Передача в іпотеку земель сільськогосподарського призначення
Чи може фізична особа бути заставодержателем земельної ділянки сільськогосподарського призначення?
14.06.2017 р. в рамках справи №6-2973цс16 судові палати у цивільних тагосподарських справах Верховного Суду України досліджували питаннясуб’єктивного складу учасників та правової можливості, в рамкахзабезпечення виконання зобов’язань, передачу в іпотеку будинку та земельноїділянки сільськогосподарського призначення на якій він розташований.
Суть спору полягає в тому, що між суб’єктами права –фізичними особами (жоден з яких не є банківською установою) укладенодоговір позики і в рамках останнього, в якості забезпечення зобов’язань,укладено договір іпотеки на будинок та обслуговуючу земельну ділянкусільськогосподарського призначення.
З огляду на це існує конфлікт норм права зокрема ЗаконуУкраїни «Про іпотеку» та частини четвертої статті 133 Земельного КодексуУкраїни, оскільки відповідно до статей 18, 19, 22 ЗК України, земельніділянки, надані громадянам для садівництва, відносяться до складу земельсільськогосподарського призначення, а отже спірна земельна ділянка не моглабути об’єктом оспорюваного договору іпотеки.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позовнихвимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодились суди апеляційної такасаційної інстанцій вказали, що предметом іпотеки в оспорюваних договорахсторони визначили єдиний об'єкт нерухомого майна, який складався із житловогобудинку та земельної ділянки, на якій він розташований, що не суперечитьположенням статті 14 Закону України «Про фермерське господарство», томувідповідно до вимог статті 6 Закону України «Про іпотеку» такий житловийбудинок обов’язково підлягає передачі в іпотеку разом із земельною ділянкою, наякій він розташований. Жодного винятку або обмеження щодо земель фермерськогогосподарства стаття 6 Закону України «Про іпотеку» не встановлює.
Однак ВСУ вказав, що відповідно до статті 12 ЗаконуУкраїни «Про фермерське господарство» землі фермерського господарства можутьскладатися із:
а) земельної ділянки, що належить на праві власностіфермерському господарству як юридичній особі;
б) земельних ділянок, що належать громадянам – членамфермерського господарства на праві приватної власності;
в) земельної ділянки, що використовується фермерськимгосподарством на умовах оренди.
Права володіння та користування земельними ділянками, якізнаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерськегосподарство.
За положеннями статті 7 цього Закону надання земельнихділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку,передбаченому ЗК України.
Відповідно до статті 22 ЗК України землямисільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництвасільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарськоїнауково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничоїінфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринківсільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать:
а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічнінасадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи іпрогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, щовіднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськимибудівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринківсільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Землі сільськогосподарського призначення передаються увласність та надаються у користування, зокрема, громадянам – для веденняособистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння тавипасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва,фермерського господарства.
За положеннями статті 31 ЗК України земліфермерського господарства можуть складатися із:
а) земельної ділянки, що належить на праві власностіфермерському господарству як юридичній особі;
б) земельних ділянок, що належать громадянам – членамфермерського господарства на праві приватної власності;
в) земельної ділянки, що використовується фермерськимгосподарством на умовах оренди.
ВАЖЛИВО: Азгідно із частиною четвертою статті 133 ЗК України заставодержателемземельних ділянок сільськогосподарського призначення таправ на них (оренди, емфітевзису) можебути лише банк.
У справі, яка переглядається, за договором іпотеки, укладенимміж фізичними особами, в іпотеку передано належний позивачці на праві власностіжитловий будинок разом із земельною ділянкою сільськогосподарськогопризначення, наданою для ведення фермерського господарства.
Таким чином, скасовуючи попередні судові рішення Верховнийсуд України вказав, що суди не з’ясували, чи фізична особа могла бутиіпотекодержателем цієї земельної ділянки з урахуванням положень частиничетвертої статті 133 ЗК України.
ВИСНОВОК: З огляду на зазначене відповідь на питання : «Чи може фізичнаособа бути заставодержателем земельної ділянки сільськогосподарськогопризначення?» стає очевидним, а отже длязапобігання подібних ситуацій перед укладанням будь-якого правочину необхідноретельно розібратися в деталях угоди, а ще краще отримати вичерпну відповідьпрофільного спеціаліста з урахуванням судової практики, що склалася в країні.
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Встановили факт батьківства після смерті чоловіка Юрій Бабенко 11.11.2024 17:58
- Психологічний портрет Трампа: чого очікувати Україні від американського президента Христина Кудрявцева 11.11.2024 17:13
- Тести заходів контролю: коли і як виконувати 431
- Гра в імітацію 342
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 186
- Втрачені мільйони: як місцеві бюджети недоотримують через неефективне використання земель 112
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 83
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 7839
-
Українські зброярі нарощують виробництво. Але держава не може забезпечити збут
Бізнес 6725
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
5861
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 5093
-
У країнах ЄС ціни на вершкове масло зросли на 40%. Україна скорочує експорт
Бізнес 4624