Як відкрити в Польщі ФОП?
Чи можна іноземцю займатися в Польщі індивідуальною підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи?
Організація бізнесу у формі фізичної особи підприємця (ФОП) набула на сьогодні широкого використання в Україні. Спрощена система оподаткування, розрахунків та обліку підприємців дає можливість оптимізувати чимало процесів. В Польщі така форма підприємництва є також доволі поширеною, хоча має ряд особливостей.
Ключовим питанням в цьому контексті є те, чи може іноземець зареєструвати підприємця в Польщі та які переваги такої форми господарювання.
За загальним правилом, індивідуальну підприємницьку діяльність в Польщі може зареєструвати дієздатна повнолітня особа, якій виповнилося 18 років, яка є громадянином Польщі.
На тих самих умовах, що і польські громадяни, на території цієї країни можуть зареєструвати підприємницьку діяльність і іноземці з країн ЄС (+ Норвегія, Швейцарія, Ліхтенштейн та Ісландія).
Відкрити в Польщі ФОП можуть також і іноземці з інших країн, однак якщо вони мають:
- дозвіл на сталий побут в Польщі;
- дозвіл на побут довготермінового резидента ЄС;
- дозвіл на тимчасовий побут (виданий з підстав воз’єднання сім’ї, що легально перебуває в Польщі або навчання в Польщі);
- статус біженця, а також т.з. «додатковий захист» (ochrona uzupełniająca) або «тимчасову охорону» (ochrona czasowa) – статуси, подібні до статусу біженця;
- згоду на побут в Польщі з гуманітарних підстав, або ж т.з «допустимий побут» (pobyt tolerowany);
- дозвіл на тимчасовий побут, що наданий з метою продовження вже зареєстрованої індивідуальної підприємницької діяльності;
- дійсну Карту поляка.
Зареєструвати індивідуальну підприємницьку діяльність в Польщі на підставі візи – не є можливим.
Важливо зауважити, що інші групи іноземців можуть також здійснювати підприємницьку діяльність в Польщі, проте не як підприємці, а у формі товариства (ТОВ, АТ тощо).
Переваги ФОП в Польщі:
1. Спрощений спосіб реєстрації. На відміну від господарського товариства, зареєструвати підприємця в Польщі набагато легше та дешевше. Не потрібно розробляти та укладати установчий договір, завіряти документи у нотаріуса, сплачувати реєстраційні збори. Заповнені та підписані формуляри документів подаються заявником особисто реєстратору. Державні збори за реєстрацію підприємця відсутні. Реєстрація здійснюється не в KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), а в реєстрі CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), що суттєво впливає на термін реєстрації. Реєстрація ФОП в Польщі здійснюється протягом одного робочого дня, натомість реєстрація ТОВ може тривати більше місяця. Так само просто можна в подальшому вносити зміни в реєстр щодо індивідуальної підприємницької діяльності.
2. Система оподаткування. Підпримємець в Польщі, на відміну від товариства, має можливість вибору системи оподаткування. Йдеться, передусім, про податок з доходу фізичної особи (PIT). Так, особа може залишитися на загальній системі розрахунку податку, що передбачає ставку 18% (у випадку доходу до 20 тис. євро) та ставку 32% (з доходу, що перевищує 20 тис. євро). Може вибрати систему розрахунку т.з. «лінійного податку», який передбачатиме ставку 19% від одержаного доходу не залежно від його розміру. Або ж скористатися спрощеною системою єдиного податку для ФОПів, що має такі особливості:
- ліміт обороту протягом податкового року: до 250 тис. євро;
- ставки податку різні: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3%, залежно від виду діяльності;
- застосовується не для всіх видів підприємницької діяльності.
3. Ведення бухгалтерського обліку. Бухгалтерський облік ФОП в Польщі – значно простіший за облік товариства. Відтак вартість бухгалтерських послуг по веденню підприємця є значно нижчою ніж польського ТОВ. Трапляються випадки, коли бухгалтерські компанії, у зв’язку із складністю обліку, не займаються обслуговуванням бухгалтеріїї товариств, зосереджуюючи свою практику виключно на ФОПах.
4. Спрощений спосіб закриття підприємницької діяльності. Враховуючи, що за зобов’язаннями, які виникли в процесі індивідуальної підприємницької діяльності, безпосередньо відповідає фізична особа, що таку діяльність провадила – закриття самої підприємницької діяльності не є чимось складним.
Традиційно, поряд з перевагами використання ФОП в Польщі, слід звернути увагу і на недоліки цієї форми:
По-перше, як вже згадувалося, це відповідальність. Підприємець несе повну матеріальну відповідальність за зобов’язаннями, що виникли в процесі бізнесу, усім своїм майном. Відповідальність учасників ТОВ, відповідно, обмежується розміром вкладу.
По-друге, підприємець в Польщі має щомісячно сплачувати соціальні відрахування – ZUS (аналог українського ЄСВ). Розмір цього платежу на сьогодні складає 1232 pln./міс. Однак, протягом перших двох років підприємець користується пільгами по сплаті. ZUS протягом цього періоду становить 520 pln /міс. Трапляються випадки, коли після двох років роботи польські підприємці закривають свою індивідуальну діяльність та переходять у формат ТОВ, щоб уникнути обов’язку цього платежу.
Як підсумок варто зазначити, що використання ФОПа для бізнесу в Польщі має багато переваг, однак ця форма не доступна для усіх категорій іноземців. Водночас, приймаючи рішення про вибір форми підприємництва в Польщі, слід, передусім, зважати на особливості власного бізнесу та обсяг запланованої діяльності.
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1299
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1264
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 567
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 562
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 241
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 12849
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 6653
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4423
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 4310
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3290