Що робити з євробляхами: популярна проблема та непопулярні рішення
Маємо справу із вкрай масштабованою версією старих “надбань” та українським "хистом" до того, аби обдурити всіх.
В минулому році в Україну офіційно завезли більше 380 тисячмашин на іноземній реєстрації. Неофіційно мова йде про іще щонайменше 650 тис.транспортних засобів. І хоч старі авто генерують робочі місця, сьогоднієвропейські машини їдуть до нас, аби вдома не потрапити на утилізацію. Азбирати дешевий металобрухт – справа, нібито, десь вигідна в індивідуальномумасштабі, проте зовсім провальна для держави.
Прогалини в законах стосовно ввезення в Україну автомобілівіз-за кордону існували у різний час. Наприклад, був період, коли машину ввозилитранзитом на кілька місяців, потім виїжджали на ній за кордон, повертались, інадалі повторювали подорож раз на кілька місяців. Така схема користуваласьособливим попитом серед людей, які проживали у певній близькості до кордону тазадля легалізації власних авто могли часто їздити через митницю.
Саме тому проблема євроблях – не якийсь зовсім новий викликдля нашої держави. Натомість, ми просто маємо справу із вкрай масштабованоюверсією старих “надбань” та українським "хистом" до того, абиобдурити всіх. В даному випадку – включаючи й себе самого.
По великому рахунку, є декілька претензій до авто наєвробляхах. По-перше, вони не зареєстровані в Україні, що робить проблемнимибудь-які законні дії з машинами. Наприклад, відповідно до нових правилпаркування, поліцейський зможе накладати штраф на машину без присутності водія.Тоді стягнення матиме оплатити законний власник транспортного засобу. У випадкуіз євробляхами, таким власником найчастіше виступає іноземець. Який, звісно,навіть не приїздив до нашої країни. Отже ми не зможемо стягнути із нього штрафпри виїзді з України, як це передбачає процедура.
Та паркування – іще не найбільша проблема. Набагатострашнішим є безкарність євроблях при ДТП. Якщо людина на автомобілі зєвропейськими номерами зіб’є пішохода або спричинить дорожньо-транспортнупригоду і втече, у поліції, фактично, не буде механізму – як її знайти. Причината сама – український водій такого автомобіля в більшості випадків непов’язаний із машиною юридично. Тому сподіватись можна тільки на сумлінністьвласника євробляхи або випадкових свідків, які зможуть сфотографувати учасникаДТП.
Так само можна говорити і про нерівний статус покупців новихмашин та євроблях. Одна справа – добиватися відміни мит для всіх учасниківринку. Особливо, якщо робити це публічно та із доказами у вигляді конкретнихрозрахунків, як зменшення ввізного мета буде генерувати додатковий попит наавто і вплине на загальні бюджетні надходження, включаючи споріднені сфери. Ізовсім інша – ввезти машини, аби потім сподіватись на амністію від визначенихчинним законодавством зборів. Адже – як тільки влада дозволить безкоштовнолегалізувати першу євробляху – це створить прецедент. І продажі нових авто тодібудуть становити не більше 80 тисяч одиниць, як було в 2017 році, а провалятьсядо якихось 15-20 тисяч. А це вже – удар по білому бізнесу в особі дилерів таофіційних сервісних центрів, які почнуть скорочувати штат та навіть повністюйти з ринку. Тобто цим ми будемо вбивати український автомобільний ринок, якийледве оговтується після спаду спочатку 2009-го, а потім 2014 року.
Для того, аби почати вирішувати питання євроблях, спершутреба визначити механізми легалізації вже завезених транспортних засобів.Легалізація повинна включати оплату частини всіх необхідних зборів одноразово,або повної суми із розстрочкою на період до одного року. Таким чином з’явитьсяреальний стимул якнайскоріше поставити авто на облік. Але коли потрібної сумивсе ж немає, автомобілісти зможуть перерозподілити фінансовий тягар відузаконення транспортного засобу.
Далі необхідно ретельно переробити законодавчу базу абиповністю унеможливити подібні маніпуляції для покупців авто з Європи. Одночасноіз цим – працювати над зменшенням вартості розмитнення машин. До цього процесузалучити представників галузі, дилерів, громадських активістів. Зробитиобговорення максимально публічним – щоб люди могли чітко розуміти, чому та яквстановлюються певні податкові ставки.
Сьогодні в Литві, Польщі та інших країнах, звідки до наспотрапляють євробляхи, місцеві правоохоронці активно займаються розкриттям схемпо перепродажу авто та карають їхніх учасників. Звичайно, я б не радиввдаватися до подібних дій в Україні. Адже масовий характер порушень, а такожкорупційні ризики під час їх розслідувань – точно не зроблять систему настількиж ефективною, наскільки вона є в Європі. Та приклад наших сусідів є індикаторомправильного напрямку дії у подібних ситуаціях.
Вирішення проблеми євроблях є вкрай непопулярним, адженавіть компромісний варіант буде шкодити приватним інтересами мільйонавласників авто на європейській реєстрації, або здаватиметься несправедливиміншим 40 мільйонам українців, які не купили машину з Європи. Та це привідзробити реальні кроки по перегляду ставок на ввезення імпортних авто і запускуавтомобільного виробництва в Україні, які навіть у короткостроковій перспективівідчуються населенням та позитивно вплинуть на всю економіку нашої держави.
- Права, гарантовані Конституцією України, які неможливо обмежити Світлана Приймак вчора о 18:21
- Процедура видачі Держпрацею дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки Євген Морозов вчора о 10:32
- Сила чи емпатія Наталія Тонкаль 16.11.2024 20:57
- Видалення з реєстру старої щорічної декларації депутата та подання виправленої Євген Морозов 16.11.2024 16:07
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський 15.11.2024 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко 15.11.2024 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль 15.11.2024 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін 15.11.2024 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда 15.11.2024 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк 15.11.2024 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак 15.11.2024 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов 15.11.2024 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко 15.11.2024 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко 15.11.2024 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
-
Темні емпати: який це тип особистості та що про них кажуть психологи
Життя 9995
-
Комедія з Монікою Белуччі та продовження легендарного "Гладіатора": чотири кіноновинки тижня
Життя 7682
-
Чи корисно їсти лише раз на день?
Життя 6856
-
Секрет дорогих яєць. Як виробники задерли ціни та збільшили експорт
Бізнес 5218
-
NASA та Microsoft запустили чатбот на основі ШІ, що відповідає на питання про Землю
Бізнес 4189