Розлучення з іноземцем в Україні
Варто врахувати, що при припиненні шлюбу з громадянином іншої держави слід керуватися не тільки законодавством України, але й міжнародним приватним правом.
Для вибору права держави, яке буде застосовуватись у конкретному випадку, слід звернути увагу на те, на території якої держави був зареєстрований шлюб.
У разі реєстрації шлюбу на території України, його припинення відбувається двома шляхами:
- в органах РАЦС за заявою подружжя, яке не має дітей;
- в судовому порядку.
Припинення шлюбу органом РАЦС
Необхідною умовою є досягнення між подружжям згоди на розірвання шлюбу та відсутність спільних дітей.
Для реєстрації припинення шлюбу подружжю, яке перебуває на території України, необхідно звернутися до відділу РАЦС за місцем свого проживання де спільно подати заяву встановленої форми. При собі слід мати свідоцтво про укладення шлюбу, паспорт або посвідку на проживання в Україні.
Відсутність через поважну причину одного з подружжя при подачі заяви на розлучення не є проблемою, оскільки відповідно до статті 106 Сімейного кодексу України другий з подружжя може подати заяву від його імені.
Також не є проблемою перебування іншого з подружжя за межами України. В такому разі заява пересилається іноземцю, який переводить її на мову тієї країни представником якої він є, заповнює свою частину заяви та засвідчує справжність підпису на ній у нотаріуса (іншої повноважної особи), після чого відправляє документ на територію України іншому з подружжя. До зазначеної заяви додається копія закордонного паспорту іноземця та згода на проведення реєстрації розірвання шлюбу без участі того з подружжя, що перебуває за межами країни (справжність підпису на ній також посвідчується нотаріально). Отримавши документи, українська сторона здійснює їх переклад на українську мову, також посвідчує нотаріально і подає до відділу РАЦС за місцем свого проживання де заповнює свою частину заяви.
Реєстрація припинення шлюбу відбудеться через місяць після подачі заяви з необхідними документами. Той з подружжя, що перебуває на території України, отримує свідоцтво про розірвання шлюбу в цей же день у відділі РАЦС за місцем свого проживання, а іншому, за наявності прохання, воно може бути направлено в рамках міжнародної співпраці до уповноваженого на розірвання шлюбу органу, що розташований на території іншої держави.
Судовий порядок припинення шлюбу
Слід звернути увагу, що у справах про розірвання шлюбу застосовується законодавство тієї сторони, громадянами якої є подружжя на момент подачі заяви. Якщо один з подружжя є громадянином однієї країни, а другий – іншої, то застосовується законодавство тієї країни, на території якої проживає подружжя.
При подачі позову необхідно з’ясувати чи укладено між Україною та державою, громадянами якої є один з подружжя, договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах та врахувати його особливості при виборі підсудності справи.
За загальним правилом позов подається до суду за місцем проживання відповідача, проте українські суди можуть розглядати будь які справи з іноземним елементом, зокрема якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, або якщо на території України мала місце дія або подія, що стала підставою для подання позову. До такої події можна віднести укладання шлюбу між громадянином України і іноземцем на території України і видання відповідного свідоцтва про шлюб.
Бувають випадки, коли громадяни України уклавши шлюб з іноземцем переїжджають у країну іншого з подружжя. В такому випадку розірвання шлюбу відбудеться у країні перебування та за її законами, але в подальшому документ про розірвання шлюбу має бути легалізований в Україні.
До позовної заяви про розірвання шлюбу додаються:
- копії паспортів та РНОКПП позивача та відповідача (за наявності);
- копія свідоцтва про шлюб;
- копія свідоцтва про народження дитини (в разі наявності у подружжя дітей);
- квитанція про сплату судового збору, крім випадків коли особа звільнена від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір»;
- копія позовної заяви в перекладі на ту мову, громадянином якої є відповідач. Обов’язково необхідно врахувати те, що переклад позовної заяви має бути нотаріально посвідченим.
Отже, розірвання інтернаціональних шлюбів відбувається дещо складніше, проте зробити це цілком реально. Кожна справа вимагає індивідуального підходу, варто враховувати іноземний елемент таких справ та норми міжнародного права.
- Успіх компанії залежить від ефективності кожного працівника Катерина Мілютенко вчора о 23:55
- Поділу доходів отриманих другим із подружжя від зайняття підприємницькою діяльністю Євген Морозов вчора о 20:34
- Скасування повідомлення про підготовчі роботи: юридичні аспекти Павло Васильєв вчора о 17:22
- Судова практика: сервітут без переговорів – шлях до відмови в позові Світлана Приймак вчора о 16:11
- Доцільність залучення експерта у виконавчому провадженні Дмитро Зенкін вчора о 13:14
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? Сергій Лабазюк вчора о 11:43
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов 22.12.2024 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан 22.12.2024 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1396
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 686
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 567
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 316
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 201
-
В Україні рекордно подорожчав часник
Бізнес 8116
-
Укренерго дало команду на екстрені відключення світла: причина
оновлено Бізнес 3711
-
"Особливі буряти" Путіна. Як солдати КНДР воюють проти України: ексклюзивні подробиці
3144
-
Королі савани, небезпечний Крейвен і поїздка, з якої немає вороття: три кіноновинки тижня
Життя 2741
-
"Ми повинні потримати цю штуку ще трохи". Трамп виступив проти заборони TikTok в США
Бізнес 2594