Управління будинком: кому належать земельні ділянки?
У контексті реалізації реформи у сфері житлово-комунального господарства України не можна оминути увагою питання права власності на земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинку.
У контексті реалізації реформи у сфері житлово-комунального господарстваУкраїни не можна оминути увагою питання права власності на земельні ділянки, наяких розташовані багатоквартирні будинку.
Згідно зі статтею 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на якихрозташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди таприбудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власниківквартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власністьабо в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку,встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже,Земельний кодекс України передбачає, що земельні ділянки багатоквартирних будинківмають належати співвласникам багатоквартирних будинків.
Щовідбувається в реальності?
Кабінет Міністрів України досі не розробив Порядок, на підставі якогоземельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належнідо них будівлі, споруди та прибудинкова територія мають передаватися безоплатноу власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку.Тому реалізувати право, передбаченестаттею 42 Земельного кодексу України, на практиці поки неможливо.
Разом з тим, майже півтора роки на розгляді у Верховній Раді знаходитьсязаконопроект № 3576 від 03.12.2015 року «Про внесення змін до деякихзаконодавчих актів України щодо земельних ділянок багатоквартирних будинків».Проект закону передбачає внесення змін, зокрема, до статті 42 Земельногокодексу України для того, аби створити просту та зрозумілу процедуру дляспіввласників багатоквартирного будинку щодо отримання безоплатно у власністьабо в постійне користування земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирнібудинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія.
Прийняття законопроекту вирішить велику кількість питань, пов’язаних з невизначеністю правового статусу земельнихділянок багатоквартирних будинків.
Проте зараз неможливо точно сказати, коли Верховна Рада України нарештіприйме Закон.
Хто платитьподаток на земельну ділянку?
Доки не передбачено і не закріплено у нормативно-правових актах чітку процедуруотримання земельних ділянок багатоквартирних будинків, ці земельні ділянкифактично заморожені. Ані співвласники не можуть отримати їх у спільнувласність, ані будь-хто інший.
Стаття 319 Цивільного кодексу України чітко визначає, що власність зобов’язує, а тягар утримання майна несе його власник. Такимчином, поки співвласники не отримають земельну ділянку багатоквартирногобудинку у власність або в постійне користування, тягар її утримання має нести власник– територіальна громада міста, від імені якої діє орган місцевогосамоврядування.
Крім того, поки співвласникибагатоквартирного будинку не стали власниками або землекористувачамивідповідної земельної ділянки, органи Державної фіскальної служби України немають правових підстав для нарахування земельного податку щодо вказаноїземельної ділянки. Адже, відповідно до статті 269 Податкового кодексуУкраїни, платники земельного податку – власники земельних ділянок, а такожземлекористувачі.
Про те, як врегулювати відносини, пов’язані з утриманням прибудинкової території багатоквартирного будинку тавимогами органів Державної фіскальної служби України щодо сплати земельногоподатку, ми поговоримо вже наступного тижня.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 358
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 230
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 66
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 45
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 12177
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 10321
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6569
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4154
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 3602