Головні зміни запропоновані Урядом для аудиторів під час війни та у післявоєнний час
Аналіз ключових змін до закону, що регулює аудиторську діяльність в Україні, які мають підтримати аудиторський ринок під час війни та у післявоєнний час
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» щодо забезпечення аудиторської діяльності на період дії воєнного стану та післявоєнного відновлення економіки» передбачається внесення наступних змін до ключового закону, який регулює аудиторську діяльність в Україні.
1. Заборона на членство в російських професійних організаціях
Забороняється бути українським аудитором росіянам, а також тим громадянам, які включені до російських публічних реєстрів аудиторів або є членами професійних організацій аудиторів, бухгалтерів такої країни.
2. Заборона на працю в аудиторських фірмах з російським капіталом
Заборона бути українським аудитором розповсюджується на тих аудиторів, які працюють в російських аудиторських фірмах, фірмах де власники – росіяни або у фірмах, які є учасниками аудиторської мережі, зареєстрованої на території Росії.
3. Часткове звільнення від сплати членських внесків
Аудиторські фірми та аудитори, які не мають трудових відносин з аудиторськими фірмами, на період дії воєнного стану, а також до кінця другого календарного року, в якому буде його припинено або скасовано, не сплачуватимуть членських внесків на користь Аудиторської палати України.
4. Звільнення від внеску у відсотках з завдань з обов’язкового аудиту
На період дії воєнного стану, а також до кінця другого календарного року, в якому його буде припинено або скасовано не потрібно буде сплачувати на користь Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю або Аудиторської палати України внесок у відсотках суми винагороди за договорами з надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту. До війни сума такого внеску становила 1% від суми такої винагороди.
5. Зменшення фіксованого внеску з завдань обов’язкового аудиту
На період дії воєнного стану, а також до кінця другого календарного року, в якому його буде припинено або скасовано фіксований внесок з кожного аудиторського звіту, підготовленого аудитором за результатами надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту підприємству, що становить суспільний інтерес, зменшується з 3-х до 1-єї мінімальної заробітної плати до однієї, встановленої законом на 1 січня звітного року.
Фіксований внесок з кожного аудиторського звіту, підготовленого аудитором за результатами надання аудиторських послуг з обов’язкового аудиту всіх інших підприємств, зменшується з 0,3 до 0,1 мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року.
Надмірно сплачені суми внесків зараховуються в рахунок майбутніх платежів.
6. Послаблення кваліфікаційного критерію щодо працівників
Зникає норматив для аудиторських фірм, які виконують завдання з аудиту підприємств, що становить суспільний інтерес, забезпечити наявність в штаті щонайменше 2-х осіб, які сертифіковані за цим законом або мають чинні сертифікати (дипломи) професійних організацій, що підтверджують високий рівень знань з міжнародних стандартів фінансової звітності. Ця зміна вводиться на період дії воєнного стану, а також протягом двадцяти чотирьох місяців після його припинення або скасування.
В пункті цих змін, зверну увагу, що на аналогічний строк не діють вимоги закону щодо безперервного навчання аудиторів. Тобто не є актуальним на цей час розрахунок необхідних 120 год за три роки поспіль за накопичувальною системою, а також мінімальних 20 годин на рік.
7. Зупинка перевірок та продовження свідоцтв з контролю якості
Проведення перевірок з контролю якості аудиторських послуг зупинене на період дії воєнного стану. Протягом шести місяців після припинення чи скасування воєнного стану перевірки проводитимуть лише за згодою аудиторських фірм. При цьому дія свідоцтва про відповідність системи контролю якості аудиторських послуг, виданих Аудиторською палатою України протягом 2017 – 2018 років, буде продовжена автоматично на на дванадцять місяців.
8. Відтермінування звітування та подання змін до реєстру
Аудитори подають всі звіти та будь-яку іншу інформацію, подання якої вимагається відповідно до норм профільного закону, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану за весь період неподання звітності чи обов’язку надати відповідну інформацію.
