетоне й штолена до маринованого оселедця
Життя 2027