Купувати тут і зараз – українці змінюють ставлення до кредитних карток
Негативні прогнози скептиків щодо стихійного зростання кредитних неповернень під час воєнного стану і, відповідно, банківських збитків – не справдилися.
Фінансисти активно працювали з позичальниками і змогли стабілізувати свої кредитні портфелі. Після цього Національний банк істотно поліпшив свою оцінку щодо можливих кредитних втрат банківської системи – з 30% до 20% портфеля, що відображено в його червневому "Звіті про фінансову стабільність".
Паралельно банки працювали над своїми кредитними програмами, які в останні місяці користуються все більшим попитом. Ще на початку 2023 року були побоювання, що кредитування населення істотно скорочуватиметься, але українці дедалі активніше ним цікавляться і банки роблять нові пропозиції. Насамперед маю на увазі програми з карткового кредитування – кредитні ліміти та оплати частинами. З'являються нові ексклюзивні пропозиції спільно з партнерами, зокрема і зі знижками на оплату товарів/послуг у різних напрямках – від спортивних клубів/товарів до побутової техніки та електроніки. Кожен може вибрати потрібний йому напрямок, і на ділі побачити, що товар/послугу оплачені кредиткою можна отримати дешевше, ніж готівкою.
Банки регулярно відновлюють фізособам раніше згорнуті кредитні ліміти або збільшують діючі. Звісно, якщо людина сумлінно обслуговує свою заборгованість і має позитивну кредитну історію. Часто люди самі просять підняти їм кредитну планку, і ми йдемо назустріч.
У 2023 році є всі підстави для збільшення обсягів карткового кредитування щонайменше з двох причин. По-перше, за рахунок відновлення банками старих кредитних карткових програм і впровадження нових. По-друге, завдяки тому, що населення дедалі охочіше й активніше ними користується. Що ми не завжди спостерігали у 2022-му, особливо на початку повномасштабного вторгнення, коли люди не були впевнені в завтрашньому дні і боялися позичати гроші.
Другий момент – це адекватна реакція споживача на високу інфляцію у країні. Звісно, індекс споживчих цін скорочується в останні півроку, особливо, за рахунок заходів НБУ: якщо 2022 рік закінчився на рівні 26,6%, то у травні 2023-го ми мали вже 15,3%. Але і сам Нацбанк, і населення розуміють, що це ще високий рівень, і реагують адекватно.
Домогосподарства стали дедалі рідше відкладати свої покупки і намагаються їх робити оперативно, якщо є можливість. А банки роблять усе, щоб їм допомогти в цьому – надають кредитні ліміти/програми, коли українцям не вистачає грошей. Люди розуміють, що немає сенсу довго і нудно збирати на телевізор, посудомийку або мобільний телефон.
Адже поки вони відкладатимуть гроші на всі ці покупки, ті в гривні дорожчатимуть. У підсумку виявиться, що їм було вигідніше придбати щось у кредит і зробити це одразу, ніж чекати, поки вдасться накопичити потрібну суму.
На тлі 15%-ої інфляції і постійних переписувань цінників у торгових мережах банківські кредитні ставки вже не здаються високими. Особливо з урахуванням спецпрограм, знижок і грейс-періодів, які в середньому по ринку перебувають на рівні 2 місяців, а часом можуть досягати 120 днів. Якщо людина розуміє, що до жаданої покупки їй залишається 60-120 днів (щоб зібрати всю суму), то вже не відкладає її в довгий ящик. А робить придбання тут і зараз, щоб не переплачувати потім. Адже грейс-період дає можливість тривалий час безкоштовно користуватися банківським кредитом. Нерозумно не використовувати таку можливість.
Ставлення споживачів поступово змінюється. Кредитну картку вже не сприймають як щось дороге і недоступне, за що доведеться переплачувати. Ні. Кредитка – можливість заощадити на чомусь, що точно не дешевшатиме згодом, а навпаки, має всі шанси зрости в ціні. Або в темпі поточної інфляції, або ще сильніше – залежить від виду товару/послуги та постачальника.
Для всіх, хто відкладав якісь покупки на майбутнє і чогось чекав, це зараз основна порада – не зволікайте. Купуйте тут і зараз, а банки постараються максимально вам допомогти. Зрештою, для цього і потрібні кредитки.
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева вчора о 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко вчора о 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука вчора о 14:16
- Цивільна конфіскація: про це варто знати, якщо ви державний службовець Тетяна Видай 28.03.2025 14:47
- Від 2 до 4 мільярдів доларів Євген Магда 28.03.2025 13:13
- Українські надра – не предмет торгу, а основа національної безпеки Олена Криворучкіна 28.03.2025 12:19
- Примусове доставлення до ТЦК: Як діє поліція та що потрібно знати Павло Васильєв 28.03.2025 11:58
- Ти не зобов’язаний знати все, але зобов’язаний знати, де знайти потрібну інформацію Дмитро Зенкін 28.03.2025 10:14
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям Віталій Соловей 27.03.2025 22:24
- Чому корпоративна форма – це не про одяг, а про людей: новий підхід до HR у медицині Павло Астахов 27.03.2025 19:05
- Законопроєкт 13120 позбавляє дітей конституційного права на освіту 306
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 239
- Стоїцизм папороті у перетвореннях декартової геометрії 150
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 141
- Податкові пільги як драйвер розвитку молодіжного підприємництва: досвід Польщі 107
-
Яєчний король купує американського виробника яєць Hillandale Farms за $1,1 млрд
Бізнес 6074
-
Зупинитися, щоб жити: чому slow living — це не про лінощі, а про якість життя
Життя 4199
-
Суд відкрив провадження про банкрутство забудовника ЖК "Еврика" у Києві
доповнено Бізнес 2841
-
Кульмінація некомпетентності. Чому закрили відомого розробника ігор Monolith
Технології 2224
-
Залежність від шопінгу: чому ми купуємо більше, ніж потрібно
Життя 1925