Аудиторські фірми, які у зв’язку з бойовими діями не мають можливості вчасно оприлюднити звіт про прозорість або внести зміни до опублікованого звіту, або інформувати ОСНАД про те, що звіт про прозорість опубліковано (змінено), оприлюднюють звіти про прозорість протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану.
9. Зупинка відповідальності та окремих строків
На період дії воєнного стану, а також протягом трьох місяців після його припинення або скасування, зупинена відповідальність аудитора/аудиторських фірм за несвоєчасну сплату обов’язкових внесків, неподання змін для внесення до реєстру аудиторів, непублікацію звіту про прозорість, неподання звіту 1-аудит до АПУ або ненадання інформації до ОСНАД.
Не діє обмеження у 12 місяців з дати завершення перевірки з контролю якості для перевірки регулятором виконання аудитором рекомендацій щодо їх виправлення. На час війни періодичність обов’язкового контролю якості аудиторських послуг може бути рідше раз на три або шість років (в залежності від реєстру аудиторської фірми). Також строк розгляду дисциплінарних справ може бути більше ніж 60 календарних днів.
10. Зменшення вимог для набуття кваліфікації аудитора
На період дії воєнного стану, а також протягом двадцяти чотирьох місяців після його припинення або скасування, щоб стати аудитором не потрібно мати 15 років досвіду роботи на посадах бухгалтера, ревізора, юриста, фінансиста, економіста, асистента (помічника) аудитора, або мати досвід роботи на зазначених посадах не менше 7 років та проходити стажування в аудиторській фірмі.
Достатньо мати досвід роботи у сфері бухгалтерського обліку, ревізії, права, фінансів, банківської справи, економіки або аудиту не менше 3-х років, а також за результатами кваліфікаційного іспиту аудиторами можуть стати особи, які включені до публічних реєстрів аудиторів країн-членів Європейського Союзу, Великої Британії та Сполучених Штатів Америки.
Єдине обмеження для таких «воєнних» аудиторів, що ключовими партнерами з обов’язкових завдань вони можуть бути призначені не раніше трьох років після їх атестації (крім осіб, які мають досвід роботи у відповідних сферах більше 15 років та осіб, які включені до публічних реєстрів аудиторів країн-членів Європейського Союзу, Великої Британії та Сполучених Штатів Америки).
Кваліфікаційний іспит та іспити з теоретичних знань будуть проводитися не незалежними центрами оцінювання знань, акредитованими комісією з атестації, а Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю у порядку, затвердженому Радою нагляду за поданням комісії з атестації.
Зменшена плата за складання кваліфікаційного іспиту. Розмір визначить комісія з атестації, але не більше однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року.
- Юридичний чекап бізнесу Сергій Пагер вчора о 22:29
- Хто і за що торгується: надра України і ставка на "гаранта схеми" Валерій Карпунцов вчора о 19:16
- Как оспорить административный штраф ТЦК за неявку по повестке Віра Тарасенко 05.04.2025 11:52
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? Інна Бєлянська 04.04.2025 16:39
- Перемога на полі бою: основа для реального миру Дмитро Пульмановський 04.04.2025 16:09
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням Ганна Палагицька 04.04.2025 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков 03.04.2025 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 03.04.2025 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 03.04.2025 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 03.04.2025 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 03.04.2025 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 03.04.2025 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 03.04.2025 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 02.04.2025 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 02.04.2025 15:05
-
Канада першою в G7 ліцензувала будівництво малого модульного реактора
Бізнес 41321
-
Боти, які збирають інформацію для штучного інтелекту, почали сповільнювати Вікіпедію
Бізнес 10486
-
Кріс Гемсворт, Джей Ло та Дженніфер Еністон: зірки, які змінили свій стиль життя заради здоров’я
Життя 8946
-
"Це катастрофа". Країна з найвищими митами від Трампа терміново готує делегацію до Вашингтона
Бізнес 8375
-
Залишають "мішені" на тілі і переносять не тільки хворобу Лайма: що треба знати про кліщів
Життя 7852